Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Nezabudnuteľná postapokalyptická jazda. Fallout dostáva svoje seriálové prevedenie

Napísal na 23. apríla 2024

Fallout hneď prvý deň prekvapil vysoko hodnotenými recenziami. Prvá sezóna seriálovej adaptácie predstavuje svet po nukleárnej katastrofe, svet plný násilia, radiácie a čierneho humoru.

Prvý diel série hier Fallout vznikol už v roku 1997. Túto úspešnú RPG sériu videohier od spoločnosti Interplay Production v roku 2007 kúpila spoločnosť Bethesda Softworks. Vydavateľstvo je okrem pokračovania postapokalyptického príbehu Fallout, známe najmä kvôli populárnej fantasy sérii The Elder Scrolls.

Prostredie sveta Fallout predstavuje ruiny civilizácie po tom, čo v roku 2077 atómové bomby zničili svet. Ten svet nebol až tak odlišný od toho nášho, akurát mal svoj symbolický retrofuturistický nádych. Technológia je vo Falloute však pokročilejšia a má svoje sci-fi prvky, ako napríklad robotov alebo zázraky v medicíne.

Príbeh seriálovej adaptácie ponúka nový originálny príbeh, takže vôbec nevadí, že ste sa s týmto titulom nikdy nestretli. Seriál nie je určený len pre fanúšikov videohier, ale je vytvorený pre všetkých divákov. Teda pokiaľ vám nevadí nejaký ten gore a odtrhnuté končatiny.

Pre fanúšikov hernej série je však tento seriál niečo ako mať Vianoce. Tvorcovia herný svet dokonale adaptovali na televízne obrazovky, a v každej scéne môžeme vidieť mnoho rekvizít a predmetov z hry. Prvá sezóna obsahuje osem epizód, dostupných od 11. apríla na Amazon Prime Video.

200 rokov po konci sveta

Keby sme sa pozreli na časovú os všetkých príbehov zo sveta Fallout, seriál sa nachádza na poslednom mieste, a to v roku 2296. Viac ako 200 rokov po konci sveta už ľudia obývajú značnú časť pustín. V prostredí Falloutu je okrem nebezpečnej radiácie a zmutovaného hmyzu, každý krok boj o prežitie. Vo svete, kde nemôžete nikomu veriť, a peňažnou menou sa stali uzávery fliaš značky Nuka-Cola, sa hlboko pod zemou nachádzajú vaulty. Ľudia v nich dokážu prežívať nespočetne dlho rokov bez toho, aby vault niekedy museli opustiť.

V jednom z týchto vaultov žije hlavná postava príbehu, a to Lucy MacLean, ktorú stvárňuje herečka Ella Purnell. Lucy so svojou rodinou býva konkrétne vo vaulte číslo 33. V ňom sa ľudia riadia pravidlami a život tam je narozdiel od toho vonku usporiadaný. Jeho obyvatelia sú izolovaní od sveta na povrchu, a nikoho by ani nenapadlo bezpečie vaultu opustiť. Alebo žeby áno?

Hlavná postava Lucy MacLean. Zdroj: primevideo.com

Ďalšia strana príbehu sa zameriava na mladého rekruta frakcie s názvom Brotherhood of steel. Jej členovia podliehajú prísnemu výcviku, ktorý ich má naučiť plniť rozkazy a prežívať v nukleárnej pustine. Maximus, ktorého stvárnil herec Aaron Clifton Moten, za ostatnými rekrutmi zaostáva. Jeho ambíciu naskočiť do silového brnenia a vypraviť sa na svoju prvú misiu, poháňajú spomienky na tragédiu z detstva.

Poslednú hlavnú postavu v seriály Fallout stvárnil Walton Goggins. Ten v ňom vystupuje ako bývalý westernový herec Cooper Howard, ktorého môžete vidieť hneď v úvodnej scéne. Jeho dejová línia je prepojená so spomienkami na minulosť a kľúčovými udalosťami, ktoré viedli k zániku civilizácie. Z bývalej celebrity sa dôsledkom dlhodobého pôsobenia radiácie stal ghoul, čo je nie moc pohľadný typ človeka.

Fallout
Hlavné postavy seriálu Fallout. Zdroj: sector.sk

Seriál Fallout je nabitý akciou a nudy sa pri ňom naozaj nemusíte báť. Brutálne scény rozumne doplnili humorom, ktorý odľahčuje napätie a drámu. Hodnotenia seriálu sa stále držia vysoko, a mnoho ľudí hovorí o najlepšej hernej adaptácii vôbec. Na Amazon Prime Video je seriál momentálne jednotkou na celom svete.