Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

„Cítim sa ako Čechoslovák,“ rapuje Drake v novom albume For All The Dogs

Napísal na 14. októbra 2023

Kanadský rapper Drake vydal očakávaný album For All The Dogs, ktorým valcuje hitparády. V americkom rebríčku Billboard Hot 100 sa umiestnili všetky nové skladby.

Umelec narodený v Kanade prišiel na hudobnú scénu so svojím debutovým mixtapeom Room for Improvement v roku 2006. O dva roky neskôr vydal svoj prvý štúdiový album Thank Me Later. Ten debutoval na prvom mieste rebríčka Billboard 200 a upevnil Drakeov status vychádzajúcej hviezdy.

Umelec prešiel dlhú cestu od skromných začiatkov ako detský herec, až po jedno z najznámejších mien v hudobnom priemysle. Vďaka mnohým oceneniam, uznávaným skladbám a oddanej fanúšikovskej základni nie je prekvapením, že je často označovaný za jedného z najväčších celebrít súčasnosti.

Úspech rappera

Každý album, ktorý Drake vydal, dosiahol komerčný úspech a uznanie kritikov. Jeho jedinečná zmes rapu a R&B si získala srdcia ľudí na celom svete. Počas svojej kariéry dokonca prekonal niekoľko rekordov. Zdolal The Beatles v počte singlov, ktoré sa umiestnili v Top 5 rebríčka Billboard Hot 100 s počtom 37 skladieb.

Okrem sólovej kariéry sa Drake výrazne presadil aj v rámci spoluprác. Kolaboroval s najväčšími menami v hudobnom odvetví vrátane Rihanny, Beyoncé a Lil Wayna. Tie mu priniesli aj niekoľko nominácií na Grammy, pričom štyri z nich získal.

K umelcovmu vzostupu neprispela len jeho hudba. Pustil sa aj do mnohých podnikateľských aktivít, napríklad do vlastnej nahrávacej spoločnosti OVO Sound a línie oblečenia OVO.

For All The Dogs

Na najnovšom štúdiovom albume kanadského rappera pracovalo viac ako 60 producentov a 95 skladateľov. Skladá sa z 23 piesní, pričom obsahuje viacero spoluprác. Počuť môžete hlasy interpretov ako PARTYNEXTDOOR, Bad Bunny, J. Cole či 21 Savage.

Drake a jeho album For All The Dogs opäť ukázali, prečo je na vrchole hudobného priemyslu. Každá jedna z pesničiek sa umiestnila v rebríčku Billboard Hot 100. Fanúšikovia chvália texty, produkciu a emócie diela.

Drake For All The Dogs
Fanúšikovia začali o albume vytvárať na sociálnych médiách rôzne príspevky. Zdroj: X/aubreydroke

Medzi kritikmi mal album zmiešané prijatie. Na stránke Metacritic For All the Dogs získal skóre 52 zo 100. Niektorí kritici si album chválili a Drakea označili za „seriózne dobrého rappera“. Iní tvrdia, že texty ktoré boli kedysi milé, sa teraz zdajú byť únavné a nezrelé.

8AM in Charlotte

Album sprevádzajú dva single. Prvý, Slime You Out, je spolupráca s americkou speváčkou SZA. Pieseň debutovala na prvom mieste v rebríčku Billboard Hot 100. Pre rappera je to už dvanásty takýto titul a pre speváčku druhý.

Ďalšou pesničkou je 8AM in Charlotte. Tá si získala pozornosť z viacerých dôvodov. Vo videoklipe vystupuje aj umelcov syn, ktorý predstavuje svoj obraz. Je na ňom nakreslená koza, ktorú môžete vidieť aj na obale celého albumu.

Populárnou sa skladba stala najmä kvôli jej textu. Drake v nej hovorí, že sa cíti ako Čechoslovák. Niektorých ľudí verš pohoršil, nakoľko Československo už niekoľko desiatok rokov neexistuje, no iní sa tešia z chvíľky slávy. Text má však hlbší význam ako sa zdá.

Okrem nás raper spomína aj bývalú Juhosláviu a kolegu z brandže 21 Savage, ktorý je pôvodom zo Spojeného Kráľovstva. Drake tak textom naráža na líniu prepojenia a rozchodu so spomínaným umelcom v geopolitickom zmysle.