Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Nízky plat či vyhrážky: Život Hannah Montany nebol tak dokonalý, ako sme si mysleli

Napísal na 10. marca 2023

Príbeh postavy menom Hannah Montana majú od detstva zakódovaný v hlave snáď všetci mladí ľudia. Každý večer sme netrpezlivo čakali pred televíziou na novú epizódu a nové zvraty v jej dvojakom živote. Kto bola Hannah Montana v skutočnosti a aká bola jej cesta ?

Hannah Montana je americký sitkom, ktorý vychádzal pod spoločnosťou Disney Channel od roku 2006.  V roku 2009 vyšiel aj film s názvom Hannah Montana: The Movie. Hlavnú postavu stvárnila populárna speváčka Miley Cyrus.  Epizodické dielo opisuje život teenegerky, ktorá žije dvojakým životom. V škole je obyčajné dievča a počas víkendov je hviezda na obrovských koncertoch. Iba jej rodina a blízki poznajú jej tajomstvo.

Cesta ku sláve

Pôvodným menom Destiny Hope Cyrus sa narodila 23. novembra v roku 1992 vo Frankline v štáte Tennessee. Už ako dieťa mala okolo seba známych a talentovaných ľudí. Jej otec Billy Ray Cyrus je herec a country spevák a jej krstná mama je speváčka Dolly Parton. Pred svojou rolou Hannah Montany si zahrala v seriály Doc, kde hlavú postavu stvárnil jej otec Billy Ray. Neskôr sa dostala aj do filmu Tima Burtona s názvom Veľká ryba.

V trinástich rokoch sa zúčastnila konkurzu na už spomínaný seriál, ktorý jej pravdepodobne zmenil celý život. Pôvodne sa však nehlásila na hlavnú rolu. Uchádzala sa o postavu najlepšej kamarátky titulnej postavy. Napriek tomu ju pozvali na konkurz hlavnej postavy. Produkčnému tímu sa pôvodne zdala veľmi mladá a drobná pre túto rolu. Napokon ich presvedčila svojimi speváckymi a hereckými schopnosťami.  

Miley, Smiley, Hannah alebo Kylie ?

Tak ako jej život ani jej meno neostalo bez zmeny. Z pôvodného Destiny Hope Cyrus sa neskôr premenovala na Miley Ray Cyrus. Stalo sa tak kvôli tomu, že už v detstve ju množstvo ľudí volalo Smiley vďaka jej neprestajnému úsmevu na tvári. Pomenovanie Smiley tak skrátila na Miley. Toto meno využila aj v seriáli Hannah Montana, kde ju pomenovali ako Miley Stuartovú. Aj v tomto diele sa mala pôvodne volať úplne inak. V scenári mala meno Kylie. Jej otec, ktorý si zahral aj postavu jej seriálového otca si meno Kylie neustále mýlil s Miley. Produkcia sa kvôli tomu zhodla na premenovaní postavy.

Miley Cyrus so svojim otcom počas natáčania Hanny Montany. Zdroj:Yahoo.com

Pravdou je, že aj celý seriál Hannah Montana sa mal volať úplne inak. Tvorcovia diela si pre hlavnú hviezdu seriálu pre deti vybrali naozaj nešťastné meno. Názov mal byť totožný s pseudonymom herečky z filmov pre dospelých. Nepríjemne ich zaskočilo, keď si názov ešte nevytvoreného seriálu vyhľadávali na webe. Napokon ich táto skutočnosť donútila zmeniť celý názov seriálu.

Vykorisťovalo Disney Miley?

Postava Hanny Montany a samotnej Miley Cyrus bola pre spoločnosť Disney mimoriadne výhodná. Každú epizódu seriálu si pozrelo približne 4 milióny ľudí. To predstavovalo pre Disney ohromné zisky nehovoriac o zárobkoch z hudobných albumov, celosvetovom turné alebo fanúšikovských produktov ako tričká, pracky, kozmetika a mnoho ďalších.

Miley za jednu epizódu seriálu dostala asi 15 tisíc dolárov, čo by sa mohlo zdať pomerne veľa. Problém pre mnohých je však to, že jej kolegovia a iné mladé Disney hviezdy dostávali dvojnásobok, trojnásobok ale aj štvornásobok toho čo ona aj keď účinkovali v menej známych dielach. Selena Gomez inkasovala za jednu epizódu seriálu Čarodejníci z Weverly 30 tisíc dolárov, čo je oproti Miley dvojnásobok. Cyrus to však okomentovala s tým, že v tej dobe jej stačilo len to, že bola v televízii.

Miley údajne nedostala vôbec žiadne financie za hudobné albumy a za fanúšikovské produkty. Na jednotlivých kusoch oblečenia a iných produktoch tak ponúkala svoju tvár a meno úplne zadarmo. Pochybné je aj vyplácanie hviezdy za celosvetové turné, ktoré spolu s Disney absolvovala. Turné malo obrovský úspech a v priebehu pár minút boli jednotlivé koncerty vypredané. Organizátori kvôli tomu museli pridať aj niekoľko ďalších zastávok. Napriek tomu dostala hlavná hviezda asi 75 tisíc dolárov. Konečný zárobok Miley tvoril len 10 percent z celkovej tržby turné.

Miley sa začala búriť

Potom čo mladej mega-hviezde odbilo 15 rokov sa čoraz viac začali objavovať negatívne články na jej adresu. Medzi známe aféry patrili uniknuté fotky Miley a jej priateľa, fotografie pre magazín, kde má odhalené ramená a chrbát alebo fotografia, ktorá ju zachytila pri využívaní psychotropných látok. Verejnosť sa domnieva, že spoločnosť Disney ju prinútila k verejnému ospravedlneniu za umelecké fotky pre magazín.

V máji v roku 2010 vydala videoklip k piesni Can’t Be Tamed. Ten pobúril nie len verejnosť ale aj spoločnosť, pod ktorou vychádzal populárny seriál. Aby jej pohrozili, zrušili všetku propagáciu jej postavy na ich rozhlasovej stanici.

Po ukončení zmluvy s Disney ju poznáme ako dievča s krátkymi vlasmi, červeným rúžom na perách a večne vyplazeným jazykom. Verejnosť si pre jej nevhodné správanie neprikladala servítku pred ústa. Nazývali ju aj troskou. Skutočnosťou bolo však to, že už nechcela aby ju všetci vnímali ako tú malú hviezdičku s parochňou na hlave zo seriálu pre deti. Vytvoriť kuriozitu bol totiž jej plán. Chcela aby ju ľudia konečne vnímali pre jej vlastnú osobnosť a pre jej vlastnú hudbu.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár