Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Mení život nielen fanúšikom, ale aj sebe. Tento rok je rokom Taylor Swift

Napísal na 8. októbra 2023

The Eras Tour od Taylor Swift prinieslo nielen kritikmi ospevované hudobné a dramatické čísla. Taylor Swift odhalila aj nové albumy, staro-nové priateľstvá, či romancu, o ktorej hovorí celý internet.

Keď Taylor Swift 1. novembra minulého roka oznámila svoje šieste turné v poradí, fanúšikovia sa išli zblázniť. Naposledy totižto americká speváčka koncertovala v roku 2018 so svojím albumom Reputation. V roku 2020 sa malo konať turné Lover Fest, ktoré však kvôli pandémii nikdy neuzrelo svetlo sveta.

Všetci boli nedočkaví ako bude koncertná šnúra vyzerať, pretože speváčka od roku 2020 značne rozšírila svoj repertoár. Presnejšie sa jednalo o tri štúdiové albumy – folklore, evermore a Midnights. Taktiež znova nahrala dva zo svojich starších albumov – Fearless a Red. Taylor Swift tentokrát neurobila turné, ktoré by patrilo iba jednému albumu, ale zobrala ich všetky a vytvorila The Eras Tour.

Turné, ktoré mení svet

The Eras Tour od Taylor Swift je prechádzkou všetkými hudobnými érami kariéry Taylor Swift. Pozostáva zo 44 piesní rozdelených do desiatich segmentov, ktoré reprezentujú jeden z albumov. Šou trvá viac ako tri hodiny. Tiež si šou vyslúžila aj viaceré pochvaly od kritikov za produkciu, vizualizáciu, ale aj za profesionalitu samotnej speváčky. Turné prispelo aj k ekonomickému rastu a malo aj pozitívny vplyv na turistický ruch v daných mestách.

taylor swift turne eras
Niektoré z outfitov počas The Eras Tour. Zdroj: buzzfeed.com

Koncerty začali 17. marca v meste Glandale v Spojených štátoch. Poslednou zastávkou bude 23. novembra budúceho roku Toronto v Kanade. Speváčka však neostala so svojimi koncertmi iba v Severnej Amerike, ale príde sa pozrieť aj do Európy. Bratislavu nepridala na svoj zoznam, ale slovenskí fanúšikovia si môžu pozrieť koncert vo Viedni alebo vo Varšave. Lístky sa vo väčšine prípadov predali do niekoľkých minút.

Takéto obrovské turné sa nezaobíde ani bez komplikácií. Tie nastali najmä v procese kupovania lístkov. Zmluvného partnera The Eras Tour kritizovali nielen za to, že nezvládal nápor veľkého množstva fanúšikov, ale aj za to, že umožnil veľké skupovanie lístkov „botmi“, ktoré boli potom znova predávané za astronomické ceny. Túto situáciu zažili okrem USA napríklad aj vo Francúzsku, kde po ôsmich hodinách museli predaj zrušiť a presunúť.

Keďže si aj napriek 146 dátumom mnoho fanúšikov nemohlo zaobstarať lístky, americká speváčka vytvorila špeciálny film, ktorý toto turné zachytáva. Taylor Swift: The Eras Tour bude mať premiéru 13. októbra a premietať ho budú aj naše kiná.

Albumy počas turné

V minulom roku sme si okrem nového albumu Midnights, mohli vypočuť a opätovne nahrané albumy Fearless a Red. Taylor Swift v tomto trende pokračuje, a práve počas The Eras Tour oznámila ďalšie dva albumy, ktoré budú jej vlastníctvom, a popýšia sa názvom Taylor’s Version.

Prvým bol jej tretí štúdiový album Speak Now, ku ktorému pridala šesť nových piesní – piesní z trezora. K I Can See You, vznikol aj videoklip, v ktorom si okrem Taylor Swift zahral aj Taylor Lautner a Joey King. Obaja sú totiž úzko spojení s týmto albumom. Taylor Lautner je bývalý priateľ speváčky, napísala o ňom pieseň Back To December. Joey King sa zasa objavila ešte ako malá vo videoklipe k piesni Mean.

taylor swift turne eras
(Zľava) Taylor Swift s Joey King a Taylor Lautner, ktorí boli hosťami na The Eras Tour. Zdroj: gettyimages.com

Druhým je album 1989, ktorý bol veľkým obratom v kariére speváčky. Country hudbu vymenila za pop a získala zaň tri sošky Grammy. 1989 (Taylor’s Version) výjde 27. októbra a okrem už známych piesní budeme počuť aj päť nových piesní z trezora.

Trezor, puzzle a hádanky

Taylor Swift je známa svojimi dobre premyslenými krokmi a skalní fanúšikovia vedia, že pri nej nie je nič náhoda. Nebolo tomu inak ani pred oznámením 1989 (Taylor’s Version). O vydaní tohto albumu sa šepkalo už dva roky. Dve piesne z tohto albumu vydala speváčka samostatne, a to Wildest Dream, vďaka trendu na TikToku ešte v roku 2021, a This Love, ako súčasť traileru k seriálu The Summer I Turned Pretty v roku 2022. Pozornému oku fanúšikov neunikol ani detail na konci klipu I Can See You, kde most, cez ktorý prechádza dodávka, nesie tabuľu s číslom 1989.

V deň posledného koncertu v USA Taylor zmenila farbu niektorých svojich kostýmov na modrú, ktorá je spájaná práve s albumom 1989. Oznámila, že Taylor’s Version vyjde presne deväť rokov od vydania pôvodného albumu.

Swifties, fanúšikovia Taylor Swift, začali polemizovať, aké budú piesne z trezoru, a či sa v albume objavia aj špeciálni hostia. Často sa skloňovali mená ako Harry Styles alebo Selena Gomez. Niektorí boli presvedčení, že nová verzia bude dvojitým albumom, keďže pri písaní pôvodného albumu Swift napísala okolo 150 piesní.

Piesne nakoniec odhalili cez Google. Po zadaní mena Taylor Swift do vyhľadávania sa v pravom spodnom rohu objavil malý modrý trezor, ktorý sa kliknutím otvoril. Následne sa zobrazila slovné puzzle aj s pomôckou. Swifties museli vylúštiť 33 miliónov slovných hádaniek, aby trezor odomkli. Rozšifrovanie sa podarilo v rekordom čase, a to za menej ako 24 hodín.

taylor swift 1989 vault
Prešmyčka z trezoru vo vyhľadávači Google. Zdroj: reddit.com

Za trezorom sa po rozlúštení objavil kľúč a hlas Taylor vám následne oznámil názvy štyroch piesní – Say Don’t Go, Now That We Don’t Talk, Suburban Legends, a Is It Over Now?. Piatu pieseň s názvom Slut! speváčka oznámila až neskôr na svojom Instagrame.

Romanca ako z knihy

Milostný život Taylor Swift sa často objavoval na popredných stránkach bulvárnych plátkov. Keď sa po rozchode so svojím dlhoročným partnerom, britským hercom Joe Alwinom objavila na verejnosti s frontmenom kapely The 1975, Matthew Healeyom, záujem médií sa opäť obnovil. Ich vzťah sa nezaobišiel bez kritiky, vďaka kontroverzným vyjadreniam speváka.

travis kelce
Travis Kelce hrá na pozícii Tight end, ktorá patrí pod útočníkov. Zdroj: nfl.com

Na konci septembra internet ovládli videá americkej speváčky počas jedného zo zápasov amerického futbalu. Taylor sa objavila vo VIP zóne jedného z hráčov Kansas City Chiefs – Travisa Kelca. Obaja si medzi sebou vymieňali počas hry úsmevy, a po vyhratom zápase spolu strávili večer.

Ich príbeh sa začal však omnoho skôr, keď ešte v júli Travis navštívil The Eras Tour. V podcaste povedal, že chcel speváčke podarovať náramok priateľstva so svojím telefónnym číslom, čo je tradícia na každom z jej koncertov. Odišiel ale sklamaný, pretože speváčka neprijímala pred ani po koncerte hostí. Travis sa nedal ani napriek tomu odradiť a pozval Taylor na svoj už spomínaný zápas.

Čakalo sa, či sa Taylor Swift objaví aj na ďalšej z hier tímu amerického futbalistu, ktorá sa konala 1. októbra. Skladateľka nakoniec prišla podporiť Kelceho, a s ňou aj jej priateľky – herečka Blake Lively s jej manželom Ryanom Reynoldsom, či speváčka Sabrina Carpenter a herec Hugh Jackman. Americký časopis People uviedol, že medzi dvojicou nie je zatiaľ nič vážne a sú vo fáze spoznávania sa.