Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Niekoľko úžasných fotografií zachytených pri výstavbe Sochy slobody

Napísal na 17. novembra 2015

Amerika, Socha slobodyPripomína priateľstvo a pomoc, ktorú Francúzsko poskytlo americkým osadníkom v ich boji za nezávislosť od Británie.   Francúzi chceli aj týmto symbolom vyjadriť sympatie novej republike vzniknutej za Atlantickým oceánom.

 

Fredéric Auguste Barthodli

Fredéric Auguste Barthodli

Socha stojí na ostrovčeku pred New Yorkom od roku 1886. Bez podstavca meria po vrchol fakle 46 metrov, s ním siaha do výšky 93 metrov. Dnes existuje zmenšená kópia v Paríži, ako pripomenutie jej francúzskeho pôvodu. Najprv sochár Frédéric Auguste Bartholdi navrhol malý hlinený model, ktorý bol vo výške dospelého človeka.

Druhý model bol vysoký tri metre. Tento model urobili tak, aby bol štyrikrát menší ako socha v skutočnosti. Štvrtý a posledný model začali vyrábať v skutočnej veľkosti. Podľa tejto formy bola potom odliata socha z medi. Hlava bola dokončená až nakoniec.

Modelom pre ženskú tvár bola Bartholdimu Isabella Eugenie Boyerová, vdova po preslávenom výrobcovi šijacích strojov Isaacovi Singerovi. Hotová socha bola 4. júla 1886 v Paríži slávnostne odovzdaná americkému veľvyslancovi. Potom ju rozložili na časti, ktoré sa do New Yorku dopravili na francúzskej lodi.

No teraz pár spomínaných fotografií, zachytajúcich výstavbu tejto skvostnej Dámy.

 

statue-21

statue-17

statue-19

statue-1

statue-3

statue-12

staen_soubor_1

statue-6
statue-9