Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Maťo z profilu kamposlovensku: chcel som vedieť, že aké to je žiť život naplno a bolo mi jedno kde

Napísal na 16. marca 2024

Jedným z hostí v našich Aetter rozhovoroch bol aj Martin, ktorý založil profil kamposlovensku. Na profile ukazuje, že dobrodružstvá a krásna príroda sa dajú nájsť aj na Slovensku.

Martin Peter Železník je mladý Slovák, ktorý na začiatku strednej školy založil profil s názvom kamposlovensku. Snaží sa ľuďom priblížiť slovenskú prírodu a ponúka im nápady na výlety. Motivuje najmä mladších ľudí, aby chodievali častejšie von a užívali si krásy a dobrodružstvá, ktoré ponúka Slovensko. O profile, živote a jeho snoch nám porozprával Martin aj v jednom z našich rozhovorov.

Chodil si ako chalan na turistiku?

Áno, ako chalan som bol vedený rodičmi k turistike a rovnako aj oni majú v obľube tiež cestovanie. Nepovedal by som ale, že to bolo niečo výnimočné. K dobrodružnému cestovaniu som sa dostal skôr cez sociálne siete, čo je aj paradox. Videl som tu totiž ľudí, ktorí cestujú, ako si užívajú, žijú život naplno a robia šialené veci kade-tade po svete a ako mladý chalan si vravíš, že prečo to nemôžem robiť aj ja? Ale prečo by to nebolo možné robiť aj tu?

Bol som ale mladý človek, ktorý má v podstate limitované zdroje, najmä teda peniaze a aj vek, keďže nemôžeš len tak vycestovať ako 15-ročný niekde do zahraničia. Začal som teda pracovať s tým, čo som mal. Dopracoval som sa k tomu, že som začal žiť naplno, a to na Slovensku, konkrétne u nás na východe v Košiciach.

Ty si si teda v určitom bode po tých videách z rôznych miest povedal, že tam chcem byť aj ja?

Áno, presne tak. V podstate som si vizualizoval ten život a predstavoval som si, že ja som ten hrdina v tých videách. Chcel som zažiť, že aké to je žiť život naplno a bolo mi jedno kde.

Maťo spomenul, že na cestách stretli množstvo zvierat, ale medveďa ešte nie, aj keď rád by ho videl. Zdroj: Instagram/zeleznikmp

Mňa zaujalo to slovo hrdina. Žiješ si teraz taký svoj detský sen?

V podstate áno. Musím ale povedať, že človek si to až tak neuvedomuje, pretože postupom času stále nachádzaš nejaké nové ciele, ktoré chceš dosiahnuť a chceš sa posúvať. Niekedy teda uniká ten zmysel toho. Občas sa treba zastaviť, pozrieť sa dozadu a prehrať si to, že čo som chcel pred troma rokmi, teraz naozaj mám, čo je ťažké si uvedomiť. Ale čím som starší, tak som aj viac vďačný za to a som si viac toho vedomý. Takže áno.

V akom veku sa stal tento moment, keď si si povedal, že do toho ideš?

Nastupoval som na strednú školu, takže som mal tak 14 až 15 rokov.

Opýtam sa všeobecne – chodíme podľa teba dostatočne často do prírody?

Čo si všímam, aj na základe správ, ktoré nám chodia v rámci projektu, tak si myslím, že s pribúdajúcimi rokmi to je čím ďalej, tým menej ľudí. Najmä to vidím u mladších generácií, pre ktoré je ľahšie zobrať telefón do ruky a tráviť čas na sociálnych sieťach, než si obuť tenisky a robiť bláznovstvá vonku. Je tam podľa mňa otázka na komfort toho daného človeka a stále si hľadať skôr tie jednoduchšie cestičky ako sa zabaviť, a telefón dosť nahrádza ten dopamín, ktorý čaká vonku.

Ak vás zaujíma aj napríklad:

  • prečo si Martin myslí, že ľudia nechodia toľko von,
  • čo sa snaží docieliť s profilom kamposlovensku a čo je jeho myšlienkou,
  • ako reaguje na odporcov jeho tvorby,
  • aké miesta vyhľadáva,
  • ako sa má podľa neho človek správať v prírode,

tak celý rozhovor si môžete vypočuť na Spotify – Aetter ROZHOVORY.