Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Vojna medzi Martinusom a Panta Rhei

Napísal na 7. marca 2015

Už pár týždňov v médiách rezonuje konflikt medzi dvoma najväčšími kníhkupectvami na slovenskom trhu. Kameňom úrazu je práve naše mesto, Trnava. V zatiaľ nedokončenom obchodnom centre City Arena mala byť kamenná predajňa Martinusu. Ani nie 2 mesiace po podpísaní zmluvy je všetko inak.

23. februára sa na internete objavil blog, ktorý napísal Michal Meško z Martinusu. Uvádza sa v ňom informácia o vypovedaní zmluvy, ktorú kníhkupectvo podpísalo s developerom v januári 2014. Meško ďalej píše, že prijali jednostranné odstúpenie od zmluvy uzatvorenej na priestory v spomínanom obchodnom centre. Dôvodom by mali byť projektové zmeny, kvôli ktorým tam martinus-logo-height-blackkníhkupectvo nebude.

Toto bol  len začiatok

Následne sa v blogu píše, že Panta Rhei má v tomto probléme prsty. Meško tvrdí, že na stretnutí mu zakladateľ Panta Rhei, Ladislavom Bödök potvrdil, že má záujem otvoriť kníhkupectvo v obchodnom centre a urobí všetko preto, aby bolo v Trnave. Ďalším signálom malo byť omeškanie podkladov k nájomnej jednotke, plus nereagovanie na e-maily. Napokon sa vedúci projektu vyjadril, že sa nič nezmenilo, zmluva je platná. O mesiac neskôr ale prišlo odstúpenie od zmluvy.

Logo_Panta_Rhei_AOdpoveď Panta Rhei na seba dlho nenechala čakať. Ladislav Bödök uverejnil na Facebooku príspevok, v ktorom reaguje na blog Martinusu. Píše v ňom, že o obchodné priestory mali záujem už v roku 2012, keďže v Trnave pôsobia 7 rokov, poznajú čitateľov a oni poznajú ich. Rešpektuje aj Martinus ako kníhkupectvo. Ďalej uvádza, že vždy prebiehajú tvrdé rokovania o otvorení predajní a stále rešpektujú rozhodnutie developera. Tak je to aj v prípade City Areny.

Vydavatelia nechcú nekalé praktiky

Kauza Martinus vs. Panta Rhei rozpútala vody v knižnom prostredí. Dvadsaťštyri vydavateľov vydalo spoločné vyhlásenie k aktuálnej situácii. Majú obavy, že sa vytvorí monopolizácia, ale aj obmedzenia činnosti niektorých vydavateľstiev. Žiadajú aby Panta Rhei konala korektne a aby nevnášala do knižného trhu aroganciu a nekalé praktiky. Viac sa dočítate na:

http://www.teraz.sk/knihy/vydavatelia-ziadaju-aby-panta-rhei-ne/123092-clanok.html

Internetové odkazy pokračujú

Panta Rhei uverejnilo 4.3. 2015 stanovisko k spoločnému vyhláseniu skupiny vydavateľov. V skratke píše o tom, že, ako najväčší predajca kníh na Slovensku, si uvedomuje zodpovednosť za stabilitu na knižnom trhu. Váži si vydavateľov a bude ich naďalejpanta-rhei3 podporovať v oblasti vydávania, ale aj predaja. Ďalej reaguje na obavy o knižný trh.

V prvom bode uvádza, že obvinenia o ohrození a monopolizácii sú prejavom emócií. Panta Rhei patrí približne 30% maloobchodného trhu, v tom prípade sa nedá hovoriť o monopole. Ich zámerom je mať úzku spoluprácu s kvalitným distribučným partnerom.

V druhom bode je zmieňovaná Trnava. Panta Rhei sa ako najväčšia sieť kamenných kníhkupectiev snaží získať najlepšie obchodné priestory. Súťaženie nepovažuje za nekalé.

Tretí bod rieši finančnú injekciu od investorov na stabilizovanie knižného trhu.

V štvrtom bode sa píše o J&T. Kníhkupectvo je len klientom banky.

Piaty bod uzatvára tým, že je prirodzené aký je vývoj knižného trhu.

Celý príspevok nájdete na:

https://www.facebook.com/pantarhei.sk/posts/10152886656881704 

21047_2Samozrejme, že na blogu Martinusu sa taktiež 4.3. 2015 objavil príspevok. Hneď v úvode sa píše, o spoločnom vyhlásení vydavateľov. Následne sa vyjadrujú k určitým bodom. Môžete si to prečítať tu: http://blog.martinus.sk/2015/03/odpoved-martinusu-na-stanovisko-panta-rhei-k-situacii-v-trnave

Kde je ukrytá pravda? Ťažko povedať… Obe strany sa cítia dotknuté. Ako sa to vyrieši, ukáže čas. Jasné je len to, že stále tu bol, je a aj bude konkurenčný boj.

[poll id=“28″]

Text: Gabriela Hodálová

Zdroj: http://blog.martinus.sk

https://www.facebook.com/pantarhei.sk?fref=ts

http://www.teraz.sk/knihy/vydavatelia-ziadaju-aby-panta-rhei-ne/123092-clanok.html

Foto: internet


Pokračovať v čítaní