Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Spor medzi rapermi prináša hudbu. prečo sa Kendrick Lamar a Drake hádajú?

Napísal na 2. mája 2024

Posledné dni sa medzi najviac komerčne úspešnými rapermi stále stupňuje konflikt v podobe pesničiek. Kendrick Lamar vyjadril svoj názor na kolegov na novom albume interpreta Future .

Raperi si vymieňajú názory už od počiatkov hip-hopu. Je to súčasť kultúry, kedy si skúškou lyrických schopností dvaja alebo viacerí umelci vyjadrujú nadradenosť. Vďaka týmto konfliktom vznikli už stovky klasických takzvaných diss trackov.

Najnovšia výmena názorov vypukla medzi tromi najväčšími hip-hopovými hviezdami, Drakeom, Kendrickom Lamarom a J. Coleom. Vyvolal ho zdanlivo nevinný text, ktorý chválil ich kariéry.

Údajne má tento spor svoje korene už v roku 2013, kedy na piesni Control od rapera Big Seana, Kendrick Lamara vo svojej hosťujúcej slohe varoval Drakea, J Colea a ďalších umelcov slovami: „Mám vás všetkých rád, ale snažím sa vás zavraždiť.“ Okrem niekoľko slovných narážok medzi rapermi sa však tento konflikt nijak seriózne nerozvinul.

Ako vznikol aktuálny konflikt na rapovej scéne?

Minulý rok v októbri vydal Drake album For All The Dogs, kde vystúpil aj J Cole na piesni First Person Shooter. Táto skladba sa dostala na vrchol US Singles Chart, a týmto úspechom sa Drake vyrovnal Michaelovi Jacksonovi v počte singlov, ktoré získali prvé miesto medzi mužskými sólovými interpretmi. V jednej slohe Cole naznačil, že on, Drake a Kendrick sú „veľkou trojkou“ súčasnej éry hip-hopu.

V marci 2024 producent Metro Boomin a raper Future vydali spoločný album s názvom We Don’t Trust You. V ňom sa nachádzala skladba Like That so slohou Kendricka Lamara, ktorá odštartovala najväčší konflikt v hip-hope od doby, kedy sa pohádali Eminem a Machine Gun Kelly.

Kendrick nadviazal na slohu Colea slovami, že nie je žiadna „veľká trojka – som iba veľký ja“. Taktiež označil Drakeove a Coleove najlepšie slohy za nepodstatné, a vyhlásil, že on je Prince proti Michaelovi Jacksonovi.

J Cole odpovedal prvý

O dva týždne neskôr vydal Cole prvú odpoveď na Kendrickovu slohu. Tá sa nachádzala v jeho novom albume Might Delete Later, konkrétne v piesni 7 Minute Drill. Dvojtrack, ktorý venoval svojmu kolegovi, obsahuje napríklad názory o úpadku Kendrickovej kariéry. Na záver povedal, že Lamara stále rešpektuje, ale ak by urážky pokračovali, neváhal by ho zničiť.

J Cole však okamžite po vydaní disstracku označil jeho dielo za chybný krok. Na pódiu festivalu Dreamville v Severnej Karolíne sa za pieseň ospravedlnil a požiadal Kendricka o odpustenie. Umelec sa k incidentu vyjadril: „Nebudem vám klamať, posledné dva dni som sa cítil hrozne“.

J Cole na festivale Dreamville. Zdroj: theearlyregistration.com

Vysvetlil, že podľahol tlaku, aby odpovedal na Lamarovu kritiku, ale výsledkom bola „najúbohejšia a najhlúpejšia“ vec, akú kedy nahral. Prisľúbil, že pieseň vymaže zo streamovacích služieb a dodal, že ak bude chcieť Lamar reagovať, „vezme to na seba“.

Čo na to Drake?

Drake na rozdiel od J Colea tento konflikt nehodil za hlavu. Disstrack z jeho strany nesie názov Push Ups (Drop and Give Me 50). Nazval v ňom Lamara trpaslíkom a bábkou nahrávacej spoločnosti, ktorá je nútená spolupracovať s popovými umelcami.

Konflikt pokračoval vydaním ďalšieho disstracku s názvom Taylor Made Freestyle. V nej Drake naznačil, že Kendrick Lamar je príliš zbabelý na to, aby vydal hudbu v tom istom týždni ako Taylor Swift. V skladbe použil umelú inteligenciu, ktorou pridal hlasy Kendrickových idolov, hlasy 2Paca a Snoop Dogga.

Reakcie Kendricka Lamara sa jeho fanúšikovia zatiaľ nedočkali. Sú však zvedaví, ako sa bude tento konflikt naďalej vyvíjať, pretože aj keď nemusia stáť na nikoho strane, očakávajú dobrú hudbu. Najnovšie sa doňho snaží zapojiť aj Kanye West. Aj keď sa ho vôbec netýka, raper sa rozhodol vstúpiť do ringu.

Na svojom instagrame zverejnil fotografiu, ktoré má potupiť J Colea a slúžiť ako promo k jeho remixu na skladbu Like That. Jeho instagram, ako aj samotný remix, však každú chvíľu z internetu zmizne. Známy hudobný kritik Fantano uviedol, že Kanye pravdepodobne tento konflikt iba využíva.