Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Niekedy som nevedel čo mám povedať, pretože som nemal slov, opisuje svoju výstavu umelec Filip Čaňo

Napísal na 4. apríla 2024

Do série Aetter rozhovorov zavítal mladý umelec Filip Čaňo, ktorý má za sebou svoju prvú výstavu obrazov a plátien. Vypočujte si rozhovor, v ktorom sa dozviete ako sa k tomuto dostal a čo všetko stojí za jeho tvorbou.

Filip zaujal mnoho ľudí najmä vďaka profilu coffeed.sleep, v ktorom prezentuje svoje krátke poézie a myšlienky. Jeho novinkou bola prvá umelecká výstava, o ktorej sa okrem iného porozprával v Aetter rozhovoroch s našim moderátorom Kristiánom.

Filip v rozhovore priblížil jeho pocity z výstavy. Zdroj: Instagram/coffeed.sleep

Máš na sebe svoj merch, svoje tričko s nápisom „oči“, čo to znamená?

Mám témy, ktorým sa rád venujem, a to sú napríklad oči. O niektorých vyhradeným témach rád píšem a oči sú jednou z nich. Poznal som osobu, a tie oči povedali niekedy omnoho viac ako slová, oči povedali vždy pravdu.

Tvoja domovská strána je coffeed sleep, a zároveň máš spoluprácu s kaviarňou, ktorej sa ešte budeme rozprávať. Kto koho oslovil?

Ja som tam išiel z práce aj s kolegom a páčil sa mi ich priestor. Mali tam vystavené pekné obrazy, a hovoril som si, že čo keby som tu mal aj ja niečo. Označil som ich na storke a do hodiny mi to prezdieľali.

Výstavu máš v kaviarni OOZI na Skladovej. Je premiéra, že tvoje diela išli na plátno?

Výstava je to prvá, ale nie je to prvýkrát, čo som robil niečo na plátno. Prvýkrát som išiel do nemenovaného obchodu a bolo tam obrovské plátno. Bolo v z zľave a prišlo mi to, ako obrovský kancelársky papier, pretože 90% mojich príspevkov sú na kancelárske papieriky. K tomuto ma inšpirovalo pár osôb, jeden z nich bol Maison Hefner. Robím podobné veci ako on. On robí výstavy a ešte aj tetuje.

Vraj si prilákal dosť veľa zákazníkov. ako si spokojný s otváračkou?

Popravde som čakal, že príde pätnásť ľudí, odfotia si to a pôjdu. Bolo nad moje očakávania, že prišli ľudia, rozprávali sme sa, vypočuli si ma a ostali tam. Naozaj som bol nadmieru spokojný.

Vnímal si ten aspekt, že prvýkrát vidia ľudia tvoju tvorbu naživo?

Vnímal som ho veľmi, pretože ľudia sa ma pýtali, fotili si to. Niekedy som nevedel čo mám povedať, pretože som nemal slov a skoro sa rozplakal. Bol to extrémny pocit pre mňa.

Ak vás o Filipovi a jeho tvorbe zaujíma napríklad:

  • ako vznikol názov coffeed sleep,
  • aký majú ľudia záujem o umenie,
  • o názve výstavy Ľúbenie potichu,
  • o tvorbe plátien a viac z jeho osobného života,

tak celý záznam rozhovoru s Filipom Čaňom nájdete na Spotify – Aetter ROZHOVORY.