Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Skutočný príbeh o stalkovaní. Videli ste už seriál Baby Reindeer? 

Napísal na 27. apríla 2024

Príbeh podľa skutočnej udalosti ukazuje, aké je to mať stalkerku. Novinka si získala náklonnosť kritikov, ale aj fanúšikov vďaka jeho postavám a spracovaniu. 

Baby Reindeer je britská autobiografická miniséria, ktorá je zmes psychologickej drámy a thrilleru. Má sedem častí a štúdio Netflix ho zverejnilo 11. apríla. O produkciu sa postarala spoločnosť Clerkenwell Films, ktorá je známa pre seriál The End Of The F***ing World.

Režisérom je Richard Gadd, ktorý adaptoval sériu na základe jeho one man show s rovnakým názvom, Baby Reindeer. Obe diela zobrazujú jeho osobné životné skúsenosti s prenasledovaním a sexuálnym obťažovaním

Dej a postavy

Miniséria Baby Reindeer je založená na romantickom vzťahu Richarda Gadda s jeho stalkerkou. Skúma a opisuje aj dopad, ktorý na neho vzťah mal. Nakoniec je však nútený čeliť hlbokej traume z mladosti. 

Všetky postavy majú zmenené mená, práve aby sa zachovala identita a súkromie osôb, na ktorých je seriál založený. Režisér a scenárista, Richard Gadd, stvárnil úlohu Donnyho. Britská televízna a divadelná herečka Jessica Gunning sa objavila v úlohe nebezpečnej stalkerky Marty. 

miniréria Baby reindeer
Donny a Marta pri jednom z ich stretnutí. Zdroj: variety.com

Prvé stretnutie sa odohralo v bare, kde Donny pracoval ako barman. Marta prišla do baru s plačom. Donny sa ju snažil upokojiť a ponúkol jej čaj na účet podniku. Toto stačilo aby ho Marta začala fyzicky a virtuálne prenasledovať, a ubližovať jeho blízkym za účelom byť jeho priateľkou. 

Fanúšikovia si obľúbili aj postavu Teri, transgender americkej psychologičky. Taktiež je inšpirovaná skutočnou osobou, ktorá bola v tomto období hlas rozumu pre Richarda. Znázornila ju transgender herečka a režisérka Nava Mau. 

Názory kritikov a fanúšikov

Keďže príbeh je podľa skutočnej udalosti, Richard Gadd prosil fanúšikov, aby na nesnažili vyhľadať identitu zobrazených ľudí. Aj napriek tomu diváci už majú špekulácie o identite Marty. Jessica Gunning dostala nenávistné komentáre, aj keď postavu len stvárňovala.

Časť recipientov nebola úplne presvedčená, že príbeh sa skutočne stal. Označili niektoré časti za prifarbené a zdramatizované aby boli zaujímavé. V rozhovore pre The Guardian objasnil obe situácie. 

Naozaj som bol prenasledovaný a zneužívaný. Chceli sme však, aby moja skúsenosť existovala vo sfére umenia a zároveň chrániť ľudí, na ktorých je založená .

Richard Gadd pre Guardian

Miniséria Baby Reindeer má aktuálne hodnotenie 100% na Rotten Tomatoes, pričom 25 kritikov ohodnotilo seriál veľmi pozitívne. Na IMDb si snímka zaslúžila 8,2 hiezdičky a na ČSFD 77%.