Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Písomné maturity sú už tu. Čo pripravili pre maturantov tento rok?

Napísal na 15. marca 2015

Už budúci týždeň čakajú stredoškolákov písomné maturity. Podľa nového systému si niektorí z nich budú môcť napísať testy aj v elektronickej forme. Maturity sa oficiálne začínajú v utorok 17. marca, a to testami zo slovenského jazyka a literatúry.

Okolo 48 000 maturantov čakajú povinné predmety, ako slovenský jazyk a literatúra, cudzi jazyk a pre tých viac odvážnejších aj matematika. Čaká ich 64 úloh, na ktoré majú 90minút. Po teste ich čaká písanie slohu, na ktorý je vyhradený limit 150 minút. Na výber sú ako vždy štyri témy.

Ďalšia časť maturity sa bude niesť v cudzom jazyku. Žiakov, ktorí maturujú na úrovni B1 je pripravených 60 otázok, na ktoré majú 100 minút. Študentov, ktorí idu na úroveň B2 čaká 80 otázok, ktoré musia vypracovať za 120 minút. Aj tento rok ich po teste čaká esej na vybranú tému.

Okrem iného je pre maturantov pripravená novinka. Časť študentov môže vyplniť maturitný hárok elektronicky.

 „Zámerom je preveriť pripravenosť pracovného tímu na skutočnú realizáciu elektronickej formy národných meraní výsledkov vzdelávania,“ hovorí riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Romana Kanovská.

Žiaci, ktorí si vybrali aj matematiku, budú z nej maturovať 19. marca. Budú mať na vypracovanie 30 úloh, ktoré musia zvládnuť za 120 minút.

Písomné maturity uzavrú testy a slohové práce národnostných menšín z maďarčiny či ukrajinčiny v piatok 20. marca. Na celkové výsledky písomnej maturity si študenti počkajú až do mája.

 Karin Kubíková


Pokračovať v čítaní