Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Žiaci z Oščadnice absolvovali u nás interaktívnu prednášku. Piatačky stihli nahrať aj podcast o knihách

Napísal na 28. februára 2023

Vo štvrtok 9.2.2023 sa v priestoroch rádia Aetter konala štvorhodinová prezentácia. Trinásti žiaci zo základnej školy z Oščadnice sa pod dozorom učiteľky Martiny Vojtušovej učili ako funguje rádio. Nahrávali anketu, podcast a učili sa správne čítať.

Jedna časť triedy sa učila rozdiely medzi publicistikou a spravodajstvom na prednáške s Mgr. Luciou Furtákovou a moderátorkou rádia Aetter Antóniou Zsigmondovou. Štyri ďalšie žiačky nahrávali prvý diel svojho podcastu Život s knihou.

„Hlavnou myšlienkou projektu je, aby sa žiaci stali knižnými influencermi a navzájom si odporúčali knižky, ktoré sa im zapáčia. Veríme, že takto si skôr či neskôr každé dieťa nájde knihu, ktorá mu otvorí bránu do sveta čítania,“ opisuje učiteľka Martina Vojtušová. V podcaste žiačky videli priateľskú konverzáciu o autoroch svojich obľúbených kníh. Ešte pred príchodom na nahrávanie si pripravili scenár, ktorý im pomáhal pri nahrávaní.

Žiačky základnej školy nahrali v rádiu Aetter jednu časť svojho podcastu. Zdroj: Martin Palkovič

Nahrávanie podcastu

Počas celého nahrávania knižného podcastu im asistovala Dr. Ľubica Bôtošová, ktorá okrem práce na Univerzite svätého Cyrila a Metoda, pracuje v Slovenskom Rozhlase ako redaktorka, sa sústredila na profesionálny ústny prejav žiakov. Na technickú stránku nahrávania dával pozor Dr. Miroslav Kapec, ktorý je programovým riaditeľom rádia Aetter a ako vyučujúci na katedre masmediálnej komunikácie sa venuje rozhlasovým a podcastovým témam.

Neskôr sa všetci žiaci učili ako nahrať anketu, ktorú rádiá často používajú. Rozdelili sa do skupín po troch a pomocou nahrávacích zariadení, diktafónov, vyspovedali spolužiakov, čo si následne vedeli aj vypočuť. Opäť mi asistovali zamestnanci a žiaci školy, ktorý majú s anketami priamu skúsenosť.

Deti a pani učiteľka počas prednášky. Zdroj: Martin Palkovič

Žiaci sa naučili veľa nových vecí

Aj keď podcast nahrávala len časť spolužiakov, všetci absolvovali základný tréning čítania textu. „Dostali texty, ktoré sme si potom spolu čítali. Boli veľmi šikovní,“ prezradil moderátor rádia Aetter Kristián Noskovič. Po celý čas sa nám venovali profesionáli, ktorí svojou prácou žijú a navyše je s nimi veľká zábava. Deti boli nadšené, preto pevne veríme, že to nebola naša posledná spolupráca. Špeciálna vďaka patrí Dr. Ľubici Bôtošovej, Dr. Miroslavovi Kapcovi, Mgr. Lucii Furtákovej a moderátorom Tonke a Kikovi,“ povedala portálu Mediálna výchova autorka myšlienky tvorby školského podcastu a učiteľka Martina Vojtušová.

Počas prezentácie sa tak zoznámili s priestormi školy a rádia, vytvorili si vlastnú anketu a podcast, dozvedeli sa viac o triedení informácií, naučili sa hlasovú rozcvičku, ktorá je nevyhnutná pred rozprávaním na mikrofón, spoznali rozdiel medzi publicistikou a spravodajstvom. Na záver ich tím školy previedol celou budovou, kde nahliadli aj do televízneho štúdia či ateliéru fotky.  

Mgr. Lucia Furtáková a moderátorka Antónia Zsigmondová počas prednášania. Zdroj: Martin Palkovič

Skupina viacerých žiakov a žiačok v minulosti prejavili záujem o podcasty, rádio a hlasový prejav. Štvrtkový workshop nadväzoval na skoršiu prednášku od Dr. Bôtošovej, ktorá poskytla základné informácie o práci v rádiu na domácej pôde školy žiakov v Oščadnici.

Zdroj: Tlačová správa


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár