Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Tim Burton pripravuje poriadnu nádielku morbídnej zábavy

Napísal na 24. apríla 2021

Legendárny režisér, scenárista, producent a spisovateľ sa po prvýkrát predstaví na Netflixe.

Jedinečný pohľad na svet. Tma, hmla a blikajúce svetlo nádeje v mysterióznom príbehu bez šťastného konca. Gotický svet amerického režiséra Tima Burtona ohúril nejedného filmového nadšenca. Z veľkého plátna sa po prvýkrát presúva na domáce obrazovky divákov.

Spoločnosť Netflix v roku 2020 oznámila spoluprácu s Timom Burtonom, ktorá poteší všetkých fanúšikov rodiny Addamsovcov. Režisér je majstrom morbídneho zobrazenia bežného života.

Tentoraz svoj talent využil na vykreslenie strašidelnej, no zato vtipnej rodiny, ktorú poznajú takmer všetci. Seriál, ktorý sa bude špeciálne zameriavať na život Wednesday Addamsovej, bude mať osem epizód.

Najlepšie filmy Tima Burtona
Wednesday dostane vlastný seriál. Zdroj: YouTube.com

Burton môže obrovské množstvo inšpirácie hľadať práve vo vlastných projektoch. O najnovšej adaptácii rodiny Addamsovcov vieme doposiaľ toľko, že stredobodom pozornosti bude Wednesday Addamsová, jedno z detí ikonického páru Morticii a Gomeza.

Slávny režisér má na svojom konte mnoho skvelých snímok. Pozrite si, ktoré sú najlepšie filmy Tima Burtona.

1. Sweeney Todd: The Demon Barber Of Fleet Street

Legendárny skladateľ Stephen Sondheim je pravdepodobne najvplyvnejšou osobnosťou muzikálového divadla posledných desaťročí. Režisérska ruka Tima Burtona mu dopomohla, a tak sa z diela Sweeney Todd stala jedna z najlepších muzikálových adaptácií dnešnej doby.

Filmová verzia mýtického holiča, ktorý vraždí svojich klientov a necháva ich zapiecť do koláčov, obsahuje silné hororové aspekty. Je to pochmúrny príbeh zlých ľudí, ktorí robia zlé veci. Každá postava, ktorú na obrazovkách vidíme, dodáva príbehu ďalšie vrstvy melanchólie a diváci, paradoxne, takmer zabudnú, že ide o jeden z najdepresívnejších muzikálov, aký kedy vznikol.

2. The Nightmare Before Christmas

Jedno z najkultovejších diel deväťdesiatych rokov s vianočno-halloweenskou tematikou, The Nightmare Before Christmas, je často spájaná práve s Timom Burtonom. Pravda je však taká, že režisér mal plné ruky práce s iným projektom, preto sa režírovania tohto stop-motion animovaného muzikálu ujal Henry Selick a Burton figuruje len ako producent.

Ikonické postavy ako Jack Skullington, láskyplná Sally, Santa Claus či Boggie Man tvoria široké spektrum autentických hrdinov. Či už ste dospelý alebo srdcom stále dieťa, film vás očarí príbehom, hudbou, scenériou a najmä nezabudnuteľnými postavami.

3. Corpse Bride 

Prvá animovaná rozprávka z dielne Tima Burtona, Corpse Bride, bola inšpirovaná dielami Edgara Allana Poea. Síce ide o jeho prvé animované dielo, no podľa divákov bolo príliš nevýrazné. „Ak máte z detstva spomienku na rozprávku, ale neviete o akú ide, na 90 % je to práve Corpse Bride. Sladká, dojímavá fantázia, venovaná dospelému publiku, nie deťom,“ napísali diváci kontroverznú recenziu. Burton využíva atypické zobrazenie spoločenských noriem, zobrazuje podsvetie ako najživšie miesto, zatiaľ čo krajina živých je sivá a melancholická.

4. Beetlejuice

Po úspešnom režisérskom debute filmu Pee-wee’s Big Adventure bol Burton nespokojný so skriptami, ktoré mu prišli do cesty, až kým mu na kolenách nepristála hororová komédia Beetlejuice. Po rozsiahlych prepisoch sa Burtonovi podarilo zostaviť špičkové herecké obsadenie, aj keď mnohí z nich vôbec netušili, čo môžu od takého zvláštneho príbehu čakať.

Konečným výsledkom je veselá „pastiška“ klasického hororu a subžánru poltergeistu, ktorý s ľahkosťou kombinuje grotesku so stop-motion podivnosťou. Srdcom tohto filmu je komediálne tornádo, ktoré predstavuje hlavná postava. Chrlí jeden vtip za druhým a vyžíva sa v čírej podivnosti svojej postavy.

5. Edward Scissorhands

Príklad, ktorý najlepšie opisuje, čo to znamená „byť“ filmom Tima Burtona, asi by vám hneď napadol Nožnicovoruký Edward. Film je milostným listom všetkému, čo je režisérovi drahé – od gotickej romantiky a filmoch o monštrách až po rozprávky a paródie na predmestí.

Ide o alternatívne predstavenie Frankensteina, robí z netvora krehkého mladíka s nožnicami namiesto rúk, ktorý nechce nič iné, ako zapadnúť do „normálneho sveta“. Film mal komerčný úspech, kritici ho zbožňovali a upevnil tak začiatok najtrvalejšieho Burtonovho partnerstva s hercom Johnnym Deppom.

Dátum premiéry novej spolupráce Tima Burtona so spoločnosťou Netflix zatiaľ nie je známa. Okrem nadšenia sa spolupráca stretla aj s menej pozitívnymi ohlasmi. „V 90. rokoch by bol Tim Burton dokonalým vizionárom na adaptáciu zahŕňajúcu rodinu Addamsovcov, ale jeho umelecký štýl a spôsob prerozprávania príbehov sa zmenili, už nemusí byť pánom morbidity nevyhnutnej na oživenie ich strašidelných výstredností,“ napísali kritici pre portál screenrant.com.

Zdroj: YouTube, screenrant.com, rottentomatoes.com, IMDb


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár