Halloweenska filmová desiatka: Tieto filmy vám spestria tmavé októbrové večery
Napísal Zuzana Šebována 28. októbra 2020
Halloweenske filmy nemusia byť len strašidelné. Pri niektorých si aj poplačete.
Október sa vyznačuje sychravým počasím a ponurou atmosférou. Je to obdobie, kedy sa skoro stmieva a málokomu sa chce vyjsť z domu, pokiaľ naozaj nemusí. A to vôbec nenarážame na opatrenia.
S októbrom sa spája aj strašideľná nálada, a preto sme si pre vás pripravili desať filmov, ktoré vás naladia na nadchádzajúci Halloween.
1. Halloweentown
Ak ste vyrastali na stanici Disney Channel, tento film vám bude povedomý. Prvý film z rovnomennej série vyšiel v roku 1998. Sleduje život rodiny Piperovcov, ich babky Aggie a dvoch svetov: ľudský a čarovný, ktorý sa nazýva Halloweentown.
Aggie a jej dcéra Gwen sú čarodejnice. Gwen to pred svojimi deťmi tají, pretože ich chce vychovať v ľudskom svete. Aggie ju však prišla požiadať o pomoc, v Halloweentowne sa totiž dejú zlé veci. Gwen síce odmietne, ale jej deti sú dobrodružstva chtivé a potajomky sa dostanú do Halloweentownu spolu s Aggie.

2. Coco
Ide o mimoriadne obľúbený animovaný film z roku 2017. Na portáli Rotten tomatoes získal od kritikov hodnotenie 97%. Je family-friendly, plný farieb, dopĺňajú ho autentické folklórne piesne, vykresľuje pôvabné detaily mexickej kultúry, a to konkrétne Sviatku mŕtvych – Día de los muertos.
Veľmi pekne tiež zdôrazňuje dôležitosť zvykov a rodiny, a preto má čo ponúknuť detskému, ale aj dospelému divákovi. Ide o nadčasový a veľmi podarený kúsok zo štúdií Disney a Pixar. Pri sledovaní sa môžete tešiť na mnoho dojemných okamihov, takže sa niet čo čudovať, keď niektoré oči nezostanú suché.

3. Nosferatu, Eine Symphonie des Grauens
Archívny nemý horor z roku 1922 patrí k legendám filmovej histórie. Ide o kultový film a máme byť na čo pyšní. Zábery tejto skvelej snímky sa nakrúcali na našom území, a to konkrétne na Oravskom zámku.
Technicky ide o adaptáciu Stokerovho Draculu, ale kvôli autorským právam musel režisér F. W. Murnau zmeniť názov a mená postáv. Ak máte blízko k starším filmom, tento vám určite bude po chuti.

4. The Addams Family
Tudududu *lusk lusk* tudududu *lusk lusk*. Známa zvučka každému evokuje morbídne vtipnú rodinu Addamsovcov. Ako prvý uzrel svetlo sveta komediálny seriál The Addams family už v roku 1964. Z neho neskôr v deväťdesiatych rokoch vzišli aj samostatné filmy The Addams Family a Addams Family Values.
Obidva sú plné kultových hlášok, skvelého situačného humoru a nezabudnuteľných postáv. Veď kto by nepoznal strýka Festera, Morticiu či vlasatého bratranca Itta?

5. Sleepy Hollow
Legenda o Ospalej diere je klasická hororová poviedka amerického spisovateľa Washingtona Irvinga. Jeho temný príbeh dostal hneď niekoľko filmových spracovaní. Podľa nás najlepšia verzia pochádza z roku 1999, keď za réžiu zodpovedal legendárny Tim Burton a hlavné úlohy obsadili Johnny Depp a Christina Ricci.
Mrazivá povesť rozpráva o bezhlavom jazdcovi, hmlistých lesoch a záhadných vraždách. Zaujímavosťou je, že architektúra v tomto diele má pripomínať staré horory, ako napríklad snímku Frankenstein, v ktorej ľudia taktiež zaútočia na monštrum a podpália mlyn. Burton je symbolista, o tom niet pochýb.

6. Psycho
Meno Alfred Hitchcock, ktorý je známy aj ako majster napätia, vám určite niečo hovorí. Na to, aby ste ho poznali, nemusíte byť obrovským filmovým nadšencom. Svoje miesto v tomto zozname má aj klasika Psycho. Hitchcock v snímke excelentne narába so strachom a fantáziou diváka.
U publika uspel vďaka strašidelným a šokujúcim okamihom. Po uvedení do kín sa podľa portálu Cinemaview vyskytli aj kuriózne prípady, keď napríklad jedna matka napísala štúdiu list, v ktorom tvrdila, že jej dcéra sa po zhliadnutí filmu nechce sprchovať. Hitchcock jej odpísal, nech ju pošle do chemickej čistiarne.
To však nič nemení na fakte, že Psycho je kultový psychologický triler aj vďaka legendárnej scéne vraha za závesom a ikonickým soundtrackom, ktoré dopĺňajú mrazivú atmosféru. Určite stojí za vašu pozornosť.

7. Beetlejuice
Brilantne bizarný. Tieto dve slová sme si opäť prepožičali od Rotten tomatoes, pretože najlepšie vystihujú tento filmový kúsok. Je vidieť, že ho režíroval Tim Burton, a to najmä v stvárnení postáv zo záhrobia a grimás, ktoré znázorňuje Beetlejuice.
V tomto filme sa však nechcú živí zbaviť duchov vo svojom dome, ale naopak. Duchovia túžia po tom, aby sa zbavili živých. Podobne ako Halloweentown, ide o neškodný a vtipný film, ktorý síce nezanechá v divákovi katarziu, (povznášajúci účinok z prežitého umeleckého diela –pozn. red.) ale zaručene si pri ňom oddýchnete.

8. Hotel Transylvania
Energická séria rozprávok so sviežimi gagmi a hláškami ponúka pohľad na príšery trochu z inej strany – ako na bytosti, ktoré od ľudí skôr utekajú na základe zlých skúseností. Hlavným hrdinom je gróf Dracula a jeho dcéra Mavis. Dracula prevádzkuje hotel pre strašidlá uprostred transylvánskych lesov, no predovšetkým chce uchrániť svoju jedinú dcéru pred nástrahami ľudského sveta.
Nakoniec však sám človek menom Jonathan/ Johnny nájde toto miesto a začnú sa diať zaujímavé veci. Meno zvolili tvorcovia pravdepodobne pre podobnosť s Jonathanom Harkerom – poprednou postavou románu Dracula od Brama Stokera.

9. Coraline
Tento film je na Halloween ako stvorený. Natočili ho podľa knižnej predlohy britského spisovateľa Neila Gaimana. I keď sa Tim Burton na tvorbe Coraline nepodieľal, obsahuje niekoľko prvkov, ktoré pripomínajú jeho diela. Síce má prívlastky ako detský, animovaný a fantasy, no v konečnom dôsledku ide o solídny stop-motion horor.
Fantazijný dej je doplnený príbehom, ktorý opisuje objavenie tajných dverí do paralelného sveta lepšieho ako je samotná realita. Film vyzerá prívetivo, no temná atmosféra a zimomriavky vás sprevádzajú celých 96 minút.

10. The Nightmare Before Christmas
Tmavá disneyovka s milým dejom a množstvom rozmanitých postáv, ktoré sú vypracované do detailu. Snímka má charakteristický soundtrack, a to konkrétne pieseň This is Halloween.
U divákov je veľmi obľúbený, o čom svedčí hodnotenie 91%. Vo všeobecnosti sa nevypláca, keď sa miešame do cudzích vecí aj napriek dobrým úmyslom, o čom sa presvedčí aj hlavná postava Jack Skellington. Podobne ako Coraline, aj tento film je natočený technológiou stop-motion a čo je ešte zaujímavejšie, tvorcovia použili celkom 277 bábok a 19 pódií, uvádza ČSFD.

Zdroj: asfk.sk, czfd.cz, slovnik.juls.savba.sk, databazeknih.cz, rottentomatoes.com