Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Dokument Demi Lovato: Dancing with the Devil. 5 zlomových momentov, ktoré viedli k jej predávkovaniu

Napísal na 31. marca 2021

Navonok znie dospievanie v žiare reflektorov lákavo, ale v realite si úspech a popularita často berú trpkú daň. Dokument o Demi Lovato otvorí témy zo zákulisia života na vrchole, o ktorých sa často nahlas nehovorí.

Od smrti ju delilo len pár minút. Správa o predávkovaní sa Demi Lovato heroínom obletela v roku 2018 celý svet. Speváčke sa podarilo prežiť a o svojej závislosti sa rozhodla otvorene hovoriť v nádeji, že to niekomu pomôže. „Posledných pár rokov som počula mnoho príbehov o mojom živote a o tom, čo si ľudia mysleli, že sa stalo. Chcela som to uviesť na pravú mieru,“ hovorí Demi.

Štvordielny dokument Demi Lovato: Dancing with the Devil vychádza postupne každý utorok od 23. marca na YouTube. Séria predstavuje bezprostredný a nefiltrovaný pohľad do života, vzťahov s rodinou a boja so závislosťou. V dokumente je množstvo myšlienok, nad ktorými sa treba zamyslieť. My vám prinášame päť prekvapivých zlomových detailov, ktoré viedli k jej predávkovaniu.

1. Chybná diagnóza psychickej poruchy

Keď mala Demi Lovato 18 rokov a bola jej diagnostikovaná bipolárna porucha, rozhodla sa prehovoriť na verejnosti o svojich psychických problémoch. V dokumente odhalila, že jej bola pôvodne stanovená nesprávna diagnóza: „Vyšla som na verejnosť, keď som si myslela, že som bipolárna, pretože som si tým odôvodňovala moje konanie v tej dobe.“

Spätne ľutuje, že dovolila, aby z nej spoločnosť urobila zástupkyňu choroby, ktorú v skutočnosti nemala. Demi svoje pocity vysvetlila: „Keď niečo priznáte verejne, stávate sa toho obhajcom. V 18-tich rokoch som robila veci z mnohých dôvodov, ale teraz už viem od viacerých lekárov, že to nie je preto, že som bola bipolárna. Musela som len vyrásť. Potrebovala som len dospieť.“

2. Poruchy príjmu potravy

Nie je žiadne tajomstvo, že Demi už ako mladé dievčatko zápasila s poruchou príjmu potravy. Od mladého veku všetci riešili jej vzhľad, kilá navyše, vizáž či oblečenie. Byť detskou hviezdou a zúčastňovať sa súťaží krásy jej zničilo sebavedomie. „Pamätám si, ako som sama so sebou uzatvorila dohodu a povedala si, že ak danú súťaž nevyhrám, už nikdy nebudem jesť,“ spomenula speváčka, keď rozprávala o rodinnej histórii, kedy s podobnými problémami bojovala aj jej matka.

Priatelia Demi v dokumente dokonca priznali, že si museli dávať pozor na to, aké jedlá pred ňou konzumovali. Jej bývalý tím totiž nastavil pravidlá, ktoré jej mali pomôcť pri vyliečení. Opak sa stal pravdou. S poruchou príjmu potravy začala opäť zápasiť práve počas svojho posledného turné k albumu Tell Me You Love Me. Necítila sa vo svojom tele dosť dobre, nechcela ísť večer na stage v šatách, ktoré jej navrhli.

„Súčasťou tohto problému sú všetky tie skice šiat. Na obrázkoch vždy všetko vyzerá dobre. V tomto priemysle je obrovský tlak na to, ako by žena mala vyzerať a obliekať sa. A to sú tie myšlienky, ktoré stále riešim. Začala som mať opäť problém so stravovaním, nadmerne cvičiť a držať extrémne diéty,“ priznala.

Demi Lovato prepadla problémom so sebaúctou ešte predtým, než vôbec bola v puberte. Zdroj: YouTube, reprofoto Beáta Čúzyová

3. Vzťah-nevzťah so zosnulým otcom

Demi vyrastala väčšiu časť života bez otca a túžila po bližšom vzťahu s ním. Neskôr na neho zanevrela, pretože bol alkoholik, závislý na drogách a agresívny k jej matke. Priznala, že často pociťovala vinu a veľmi ju trápilo, že mu nevedela pomôcť. No už bol v tak pokročilom štádiu, kedy to nebolo v jej silách. Nikto mu už nemohol pomôcť, len on sám. Napriek tomu, že bola tvárou boja za mentálne zdravie, zlyhávala s pomocou biologickému otcovi, ktorý zápasil so závislosťou, bipolárnou poruchou a schizofréniou.

Patrick Lovato zomrel okolo Dňa otcov v roku 2013. Dátum a čas jeho smrti nie sú známe, pretože jeho telo bolo objavené, keď sa už rozkladalo. Odvtedy má Deň otcov pre Demi zvláštny význam: „Každé leto trávim premýšľaním: Bol dnes deň, keď zomrel môj otec? Bude to zajtra? A potom uvedomenie, že ležal tam a hnil. To bol môj veľký strach, ktorý som vždy mala, že skončí sám. A jemu sa to naozaj stalo. Zomrel úplne sám.“

4. Šesť rokov triezvosti

Šesť rokov muzikantka bojovala, aby bola úplne triezva a čistá od akýchkoľvek omamných látok. Celé to obdobie cítila obrovský tlak a bála sa čo i len malého pošmyknutia, aby nesklamala svojich fanúšikov. „Pretože som bola otvorená a úprimná o tom, čo som v živote riešila, mala som pocit, že musím byť dokonalým vzorom,“ povedala Demi o svojej minulosti, kedy zdieľala boj so závislosťou.

V tom čase sa cítila veľmi nešťastná a už ani sama nevedela dôvod prečo zostať triezva, keď sa aj tak naďalej trápi. Išla teda a kúpila si fľašu červeného vína. Do pár minút bola na večierku v LA a narazila na svojho bývalého drogového dílera, to bolo mesiac po jej šesťročnom výročí triezvosti. Jej priatelia a členovia rodiny vedeli iba o skutočnosti, že začala znovu piť. Prejavili obavy, ale verili, že je v poriadku a zvláda to dobre. Nikto z nich netušil, že obnovila vzťah s drogami a vrátila sa k svojim starým toxickým návykom.

Krátko pred predávkovaním vydala skladbu Sober, kde priznala, že už viac nie je triezva a po šiestich rokoch sa opäť vrátila k alkoholu. O tri mesiace neskôr bojovala o život. Zdroj: YouTube, reprofoto Beáta Čúzyová

5. Znásilnenie

V dokumente Demi Lovato po prvý raz verejne hovorí o strate panenstva znásilnením, keď mala 15 rokov, v čase keď pracovala pre Disney Channel. Neskôr musela túto osobu neustále stretávať a s traumou sa vyrovnávala prostredníctvom sebapoškodzovania a bulímie. Podľa skladby s názvom Anyone jej údajný násilník po oznámení útoku nikdy nečelil následkom.

O niekoľko rokov neskôr bola speváčka opäť znásilnená. Tentoraz jej drogovým dílerom v noci v roku 2018, keď sa predávkovala. Otvorene priznala, že keď ju ráno našli, bola nahá a celá modrá. Po prebudení sa v nemocnici si spomenula na záblesk v hlave ako na nej leží.

V skutočnosti si až mesiac po predávkovaní uvedomila, čo sa naozaj stalo. Ako sama povedala: „V ten večer som nebola v stave, aby som urobila k tomu aktu rozhodnutie sama. Po tom, čo ma zneužil, ma tam doslova nechal umrieť. Tento druh traumy nezmizne zo dňa na deň.“

Po predávkovaní mala Demi Lovato tri mozgové príhody a infarkt. Doktori jej povedali, že jej ostáva desať minút života. „Zostalo mi trvalé poškodenie mozgu a s jeho dôsledkami sa vyrovnávam a zotavujem dodnes,“ uviedla speváčka pre magazín Billboard. Nemôže napríklad šoférovať kvôli škvrnám, ktoré vidí. Posledné tri roky sa tiež venovala tomu, aby sa znovu naučila čítať.

Všetko nasvedčuje tomu, že Demi dostala ponaučenie, ktoré potrebovala k nakopnutiu naplno sa pustiť do práce. Dôkazom toho je aj jej nový album s názvom Dancing With The Devil…the Art of Starting Over. Vysvetlila, že pôvodný názov bol iba The Art of Starting Over, ale potom sa rozhodla pre zmenu, aby zdôraznila dôležitosť jej dokumentu. Už 2. apríla uzrie svetlo sveta nový album, na ktorom sa objavia zaujímavé spolupráce s Miley Cyrus, Arianou Grande aj Samom Fischerom.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár