Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

PechaKucha Night

Napísal na 1. marca 2014

Viete si predstaviť, že by ste museli svoje umelecké výtvory opísať za 20 sekúnd nenásytnému publiku a pritom ho zaujať? Práve to bola podstata akcie PechaKucha Night, ktorá sa konala 26.2.2014 v Trnavskej synagóge neuveriteľný jedenástykrát.

Pre tých, ktorí sa nezúčastnili ešte ani jednej z týchto akcií, pechakucha znamená rozprávanie alebo tiež „kecanie“. Úloha účinkujúcich je prostredníctvom projekcií 20 obrázkov oboznámiť, zaujať alebo priniesť niečo nové ľuďom v publiku. Znie to jednoducho, že? Háčik je však v tom, že každý prezentujúci má na opis jedného z obrázkov iba chabých 20 sekúnd.  Počas stanoveného času by mal vystihnúť podstatu obrázka a taktiež čo-to o jeho výrobe.

Na jedenástom podujatí sa predstavilo ako inak 11 účinkujúcich z najrôznejších odvetví umenia. Podujatie bolo rozdelené na dve časti, medzi ktorými bola 20-minútová prestávka. Počas nej ste sa mohli ísť vyvetrať, poprípade sa opýtať niečo už odprezentovaných autorov.

V prvej časti sa predstavilo 6 umelcov, a to:

 1. Martin Bu- grafický dizajnér
 2. Zuzana Žabková- vizuálne umenie
 3. Martin Zaiček- architekt
 4. Magda Gurská- ilustrátorka
 5. Marek Minor- grafický dizajnér
 6. Šymon Kliman- fotograf

V druhej časti ste mohli vidieť ďalších 5 umelcov:

 1. Zuzana Godálová- výtvarné umenie
 2. Michaela Luptáková- módna návrhárka
 3. Martin Plško- tvorca komiksov
 4. Maruška Marušíková- grafická dizajnérka
 5. Peter Gabriška a Juraj Zamborský- projekt Bookpoint

Tejto neľahkej úlohy sa zhostili umelci veľmi statočne a odhodlane. Aj napriek ich snahe občas nestíhali. Preto sme sa od niektorých umelcov nedozvedeli úplne všetko, s čím nás chceli oboznámiť. Možno práve táto skutočnosť robila PechaKucha Night zaujímavejšou a nezvyčajnou. Vstupné dve eurá sa oplatilo nájsť v peňaženke a zúčastniť sa akcie. Ak ste tak ešte neurobili, určite nad tým porozmýšľajte v budúcnosti, pretože organizátori prisľúbili aj ďalšie pokračovanie. Kedy však bude, ešte nevieme. Určite sledujte nás web a dozviete sa to v pravý čas.

Text: Alexandra Bartlová