Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Nový Plus 7 dní je svetový unikát. Súdy mu nariadili 54-stranové ospravedlnenie

Napísal na 27. marca 2014

zelnik3Nový Plus 7 dní je svetový unikát. Súdy mu nariadili 54-stranové ospravedlnenie

Týždenník Plus 7 dní zaznamenal pravdepodobne svetový rekord. V stredu vychádza v oveľa hrubšej podobe ako obyčajne – až na 180 stranách. Na svedomí to však nemá pridaný redakčný obsah, ale ospravedlnenie, ktoré muselo periodikum zverejniť na neuveriteľných 54 stranách.

Rozsudok žilinského okresného súdu potvrdil vlani krajský súd. Titul vydavateľstva Spoločnosti 7 plus sa ho v aktuálnom vydaní rozhodol naplniť, keďže mu v opačnom prípade hrozil exekútor pokutou 30-tisíc eur a zablokovaním účtov. Podľa súdu mal ospravedlnenie zverejniť ešte v roku 2009, uvádza týždenník, teda krátko po vyjdení článku.

Podľa šéfredaktora Milana Luknára sa prípad ani zverejnením ospravedlnenia nekončí, vydavateľstvo podalo dovolanie na najvyššom súde a ak neuspeje, je pripravené obrátiť sa na Ústavný súd SR či ísť až do Štrasburgu na Európsky súd pre ľudské práva, povedal šéfredaktor týždenníka pre web Aktuálne.sk, ktorý patrí pod portál Atlas.sk, vlastnený takisto Spoločnosťou 7 Plus.

V problematickom článku z roku 2009 informoval Plus 7 dní o exposlancovi SNS Štefanovi Zelníkovi na dva a pol stranách. Týždenník spochybnil zákonnú cestu Š. Zelníka ako vládneho poslanca za Slovenskú národnú stranu k dotáciám z eurofondov. Politik reagoval žalobou, v spore mu dali súdy za pravdu.

Žaloba Zelníkovej právničky obsahovala požiadavku na zverejnenie ospravedlnenia v týždenníku, a to rovnakou veľkosťou písma, akým bol napísaný titulok pôvodného článku („Náhoda?“) z roku 2009. Výsledkom je absurdná situácia – text vyšiel vzhľadom na svoj rozsah až na 54 stranách.

„Zrejme sudcovia ani poriadne nečítali návrh žalujúcej strany a dali do rozsudku presnú formuláciu, akú požadovala,“ povedal M. Luknár pre Aktualne.sk s tým, že takýto „nonsens“ podľa neho nemá obdobu v celej civilizovanej Európe.

Zelníkovi súd odklepol aj finančné odškodnenie, 33 200 eur preňho a 22 100 eur pre firmu Žilpo, s. r. o.

V prípade štandardných odpovedí či opráv (podľa tlačového zákona) je vydavateľ povinný zverejniť text dotknutej strany v nezmenenej podobe v rovnakej periodickej tlači, kde sa pôvodná informácia objavila, a to na „rovnocennom mieste a rovnakým písmom“.

Text: Veronika Buláková
Zdroj: medialne.sk