Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Týchto 7 tipov ti pomôže zvládnuť predštátnicový STRES

Napísal na 28. marca 2016

Mnohí sa tvária, že sa nás to netýka. Prišiel čas obhájiť, prečo ste prišli na vysokú školu. Úlety a iné zábavky zahodíme za hlavu a teraz sa reálne zamyslime, koľko času ešte ostáva. A! Už cítite, ako vám stúpa tlak do hlavy a ovláda nepríjemné teplo. A zrazu chaos. Panika. Stres. Už je neskoro plakať… Radšej začnite makať. Je to tu – štátnice!

štátnice1Keď už ste trošku predýchali a uvedomili si, že práve vy ste ten, koho sa týkajú tieto riadky, čítajte ďalej. Zo strachu uberieme a prikladáme osvedčené rady titulovaných aetterákov.

Päť eur za zvýrazňovačky

Investovať sa oplatí – a obzvlášť teraz. Krok prvý – zhromaždite si všetky materiály. Buď si štátnicové otázky vypracujete sami, alebo v skupinkách. Nespoliehajte sa na materiály starších, vo svete masmediálcov sa veci menia flexibilne a príliš rýchlo na to, aby ste na štátniciach mohli povedať, že Fun rádio má ešte Boris Kollár… keď dva dni dozadu sa odul a svoj život oddal politickej kariére.

Krok druhý – Na stránke fakulty nájdete VŠETKO. Všetko znamená – úplne všetko, takže nevolajte a nepíšte e-maily na študijné, aby vám poslali prihlášku na štátnice, keď ju máte na stránke školy. Už ste dosť veľkí na to, aby ste sa vedeli pohrabať v záložke ,,štátne skúšky“ a nájsť celý postup, čo, kedy a kam odovzdať. S tými e-mailami sme mysleli aj na prodekanku. Jej schránka o chvíľu začne trpieť…

Krok tretí – Podstatné informácie si zvýrazňujte. Tie, ktoré si najlepšie zapamätáte z textu. Učte sa po význame, nie biflošsky. Prepojte si súvislosti, veci na seba nadväzujú. Majte nad vecami nadhľad a znova sa dostávame na začiatok – zvýrazňujte si podstatné veci, a tie si najlepšie zapamätáte.

Keep calm a dajte si pauzičku

 Učiť sa neznamená vstať ráno o šiestej a do nemoty mať hlavu v papieroch. Pokojne vstaňte, naraňajkujte sa (zabudnite na vianočku s džemom, chce to niečo výživné a plné energie) a pustite sa do učenia. Po každej hodinke si dajte 15-minútovú prestávku. Na kávu, cigaretku, alebo na malú prechádzku. Prevetrá vám to hlavu. Ľudský mozog nie je schopný nasávať maratónne informácie od rána do večera.

statnicova-komisia1Vypnite sociálne siete

Už ste to počuli tisíckrát, ale naozaj zabudnite na facebookové ,,you’re learning and you’re feeling confused“, lebo máte štátnice. Nikoho to nezaujíma. Ruku na srdce – koľkí z vás ešte nezavesili fotku na Instagram #learning #helpme? Radšej sa odfoťte vtedy, keď dostanete titul a obhájite záverečnú prácu. A posledná vec: Na Messengeri môžete odpísať aj večer, keď pôjdete spať. Verte, že sa ľahšie píše s pocitom, že ste sa naučili 30 strán práva 🙂

Nepýtajte sa ostatných

 V žiadnom prípade vás nemusí zaujímať, koľko strán má už za sebou váš spolužiak. Existujú totiž tri typy takýchto ľudí:

TYP č.1: Ukazuje sa, a preto vám nepovie pravdu. V skutočnosti vie 20 strán, ale všade rozpráva, že už vie 60, aby ho ostatní obdivovali. A vy ostatnete zbytočne demotivovaní a v STRESE.

TYP č.2: Ďalší, čo sa ukazuje, a preto nehovorí pravdu. V skutočnosti vie 60 strán, ale všade rozpráva, že vie 20. Moje štúdie ukazujú, že sa hanbia za to, ako sa vedia rýchlo naučiť. Pričom je to obdivuhodné. No a vás to bude zbytočne motivovať k tomu, koľko máte ešte času, no v kútiku duše sa budete stresovať. A to viete, koľko máte ešte pred sebou.

TYP č.3: Povie vám pravdu. Uvedomte si však, že každý má vlastné tempo, každý sa učí iným štýlom, inou rýchlosťou a inak si pamätá. Niekomu stačí prečítať si poznámky jedenkrát a vie ich zrekapitulovať odhora dole. Niekto musí trpieť pri tom, aby sa niečo vôbec naučil. Preto sa opäť dostávame na začiatok: Nepýtajte sa ostatných, koľko už vedia.

Učivo si rozdeľte

Skúste si učivo rozdeliť. Určíme si na to matematický vzorec (neznášala som matematiku, a preto idem vyčarovať niečo aritmeticky zvláštne). Pre upokojenie si vytváram vždy tento vzorec, no použiť môžete aj svoj vlastný:

Celkový počet otázok / počet dní, ktoré venujem predmetu

30 / 5 = 6 otázok/ deň

Učím sa od: 8.00 – 18.00, t. j. 9 hodín (obedňajšiu prestávku nepočítam)

Počet hodín, koľko sa budem učiť denne/ počet otázok denne

9 / 6 = 1,5 hod./deň

Na 1 otázku denne potrebujem 1,5 hodiny. Výpočty sú orientačné 🙂

Zabudnite na alkohol

 …aspoň na tú chvíľu. Oslávite to potom. Vedci dokázali, že alkohol zabíja mozgové bunky, a teda úplne zabije aj to, čo ste sa naučili za celý deň. A navyše, po zobudení sa nenaučíte už vôbec nič, lebo vaša hlava to nezvládne. Stojí vám to za to?

Ehm, ehm..SEX.

Sex uvoľňuje endorfíny, zbavuje telo škodlivín a hlavne, uvoľňuje stres. Po celom dni (ale aj počas spomínanej pauzičky) si odskočte s priateľom na intímnu chvíľku. S telom to urobí zázraky a s mysľou ani nehovorím. Predovšetkým opatrne, aby ste si na štátnice nepriniesli malý darček 🙂 sex

 

 

 

 

 

 

 

 

Skúste brať život s ľahkosťou a aj to, že na štátniciach vám nejdú podrezať žily. Ukážte, čo ste sa naučili za roky na vysokej škole, vybojujte si titul a pokračujte životom ďalej – bez stresu, výčitiek a nervov.

Označené ako

Pokračovať v čítaní