Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Čo znamená skratka VFF? Milovníci filmov by to mali vedieť!

Napísal na 30. marca 2016

Tí, ktorí ste nevedeli, trafili ste? Ak náhodou aj nie, nič sa nedeje. V prípade, že  je to pre Vás novinka, teraz už ako správni milovníci filmov budete vedieť, že ide o Visegrad Film Forum. Je to významné podujatie, ktoré už 5 rokov prináša na Slovensko osobnosti európskeho a svetového filmu, ktoré odovzdávajú svoje skúsenosti budúcej generácii slovenských i zahraničných filmárov. K oscarovým menám ako Christopher Newman či Allan Starski tento rok pribudne poľská filmová režisérka a scenáristka Agnieszka Holland. Samozrejme aj iné zvučné mená.

12895337_10209367834780609_450323765_n

Visegrad Film Forum sa už po piatykrát uskutoční 5. – 9. apríla 2016 v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty VŠMU a KC Dunaj v Bratislave. Viac informácií Vám budeme prinášať priebežne počas celého podujatia.

facebook iconUdalosť na Facebooku nájdete TU.

Hlavná téma je viac než zaujímavá

Účastníkov čaká päť dní plných master classov, premietaní študentských filmov, case studies zaujímavých projektov, diskusií a workshopov – všetko prepojené na veľmi aktuálnu hlavnú tému tohto ročníka. Organizátori sa rozhodli upriamiť pozornosť na prácu s publikom a filmovú gramotnosť. A to hlavne v spojení s veľmi problematickou otázkou – prečo si európsky film nedokáže nájsť primerané množstvo divákov? Výber filmov do sekcie case studies bude zameraný na tituly, ktorým sa podarilo „prekročiť hranice“ svojho regiónu a dosiahli medzinárodný úspech.

Zvučné mená a program

Päťdňové podujatie otvorí v utorok 5. apríla premietanie filmu Saulov syn za účasti maďarského filmového architekta Lászlóa Rajka. László Rajk spolupracoval na viacerých maďarských a medzinárodných produkciách, vrátane posledných filmov Bélu Tarra ako Turínsky kôň a Muž z Londýna či nového filmu Ridleyho Scotta Marťan.

Na VFF vystúpi aj poľská režisérka Agnieszka Holland, ktorá počas svojej 40-ročnej kariéry režírovala viac ako 30 filmov a tri z nich získali aj nomináciu na Oscara – film Európa, Európa (1991) za najlepší scenár a filmy Angry Harvest (1985) a V tme (2011) získali nomináciu na najlepší zahraničný film.

Ďalším hosťom je medzinárodne uznávaný kostýmový vytvarník z Kanárskych ostrovov Paco Delgado. Za svoju prácu v tejto oblasti získal dve nominácie na Oscara a to prvú za Bedárov v roku 2013, a druhú nomináciu za  Dánske dievča v tomto roku.

Na Visegrad Film Forum zavítajú aj ďalší rešpektovaní hosia ako  Katriel Schory (riaditeľ Izraelského filmového fondu), Fridrik Thor Fridriksson (islandský režisér a producent) a Bartosz Konopka (jeden z najviac oceňovaných mladých poľských filmárov).

Pozvanie prijal aj súčasný najvýznamnejší slovenský kameraman Martin Žiaran, ktorý získal nedávno hlavnú cenu Kamera 2015 v kategórii hranej tvorby za film Čistič.

Martin Žiaran

Martin Žiaran

Dlhodobým cieľom VFF je rozvoj kreativity a koprodukčnej spolupráce filmárov nášho regiónu pri jednotlivých filmových projektoch. Tento rok prídu študenti ôsmich partnerských filmových škôl zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Srbska, Ukrajiny, Rumunska a Čiernej Hory. Tešiť sa môžete opäť na „priateľský súboj“ – študentské filmy dvoch partnerských škôl budú medzi sebou „súperiť“ o priazeň divákov v každom jednom zo štyroch blokov študentských filmov.

Špeciálny program, ktorý je zdarma

Súčasťou programu v piatok 8. apríla v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty bude aj Audience development and film literacy day. V rámci toho budú prezentácie špecializovaných programov a workshopov, prebiehajúcich v európskom prostredí, ktoré svojou činnosťou zasahujú do problematiky práce s publikom a vzdelávacích projektov, určených na zvyšovanie povedomia o audiovizuálnej kultúre. Po prezentácii projektov bude nasledovať moderované diskusia na tému aké sú ich príležitosti a riziká v národnom (lokálnom) a európskom kontexte. Súčasťou tohto špeciálneho programu bude aj master class Katriela Schoryho, ktorý je celosvetovo uznávaným expertom v tejto oblasti. Vstup na Audience development and film literacy day je zadarmo. Registrovať sa môžete TU.

Pozrite si celý program akcie.

Nezabudnite sa zaregistrovať!

Nezmeškajte špeciálnu cenu akreditácii, ktorá platí do 1. apríla – iba 25 Eur/15 Eur pre študentov a zaregistrujte sa hneď na webstránke www.visegradfilmforum.com. Po 1. apríli to už bude 30 Eur / 20 Eur pre študentov.

Zdroje: visegradfilmforum.com a Boiler, o.z.

Označené ako