Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Druhá séria Shadow and Bone je tu. Ako veľmi sa seriál podobá na svoju knižnú predlohu?

Napísal na 17. apríla 2023

Článok obsahuje spojlery.

Fanúšikovia fantasy sveta čarovných gríš sa po dvoch rokoch čakania dočkali pokračovania svojho obľúbeného seriálu. Už v prvej sérii mohli zahliadnuť patričné zmeny oproti jeho knižným predlohám. Ako sa s ňou vysporiadali v druhej sérii? Čo na to hovoria fanúšikovia? Môžeme očakávať v budúcnosti spin-off?

Shadow and Bone je fantasy seriál režiséra Erica Heisserera, ktorého predlohou je rovnomenná knižná trilógia od spisovateľky Leigh Bardugo. Tento seriál je produktom streamovacej platformy Netflix a prvá séria vyšla ešte v roku 2021. Hlavná dejová línia nasleduje Alinu Starkov, sirotu, ktorá zistí, že v sebe nosí nevídanú magickú silu. Príbeh je vsadený do obdobia cárskeho Ruska s prímesou všadeprítomnej mágie.

Miesto menom Grishaverse

Ak nie ste horlivým čitateľom fantasy knižiek bude vám slovo Grishaverse znieť veľmi čudne. Tento termín sa používa ako názov pre fiktívny svet tvorený knižnými sériami od Leigh Bardugo. Dôvodom tohto názvu sú postavy s rôznymi magickými schopnosťami, nazývané tiež Griša. Svet Gríš zahrňuje celkovo tri knižné série, dva špeciálne dodatky a najnovší prírastok vo forme grafickej novely. Celkovo ide o sedem kníh. 

grishaverse
Svet Grishaverse. Zdroj: grishaverse.com

Ako prvá vyšla trilógia Shadow and Bone, ktorá hovorí o príbehu Aliny Starkovej a jej snahe zachrániť územie štátu Ravka pred temnou silou. Neskôr sa stretávame so šesticou zločincov, vranami, a ich neskutočnými lúpežami v duológii Six of Crows. Nakoniec v duológii King of Scars nadväzujeme na pôvodnú trilógiu a sledujeme vývoj Ravky a jej mladého kráľa Nikolaia Lantsova, ktorý má temné tajomstvo.

Seriál verzus kniha

Sfilmovanie knižných predlôh sa v poslednej dobe stalo veľkým trendom. Nie vždy sa to filmárom však podarí tak, aby boli čitatelia kníh spokojní. Počiatočnú nervozitu, ktorú milovníci Grishaverse mali, odľahčil fakt, že samotná autorka Leigh Bardugo figurovala ako jedna z producentiek seriálu. Od začiatku avizovala zmeny, ktoré sa chystajú urobiť pri vytváraní fantazijného sveta. Pre seriál museli spojiť udalosti, ktoré sa stali pôvodne v inom čase, v inej knihe a dokonca v inej knižnej sérii.

V prvej sérii sa teda okrem postáv, ktoré figurujú v knihe Shadow and Bone, objavili aj postavy zo Six of Crows. Pre všetkých to bolo vítaným osviežením deja a možnosť vidieť svoje obľúbené postavy interagovať aj v „realite”. Vrany sa stali miláčikmi divákov a dej  priblížil ich príbehy predtým, ako sa stali obávanou šesticou zločincov. 

V druhej sérii si tvorcovia poradili ešte s väčším množstvom materiálu, keď spojili dej dvoch zostávajúcich kníh z trilógie Shadow and Bone, a tým ukončili túto ságu. Tento koniec príbehu Aliny Starkovej sa veľmi odlišoval od toho v predlohe, ktorý bol tak často kritizovaný čitateľmi. K trojici Vrán pribudli dvaja noví členovia. Videli sme aj život v najobávanejšom väzení Hellgate, čo nás priblížilo k udalostiam zo Six of Crows.

shadow and bone
Alina Starkov ovláda mocnú silu. Zdroj: grishaverse.com

Okrem dobre známej Ravky a Ketterdamu sme sa pozreli aj do prostredia ďalších štátov, ktoré figurujú vo svete Grishaverse. Sú to Novyi Zem a Shu Han. Na konci seriálu pozorným fanúšikom neunikli ani odkazy na duológiu King of Scars, čo by mohlo byť predzvesťou ďalšieho pokračovania v budúcnosti. 

Spomenul tu niekto slovo spin-off?

Aj keď spracovanie druhej série malo veľmi pozitívne odozvy od väčšiny fanúšikov, našli sa aj takí, čo sa sklamali. Najväčším kameňom úrazu sa pre nich stala nesplnená zápletka z knihy Six of Crows. Veľkolepá lúpež s názvom Ice Court Heist bola ale od začiatku považovaná za nemožnú vo svetle hlavnej dejovej línie seriálu, pretože by nemala dostatok priestoru na rozvinutie sa.

six of crows
Obávaní zločinci nazývaní tiež Vrany. Zdroj: Tumblr/Monolime

Tu prichádza opäť na scénu Eric Heisserer, ktorý informoval o pripravovanom spin-offe o duológii Six of Crows. Heisserer v pozadí Shadow and Bone tajne pracoval na projekte o Vranách, ktorý by sa mal zameriavať už aj na spomínaný Ice Court Heist. Podľa Entertainment Weekly, Netflix zatiaľ nedal tomuto projektu zelenú. Jeho rozhodnutie bude závisieť od sledovanosti druhej série Shadow and Bone počas prvých týždňov od začiatku streamovania.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár