Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Niekedy absurdný, no spontánny a zábavný. Sociálny fenomén menom flashmob pripomína muzikál v reálnom živote

Napísal na 29. marca 2021

Objavuje sa z ničoho nič a opätovne potvrdzuje, že keď viac ľudí spojí svoje kreatívne sily, výsledok je veľkolepý.

Čo je flashmob?
Ľudia v rámci flash mobu tancujú grécky tanec Zorba na GreekFeste v Ottawe. Zdroj: YouTube

Flashmob je podľa portálu Wonderopolis skupina ľudí, ktorí sa zorganizujú, najčastejšie na internete , zhromaždia sa a urobia niečo bizarné a zábavné. Hneď potom sa rozptýlia a stanú sa bežným davom, akoby sa nič nestalo. Medzi najčastejšie aktivity patrí tanec, zamrznutie viacerých ľudí na mieste v rovnaký čas, vankúšová bitka alebo prestrelka s ukazovákom.

Flashmoby sa usporadúvajú na rušných verejných priestranstvách, ako napríklad stanice, námestia a nákupné centrá. Prvý sa odohral v júni 2003. Vtedy sa 130 ľudí nahrnulo do oddelenia kobercov v newyorskom obchodnom dome Macy’s. Keď sa ich zamestnanci obchodu spýtali, čo tam robia, odpovedali, že ako skupina nakupujú koberec.

Ideou je zábavný sociálny experiment, ktorého cieľom je povzbudiť verejnosť k spontánnosti. S touto myšlienkou prišiel jeho zakladateľ, novinár Bill Wasik. Zámerom týchto akcií môže byť aj propagácia nejakého produktu či udalosti, upovedomenie verejnosti o závažnom globálnom probléme alebo len zábava.

5 najlepšie zorganizovaných flash mobov

1. Liverpool Street Station, Londýn

Jeden z najlepších flashmobov bol v januári 2009 v Londýne na stanici Liverpool Street. Zúčastnilo sa ho vyše 400 ľudí. Ich výkon bol natoľko fantastický, že sa istá telekomunikačná spoločnosť rozhodla použiť ho pre svoju reklamnú kampaň.

2. Antverpy, Belgicko

Belgičania použili pre svoj flashmob najmä pesničky z populárneho muzikálu Pomáda. Zúčastnilo sa ho minimálne 200 účastníkov a odohral sa na hlavnej železničnej stanici v Antverpách.

3. Bratislava, Slovensko

Spomenieme aj flashmob z nášho prostredia. Zorganizovalo ho občianske združenie ArteCreativo, ktoré na Facebooku prevádzkuje skupinu Flash Mob Slovakia. V bratislavskom Auparku zatancovalo a pobavilo verejnosť 154 tanečníkov.

4. Ciudad de México, Mexiko

Do Guinessovej knihy rekordov sa zapísal flash mob zo Ciudad de Mexico, hlavného mesta Mexika, na ktorom spolupracovalo takmer 14 000 ľudí. Tancovali choreografiu na pesničku Thriller od Michaela Jacksona.

5. Kostol Lorenzkirche, Norimberg

Norimberský symfonický orchester so speváckym zborom Hansa Sachsa v júni 2014 zahrali známu klasickú skladbu Óda na radosť. Flashmob začalo malé dievčatko s flautou, no napokon sa rozvinul do grandiózneho vystúpenia, ktoré nadchlo všetkých naokolo.

Zdroj: eduworld.sk, delnext.com