Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Navštívil nás František Borovský!

Napísal na 10. marca 2014

Pracoval v dvoch komerčných slovenských televíziách, nejaký čas strávil aj vo verejnoprávnej, vtedy ešte, STV. Po rokoch plávania vo vlnách slovenských televíznych médií a naberania skúseností nás prišiel v pondelok, 10. marca, o 13:00 navštíviť František Borovský, bývalý generálny riaditeľ TV JOJ. Vypočuť jeho prednášku sme si mohli, ako inak, v kine OKO.

Pán Borovský, mimochodom veľmi charizmatický a vtipný človek, začal pekne od začiatku. Presne o 13:00 sa nám predstavil a následne na to začal rozprávať o svojej bohatej kariére. O prvom poste v TV JOJ sa veľmi nezmieňoval, viac sa venoval svojmu pôsobeniu v STV na pozícií intendanta. Že neviete, čo to je? Ani my sme nevedeli. P. Borovský nám objasnil, že je to niekto, kto rozhoduje. Znie to jednoducho. No taktiež povedal, že to bolo pre neho, ako nováčika, veľmi ťažké. Prišla spŕška viet opisujúcich situáciu, ktorá vtedy vládla v televízii. Nebudeme to tu nijak extra rozvíjať, bolo by to asi neetické – domyslíte si. Napriek tomu sa STV trochu spamätala vďaka programom ako Slovensko hľadá superstarSvadba snov. Ani zlepšená situácia na pracovisku ho tam však neudržala, a tak napokon odišiel do TV Markíza.

V tých časoch, ako sám povedal, to bola Markíza, ktorá mala najprofesionálnejší prístup, profesionálne vzťahy a celkovo úroveň stanice bola vysoká. Škoda, že sa to isté nedá povedať aj dnes. Nášmu hosťovi sa ale ústa nezatvorili a stále rozprával a rozprával. Pomedzi vážne témy vkladal sarkastické a vtipné poznámky. Celá prednáška sa niesla vo veľmi priateľskom a uvoľnenom duchu. Nečakali by ste, že sa práve na takejto prednáške môžete toľko nasmiať.

Nakoniec sa p. Borovský dostal aj k tomu, že v TV Markíza nastali nezhody medzi ním a inými ľuďmi na vedúcich postoch a jeho kariéra sa pohla ďalej. Konkrétne do TV JOJ, v ktorej sa stal generálnym riaditeľom. Ale nepredbiehajme. V časoch, keď tam prišiel, vládla v tejto inštitúcii veľmi zlá a neprofesionálna úroveň. Všetci mali všetko „na saláme“ a nikomu sa nič nechcelo. On to tam však prebral k životu, aj vďaka tomu, že presvedčil Andyho Krausa, aby seriál Panelák vysielal na JOJke a nie na Markíze. A tak TV JOJ začala stúpať. Neskôr to však nabralo podobný smer ako na začiatku. Lenivosť predbehla chtivosť.

Jedného dňa sa František Borovský zobudil a povedal si: „Dosť!“ a odišiel. Momentálne chystá svoj vlastný biznis, nič viac nám k tomu však nepovedal. No na otázku, či bude ponúkať pracovné miesta mladým ľuďom, povedal, že nič nie je nemožné. Takže už viete, komu sa máte ozvať!

V diskusii padali otázky od výmyslu sveta, a tak sme sa pýtali aj my. Na otázku, kde čerpá inšpiráciu a čo by poradil nám, mladým cieľavedomým študentom, odpovedal: „Inšpiráciu veľmi nemám, ale snažím sa sledovať zahraničné trhy a ich vývoj. A mladá krv by mala byť hlavne priebojná a cieľavedomá. A musí vedieť otravovať správnych ľudí.“

Opýtali sme sa ho aj na to, kde sa vidí o 4 roky, a tu je odpoveď: „Úprimne? Videli ste film Vlk z Wallstreet? Tak nejak, ibaže bez toho konca.“

Text: Alexandra Bartlová