Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Nový album od Taylor swift potvrdil teórie fanúšikov. The tortured poets department obsahuje viac ako 30 piesní

Napísal na 26. apríla 2024

Taylor Swift znova prekvapila novým albumom. The Tortured Poets Department je double albumom, ktorý obsahuje viac ako 30 piesní.

The Tortured Poets Departement je už 11. štúdiovým albumom americkej speváčky a skladateľky Taylor Swift. Jeho vydanie oznámila v svojej ďakovnej reči pri preberaní ocenenia Grammy za Album roka. Predpokladalo sa, že sa album bude niesť v duchu synth-pop, podobne ako jej predchádzajúci album 1989 (Taylor’s version), a podľa názvu bude obsahovať lyrické texty podobné básňam.

Taylor Swift The Tortured Poets Departmen
Vizuál celého albumu je v odtieňoch bielej, čiernej a šedej. Zdroj: cnet.com

Špekulácie a dohady

Swifties, prezývka pre fanúšikov Taylor Swift, zvyknú vytvárať niekedy až prehnané teórie na základe aj tých najmenších detailov, ktoré si všímajú na speváčkinom správaní. Samotná Taylor Swift ich v tom však povzbudzuje a necháva im správy na rozkódovanie.

V prípade albumu The Tortured Poets Department sa fanúšikovia zamerali na to, ako pózovala na fotkách. Všimli si, že na viacerých snímkach, ktoré pridala na sociálne médiá, má zdvihnutý ukazovák a prostredník. Toto gesto malo symbolizovať číslo dva a Swifties očakávali vydanie nie jedného, ale hneď dvoch albumov. Nakoniec neboli ďaleko od pravdy. Swift nevydala dva albumy, ale jej najnovšia nahrávka bola double album, ktorý obsahuje 31 skladieb.

Taylor Swift The Tortured Poets Department
Pri oznámení The Tortured Poets Department sa prvýkrat objavilo gesto s dvomi prstami. Zdroj: bustle.com

Ďalšie špekulácie obsahovali možné inšpirácie pri písaní nových skladieb. Pri predstavovaní albumu Taylor Swift povedala, že tento album obsahuje už uzatvorenú kapitolu jej života. Najviac sa začalo skloňovať meno jej bývalého priateľa herca Joe Alwina, s ktorým ukončila šesťročný vzťah. Menej sa hovorilo o kontroverznom frontmenovi skupiny The 1975 – Matty Healym.

O kom je album?

Po vydaní albumu sa ukázalo, že jej krátky vzťah s Healym bol pre skladateľku horšou a zároveň väčšou inšpiráciou pri tvorbe. Údajne mu venovala aj titulnú pieseň s názvom Fortnight a aj skladby ako But Daddy I Love Him, Guilty as Sin alebo I Can Fix Him (No Really I Can). Objavuje sa v nich tématika drog a alkoholu, ale aj ako speváčku ničila závislosť jej partnera. Napriek tomu ho miluje a je pre neho ochotná zničiť si svoju reputáciu.

Smutnejšie piesne sa ušli Alwinovi ako So Long, London, My Boy Only Breaks His Favorite Toys, loml alebo Peter. Opakujú sa výrazy, ktorými Swift poukazuje na určitú detinskosť alebo nedospelosť svojho partnera. Hovorí, že už nebude na neho čakať pri oltári, keď on nikdy nepríde. Mala by to byť narážka práve na herca a jeho odpor k manželskému zväzku.

Nesmú chýbať ani skladby o jej terajšom priateľovi, hráčovi amerického futbalu, Travisovi Kelcovi. So Highschool spolu s The Alchemy sú jednými z nich. Hovorí v nich ako sa dopĺňajú a je medzi nimi silná chémia, ktorej nedokážu odolať.

Názov piesne thanK you aIMee priamo obsahuje meno človeka, o ktorom bude hovoriť. Veľkými písmenami vyznačené meno KIM odkazuje na Kim Kardashian a kauzu upravenej nahrávky telefonátu jej bývalého manžela Kanyeho Westa s Taylor Swift.

Speváčka nezabúda ani sama na seba a hovorí svojich problémoch a pocitoch vo viacerých pesničkách. Who’s Affraid of Little Old Me? s nádychom strachu a démonickosti, I Can Do It With a Broken Heart hovorí o tom, ako všetko zvládala s úsmevom na tvári, aj keď mala zlomené srdce.

Fortnight

Jedným z 31 songov na albume je aj spomínaný Fortnight, ktorý sa stal titulnou skladbou a dostal aj videoklip. Na spoluprácu si k nemu Taylor Swift prizvala rappera Post Malone a spoločne sa objavili aj v klipe. Herecké obsadenie doplnil Ethan Hawke a Josh Charles. Títo herci neboli vybraní náhodne, pretože obaja hrali vo filme Dead Poets Society, ktorý bol vďaka podobnému názvu spájaný práve s týmto albumom.

Celý videoklip obsahuje čierno-biele zábery a pripomína filmy z 20. a 30. rokov minulého storočia. Anglický Telegraph poukázal na prvky inšpirované herečkou z tohto obdobia – Clarou Bow. Rovnako sa nazýva aj jedna z piesní v albume.

Podobnosti sa odkrývajú hneď v prvej scéne, kedy vidíme Taylor v miestnosti pripomínajúcu psychiatrickú liečebňu. Clara Bow sa na sklonku života ocitla v jednej takejto inštitúcii, kde prechádzala liečbou aj pomocou elektrošokov, ktoré môžeme uvidieť v inej scéne. Písací stroj odkazuje na Mattyho Healyho a jeho lásku k týmto prístrojom. Samotné slovo fortnight v preklade znamená dvojtýždňový časový úsek, teda pravdepodobnú dĺžku ich vzťahu.