Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Vnútri Llewina Davisa

Napísal na 16. marca 2014

 

inside_llewyn_davis

Snímky bratov Coenovcov sú pravidelne očakávané s veľkým napätím. Tvorcovia Big Lebowskeho, Po prečítaní spáľte či filmu Táto krajina nie je pre starých sa v tomto prípade rozhodli pre sondu do života hudobníka, pracujúceho na svojej kariére v USA.  V posledných rokoch nie je prekvapením, ak sa ich projekty stretnú s nomináciami na Oscara. Llewyn Davis nie je výnimka. Nominácie “schytal“ konkrétne dve – za najlepšiu kameru a zvuk.

Garret-Hedlund-and-John-Goodman-in-Inside-Llewyn-Davis-2013

Llewyn Davis (Oscar Isaac) je talentovaný folkový hudobník, ktorý sa v roku 1961 snaží naštartovať kariéru správnym smerom. Jeho život sa nepodobá na život hudobných hviezd. Prespáva u kamarátov, vyrába problém za problémom a bojuje s nepriazňou osudu. Príbeh je spočiatku lemovaný oranžovou mačkou, ktorá sa stane Llewynovým spoločníkom po tom, čo prespí u kamarátov a zabuchne si dvere. Stratená mačka ale rozhodne nie je ten najväčší problém, s ktorým sa hlavný hrdina stretne.

Keďže celý príbeh stojí na budovaní si kariéry v muzikantskej brandži, o hudobný doprovod nie je núdza. Soundtrack stojí za vypočutie, a to aj preto, že sa na ňom podieľal Justin Timberlake, ktorý si zahral jednu z postáv. Nie len jeho zmena hudobného štýlu stojí za povšimnutie. Zaujímavú postavu stvárnil aj John Goodman (Argo, Braček, kde si?), aj keď sa mihol len na pár minút.

Inside-Llewyn-Davis-trailer-1877774

Aj keď názov napovedá, že počas sledovania „preniknete“ do duše hlavného hrdinu, zrejme sa vám to nepodarí. Nesledujeme celý život, len malý časový úsek. Urobiť si obraz o Llewynovi Davisovi nebude problém. Možno ani pochopenie jeho stavu – určite každý z nás už bol v živote namočený do nejakých „prúserov“. Je však ťažké zžiť sa s postavou, pochopiť jej myšlienkové pochody. Občas film pôsobí ako zmes príhod, ktorá nemá prepracovaný scenár. Prvotný zámer je zobraziť trápiaceho sa, ambiciózneho, porazeného, smoliarskeho a zarasteného muža, ktorý si ide za svojim snom s jedinou gitarou a nevzdáva sa ho napriek miliónom prekážkok a neskutočnej nepriazni okolností. Aj keď… Do veľkej miery si za svoje problémy môže hrdina sám.

Inside Llewyn Davis je film, ktorý ocenia skôr náročnejší diváci. Tragikomédia plná dobrej hudby je filmom nadpriemerným, no fanúšikovia určite očakávali viac. Milý film, na ktorý ale po pár dňoch zabudnete. Neurazí, pobaví a poteší –niekoho viac, niekoho menej.

 

Hodnotenie: 70%

Spáchal: Ján Janočko


Pokračovať v čítaní