Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Všetko zlé je na niečo dobré

Napísal na 1. októbra 2013


TRNAVA. Túto všetkým známu vetu si môže povedať začínajúci fotograf Peter Lančarič, ktorý vďaka svojmu kritickému obdobiu uskutočnil prvú, a určite nie poslednú, výstavu vlastných fotografií s názvom Schody na rohu 
ulice v trnavskom antikvariáte dňa 29.10.2013.

 

Moja prvá návšteva antikvariátu bola dosť neobyčajná, no aj napriek tomu zaujímavá a príjemná. Hneď po príchode som zbadala pár ľudí, ktorí pripravovali občerstvenie. Domyslela som si, že sú to kamaráti hlavnej postavy tohto príbehu, Petra Lančariča.

DSC_0784

Bolo niečo po 18 hodine, keď všetci návštevníci (a veru, že ich nebolo málo) stíchli a počuť bolo len Petru Cepkovú. Ako sama povedala, mala dosť trému, ale aj napriek tomu jej úvodná reč bola osobná a vystihujúca jeho emotívnu tvorbu. K slávnostnému otvoreniu patrilo aj hudobné vystúpenie Zuzky Kramplovej a Johnyho Nováka, ktoré bolo pre mňa dosť silným umeleckým zážitkom a dodalo všetkému tú správnu atmosféru, čo bolo Peťovým cieľom. Napokon nás privítal aj sám Peter Lančarič, ktorý nerozprával siahodlhé otváracie reči, no neskôr bol ochotný sa s každým osobne pozhovárať.

DSC_0778Ja som si fotky obzrela hneď na začiatku (poviem vám, niektoré boli naozaj dosť intímne a osobné, aspoň ja som to z nich cítila) a tak som po otvorení načúvala rozhovoru Peťa a kolegýň redaktoriek z rádia, kde som sa čo-to dozvedela o Peťovi. Projekt Schody tvoril vyše roka a v konečenom výbere zverejnil na výstave 16 fotografií. povedal o sebe moho informácií, no mňa najviac zaujala Peťova záľuba v skejtovaní, kde aj začínal fotiť a dokonca tento šport fotí najradšej zo všetkého. Na otázku, čo bolo jeho inšpiráciou, sme dostali jednoduchú odpoveď: „Kríza a zlé obdobie.“ Ťažké autorove obdobie mu dopomohlo k zachyteniu úžasných detailov každodenného života pomocou analógového fotoaparátu. A tak porekadlo „všetko zlé je na niečo dobré“ potvrdilo svoju pravdivosť. V súčasnosti má už rozrobené nejaké nové projekty, ktoré by chcel verejnosti predstaviť v roku 2014 aj v podobe podobných výstav.  Držím mu palce, aby ho práve táto výstava na netypickom mieste „vystrelila“ do sveta, možno aj zahraničných, fotografov.

Text a foto : Alexandra Bartlová


Pokračovať v čítaní