Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Karma od Jojo Siwa sa stala virálnou pre jej kontroverziu

Napísal na 30. apríla 2024

Jojo Siwa sa snažila skladbou Karma zahájiť novú éru. Fanúšikovia však kritizujú jej spev, spôsob, akým tancuje, aj videoklip. Obvinili ju aj z krádeže skladby.

Joelle Joanie Siwa je americká internetová osobnosť. Má len 20 rokov, no už pôsobila v rôznych zábavných odvetviach. Svoju kariéru odštartovala účinkovaním v reality show Dance Moms, kde získala svoju prezývku Jojo.

Táto show sledovala tanečné tréningy a kariéru detských tanečníc pod dohľadom Abby Lee Miller a matiek dievčat. Jojo sa objavila na obrazovkách, keď mala deväť rokov. 

Jojo Siwa
Jojo Siwa v reality show Dance Moms v porovnaní s jej novým imidžom. Zdroj: businessinsider.com

Neskôr sa začala venovať tvorbe hudby, ktorá bola zameraná predovšetkým na detské publikum. Jedna z jej najúspešnejších skladieb je Boomerang, ktorá ma na YouTube skoro miliardu zahliadnutí. V roku 2020 ju časopis Times zaradil medzi 100 najviac vplyvných ľudí na svete. 

Karma od Jojo siwa

Videoklip ku skladbe Karma bol zverejnený začiatkom apríla. Jojo zdieľala kúsky skladby a tréning choreografie na svojom TikToku niekoľko týždňov predtým. Skladba mala premiéru 23. apríla naživo na Miami Beach Pride festivale.

Označovala skladbu ako začiatok novej éry, keďže už nebola viazaná zmluvou od Nickelodeonu. V rozhovore pre teenvogue ju označila ako „éru nevhodnú pre deti“.

Aj napriek tomu, že speváčka sa stále venuje popu, zmenila svoj imidž a vystupovanie. Mladá hviezda v roku 2021 verejne oznámila, že je súčasťou LGBTQ komunity. Tomuto faktu sa venuje aj vo svojej novej tvorbe, hlavne vo videoklipe. 

Ukradnuté pesničky

Po zverejnení sklady bola Jojo Siwa obvinená z toho, že skladbu ukradla. Karma bola pôvodne napísaná pre Miley Cyrus ešte pre jej album Can’t Be Tamed. V roku 2012 ju prerobili Brit Smith a Timbaland. Túto verziu však nikdy oficiálne nevydali.

Jojo rozprávala o Karme v rôznych podcastoch. Najskôr tvrdila, že počula pôvodnú verziu a veľmi sa jej zapáčila. V neskorších rozhovoroch však opisuje, ako sama vytvárala text ku skladbe. Ďalej povedala, že netuší, kto je Brit Smith, aj keď skladby majú rovnaký text, melódiu a tempo.

Podobná situácia nastala, aj keď Jojo usporiadala párty na oslavu jej novej skladby. Spolu s fanúšikmi si vypočula Karmu, no predstavila im aj ďalšie tri skladby, ktoré budú na jej novom albume. Ako prvú predstavila skladbu s názvom Choose Your Fighter.

Fanúšikovia rýchlo zistili, že skladba patrí speváčke EMELINE, ktorá ju zverejnila v roku 2022 na TikToku. EMELINE má v pláne sa vyjadriť podrobnejšie k situácii. Zatiaľ situáciu adresovala len v podobe komentáru, že to nebola chyba Jojo a že možno zverejní aj svoju verziu skladby.

Kontoverzia a názory fanúšikov

Veľké faux pas zo strany Jojo bolo jej vyjadrenie pre Billboard. Svojou skladbou chcela začať nový žáner, ktorý sa volá ,,gay pop“. Ide o popovú hudbu, ktorá je vytvorená od umelcov patriacich do LGBTQ komunity s touto témou.

Diváci tvrdenie kritizovali a začali poukazovať na umelcov ako Freddie Mercury, Elton John alebo aj mladších umelcov, ako Troye Sivan, Lil Nas X alebo Adam Lambert. Všetci patria do tejto komunity a venovali sa tvorbe hudby už dávno predtým. Neskôr pre SiriusXM vyjasnila, že si želá, aby sa tento žáner stal oficiálnym.

,,Áno, je tu veľa gay popových umelcov. Ale myslím si, že si zaslúžia väčší domov, než aký majú práve teraz,“ uviedla Jojo pre SiriusXM.

Okrem iného dostáva kritiku aj pre jej nový imidž. Na Tiktoku ľudia napodobňujú jej extravagantný makeup, iní ju zase nazývajú piatym členom kapely Kiss. Fanúšikovia negatívne komentujú aj jej spôsob tanca vo videoklipe, čo je zvláštne, keďže Jojo začínala kariéru ako tanečníčka.

Najskôr si mysleli, že je to choreografiou, no iní tanečníci s ňou nemali problém. Nakoniec sa na sociálnych platformách uchytil výraz ,,it’s just Jojo“. Vyjadruje to názor, že všetko kazí len Jojo a skladba ani choreografia samé o sebe nie sú zlé.