Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Študenti organizujú prvý ekofestival na FMK

Napísal na 2. decembra 2018

4. a 5. decembra bude v Jame prvý ročník ekofestivalu s názvom Začni OD SEBA, ktorý je organizovaný našimi študentmi. Okrem prednášok na tému ekológie, využitia recyklovateľných materiálov a bezobalového obchodu sa návštevníci môžu tešiť na workshopy a súťažiť o vecné ceny.


Starostlivosť o životné prostredie patrí k najhorúcejším témam súčastnosti. Informácie o zhoršujúcom sa stave tejto problematiky na nás vyskakujú zo všetkých strán každý deň. Nežijeme na tejto planéte jediní a ani Zem nemá nekonečnú životnosť, preto by mal každý pomôcť svojou maličkosťou riešiť tento problém. Hlavnou myšlienkou celého projektu je, že každý by mal začať od seba šetriť prírodu a Zem. Môžu to byť aj maličkosti ako recyklovať odpad, nepoužívať jednorazové plasty alebo nakupovanie v second handoch.

O problematike ekológie nám príde porozprávať Zuzana Balková zo spoločnosti EKO-IN. Táto firma sa zaoberá poradenstvom a inžinierskými službami vo vybraných oblastiach životného prostredia a individuálnym vzdelávaním pracovníkov riadiacich oblasť životného prostredia.

O tom, že aj oblečenie z recyklovaného materiálu môže byť pekné nás presvedčí Zuzana Ľos-Božiková. Táto mladá návrhárka sa zaujíma o módu už od detstva, ale životný zlom v tejto oblasti nastal až na strednej škole. Jej modely boli uvedené už na viacerých prestížnych prehliadkach ako Fas­hion show Re­cyk­lo­va­nej módy Re­so­nance. Niektoré z jej modelov nám požičala a môžte ich vidieť priamo na udalosti.

 

Ako využiť recyklovatelné materiály na vytvorenie niečoho užitočného pre každodenný život (napríklad peňaženky) nám prídu povedať z Pure Love a následne si môžeš jednu takúto peňaženku skúsiť vyrobiť aj ty.

Ak chcete vedieť niečo o fungovaní a vzniku zero waste pekárne a obchode s dizajnovými eko produktami budete mať šancu. Pekáreň U Dobrožrúta vám všetko vysvetlí. Okrem zaujímavej prednášky budete mať možnosť si niektoré z ich produktov dokonca aj zakúpiť.

 

Kupovať nábytok nemusí byť vždy nutnosťou. Dajú sa zrecyklovať aj použité veci ako napríklad ojazdené pneumatiky, zvyšky látok, drevo zo starého nábytku a mnoho ďalších materiálov. To, ako sa dajú všetky tieto veci skombinovať a vytvoriť z nich taburetky na sedenie, ukáže naša študentka Patrícia Gabrišová.

Taburetka z pneumatiky, látky a dreva. Foto: Patrícia Gabrišová

 

Je treba spraviť aj niečo pre ľudí, ktorí nemali toľko šťastia v živote. Ide o deti z detských domov, ktoré nie svojím pričinením ostali bez rodiny. Chceli sme im preto spraviť radosť. V Jame sme umiestnili krabicu s mackom, do ktorej môže každý niečim prispieť. Ak máš doma hračky, oblečenie alebo niečo, čo už nevyužiješ, môžeš to priniesť do Jamy a urobiť niekomu radosť.

 

Macko vo vestibule v Jame. Foto: Lucia Sivčaková

 

Ak ťa táto udalosť zaujala a chceš sa dozvedieť o ďalších hosťoch, klikaj na udalosť na Facebooku.

Zdroje: instagram, facebook

Označené ako

Pokračovať v čítaní