Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Utekajme, už ide!

Napísal na 17. marca 2013

TRNAVA, Kino Oko. „Film by mal zasahovať čo najväčšiu časť publika a režisér by nemal zastávať názor typu ja som umelec a vy všetci ste hlúpi lebo nechodíte na moje filmy.“ Aj týmito slovami sa prihováral študentom známy slovenský režisér, scenárista, hudobný skladateľ a najnovšie aj pedagóg FMK Dušan Rapoš, ktorý v stredu 13. marca prostredníctvom Umeleckého večera absolvoval svoj historicky prvý seminár.

raposBeseda s Dušanom Rapošom sa uskutočnila v rámci cyklu raz za dva mesiace konajúcich sa prednášok organizovaných našou fakultou. Jej moderátorom bol režisérov kamarát, taktiež pedagóg FMK PhDr. Ladislav Volko, vďaka čomu sa diskusia hneď od začiatku niesla v priateľskej a uvoľnenej atmosfére. Pán Volko na začiatok stručne predstavil osobnosť Dušana Rapoša a spomenul niektoré významné udalosti jeho života. Následne zúčastneným predstavil svoju vlastnú tvorbu i sám pán Rapoš. Porozprával o svojej filmovej tvorbe, dokumentárnej aj populárnej, pričom tiež opísal a priblížil aký je preňho rozdiel v tvorbe filmov a iných diel. Po krátkom predslove dal priestor na otázky študentov, ktorí boli v prvom rade zvedaví čo ho motivovalo k tomu, aby prijal miesto pedagóga FMK. Všetci zvedavci sa tak dozvedeli, že nad učením uvažoval už tri roky, doteraz však, ako sám povedal, nebol natoľko veľkorysý a neegoistický, aby sa o svoje skúsenosti podelil s inými.  Až časom dospel k tomu, že najkrajšou cestou poznania je možnosť predávať vedomosti a občas je to krajšou odmenou ako hmotné ocenenia. Rozhodol sa preto o svoje praktické skúsenosti podeliť.

Ďalšie otázky boli zamerané na jeho obľúbené režisérske vzory či filmy, rôzne životné zážitky z filmovania ale aj normálneho života. Medzi položenými otázkami nechýbala ani otázka zameraná na režisérov názor na súčasný slovenský film. Ten podľa neho vôbec nie je zlý a je toho názoru, že vznikajú pomerne dobré filmy, v ktorých je však priveľa depresie, pričom rozlišuje smútok a depresiu. Mladí ľudia sa nemajú snažiť kopírovať staršiu generáciu a namiesto toho by mali priniesť autentický a humorný pohľad na život, ich filmy by mali provokovať. Ako sa sám vyjadril je mu veľmi sympatický prenik žien do réžie. Dobrý film musí podľa neho zaujať príbehom aj keby to v prvotnej myšlienke bolo len pár viet napísaných na zdrap papiera, pretože kvalitný obsah porazí aj technicky nedokonalý film čo však naopak nefunguje. Technicky dokonalý film nezaujme pokiaľ nemá dobrý obsah.

foto_9

Na záver diskusie sa zmienil o novom filme, na ktorom práve pracuje a študentom tiež priblížil svoje akademické plány, nielen čo sa povinných vyučovacích hodín týka, ale aj založenia ateliéru réžie pre jej väčších fanúšikov, pretože aj keď to tak občas nevyzerá, ale dobrý režisér musí disponovať určitými poznatkami, ktoré nezíska len tak z ničoho. Zároveň dúfa, že sa nestane obávaným pedagógom, ktorého by študenti vítali zvolaním: „Utekjame, už ide!“, čo je aj názov filmu Dušana Rapoša, ktorý si mohli účastníci besedy pozrieť po skončení diskusie.

[nggallery id=37]

Text a foto: KP


WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com