Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

5 filmov o vedľajších postavách z iných príbehov + 1 novinka

Napísal na 26. apríla 2021

Stalo sa vám už pri pozeraní filmu, že ste chceli poznať príbeh vedľajšej postavy? Možno by ste potom pochopili, prečo sa tak správa, a prečo je taká zlá či dobrá. Táto otázka napadla aj viacerým režisérom.

Niektoré obľúbené filmy si získajú divákov nielen pútavým príbehom či hlavnou postavou ale aj zaujímavými vedľajšími postavami. Dĺžka filmu väčšinou nedovoľuje tvorcom predstaviť tieto postavy bližšie. Avšak ponúkne im podklad na ďalší zaujímavý príbeh, ktorý zaručí záujem už vďaka pôvodnému filmu odkiaľ je postavička známa.

Veľmi obľúbené sú marvelovky, kde každý film predstaví vývoj jedného z hrdinov, ktorí sa nakoniec spoja pre záchranu sveta. Do tejto kategórie spadajú však aj iné filmy, pri ktorých si to možno ani neuvedomíte.

Joker

Zlú až psychicky narušenú postavu Jokera pozná snáď každý z nás. Prvýkrát sa Joker objavil ako zloduch vo filme Batman. Je vykreslený ako klaun, ktorý sa strašidelne smeje a nemá problém vykonať akýkoľvek zločin. Zaujímavosťou je, že túto postavu hralo až päť hercov v množstve filmov. Okrem rôznych verzií filmu Batman, postavu Jokera stretneme aj vo filme ako Suicide Squad či v seriáli Young Justice.

Postavu Jokera stvárnilo až päť hercov. Zdroj: rewind.sk

Presný zrod tejto postavy môžeme sledovať vo filme Joker, ktorý vyšiel v roku 2019. Hlavnú postavu Jokera stvárnil herec Joaquin Phoenix, ktorý za rolu dostal cenu na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte. Samotný film má už tri ceny z Filmového festivalu v Benátkach.

Príbeh rozpráva o Arthurovi Fleckovi, ktorý sa stará o svoju matku a snaží sa žiť ako normálny človek. Avšak mesto Gotham mu podráža nohy na každom kroku. Práca klauna ani kariéra zabávača mu nevychádzajú. Jeho slabinou je aj psychická porucha, náhle výbuchy nekontrolovateľného smiechu, s ktorými si nevie poradiť. Postupne sa naňho navaľujú ťažkosti života a prebúdza jeho slávne alter ego.

Vtáky noci a Fantastický prerod jednej Harley Quinn

Harley Quinn sa po filme Suicide Squad stala idolom viacerých ľudí, hlavne žien. Na Halloween sme stretali veľké množstvo dievčat oblečených ako ona. Jej bláznivá povaha a výrazný štýl zaujali aj pobúrili.

V roku 2020 si Warner Bros vybralo, môžeme povedať, tú najvýraznejšiu postavu z Jednotky samovrahov a postavilo na nej film. Príbeh však nerozpráva o tom, ako vznikla Harley Quinn, pretože to sme v krátkosti videli v predošlom filme. Dej filmu je chaotický ako samotná postava, pretože poprehadzovane predstavuje spomienky minulosti a tiež ukazuje príbeh prítomnosti.

filmy o vedľajších postavách
Vo filme uvidíme novú Harley Quinn po rozchode s Jokerom. Zdroj: filmloverss.com

Film zobrazuje zrod novej Harley Quinn po tom, ako sa rozíde so svojim milovaným Jokerom, kvôli ktorému sa stala tým, čím je. Stratená nevie, ako ďalej pokračovať pokiaľ nezačne spolupracovať s ďalšími dámami, ktoré sa rovnako hľadajú. Nakoniec sa spoločne rozhodnú ukázať svetu, že skvelými zločincami nemusia byť len muži.

Mníška

Možno si to, niektorí z vás neuvedomili pri tomto strašidelnom filme ale aj postavu mníšky, teda zákerného démona Valak, sme už videli skôr, a to v druhej časti filmu V zajatí démonov.

Upútavky a strašidelné plagáty mníšky s démonickou tvárou všade po mestách navnadili veľa hororových fanúšikov do kín. Avšak mnohí z nich boli z výsledku sklamaní. Jednoduchý dej a občasné scény s mníškou sprevádzané hrozivou hudbou, ktoré mali sledovateľov vystrašiť neoslovili všetkých. Samozrejme bojazlivým povahám tento strašidelný príbeh dostatočne postačil na zlé sny.

Mníšku alebo démona Valak sme mohli už vidieť vo filme V zajatí démonov 2. Zdroj: telegraph.co.uk

Príbeh filmu Mníška z roku 2018 opisuje kláštor v Rumunsku, ktorý straší vidiečanov už dlhšiu dobu. Samovraždu jednej z mníšok príde vyšetriť exorcista Burke s pomocou mladej kňažskej novicky – sestry Irene. Sprevádza ich tiež miestny junák Frenchie. Trojica postupom času zistí, že musí čeliť omnoho väčšiemu zlu než čakala a treba použiť všetku vieru, čo majú aby zvíťazili.

Hľadá sa Dory

Nielen akčné či strašidelné filmy o vedľajších postavách z iného príbehu, ale aj animovaných rozprávok je takýchto niekoľko. Jednou z nich je aj rozkošná modrá rybka, ktorá v polke vety zabudne, čo chcela povedať. Je to Dory, ktorú poznáme z rozprávky Hľadá sa Nemo.

Po 13 rokoch, v roku 2016, sa štúdio Pixar rozhodlo vrátiť podmorský príbeh späť na plátna, tentoraz s hlavnou postavou Dory. Z druhej časti sa samozrejme tešili tí najmenší, ale ako to už vieme animáky ponúkajú aj kvalitný príbeh pre dospelých. Dokonca veľa ľudí, ktorí sledovali Hľadá sa Nemo ako dieťa si išli vychutnať príbeh o Dory už ako dospelí.

filmy o vedľajších postavách
Filmy o vedľajších postavách môžu byť aj animované. Zdroj: youtube.com

Podobne ako pri Harley Quinn ani v tomto animovanom filme nevidíme celkový vývoj Dory. Po pozretí pochopíme, prečo tak zabúda a budeme vedieť niečo viac o jej minulosti z útržkov v príbehu.

Hlavnou dejovou líniou je, že Dory si spomenie na svojich rodičov, ktorým sa stratila ako malá ale zabudla na to. Skôr ako zas na nich zabudne sa rozhodne ich hľadať spolu s Nemom a Marvilom z prvej časti. Samozrejme sa im stratí, a tak celý film sledujeme, ako sa pátra po Doryných rodičov a samotnej Dory.

Mimoni

Medzi rovnako obľúbené postavičky, hlavne u detí, patria šibalskí ale zlatí mimoni, o ktorých vyšla v roku 2015 samostatná rozprávka. Tieto žlté stvorenia v montérkach a s vtipnou rečou sme už predtým poznali z rozprávky Ja zloduch.

Všetci si obľúbili tieto žlté stvorenia v montérkach. Zdroj: youtube.com

U detí bol úspech tohto filmu viac než istý, vďaka neznámemu ale milému jazyku mimoňov či príbehu pretkanému kopou pesničiek a tanca. Niektorých dospelých nadšencov mimoňov zarmútilo, že veľkú kopu žltých hrdinov vidíme málokedy, ale väčšinu filmu sú na obrazovke len traja hlavní mimoni. Slabší dej rovnako mohol odradiť staršieho diváka. Na druhú stranu film zaujal dostatočne vtipnými a aj niekoľkými akčnými scénami a výbornou animáciou, ktorou sa tu nešetrilo.

Celá rozprávka ukazuje, že mimoni ako malý národ prežili viaceré éry sveta. Ich hlavnou podstatou je slúžiť pánovi. Po dlhšej dobe bez pána sa traja mimoni Kevin, Stuart a Bob rozhodnú ho nájsť.

Cruella

V najbližšej dobe sa môžeme tešiť na disney novinku z tohto odvetia, a to je film Cruella, ktorý má mať premiéru 28. mája 2021. Cruella je majiteľka módneho domu z rozprávky 101 dalmatíncov, ktorá chce malé šteniatka len na to, aby z ich srsti mala luxusný kožuch.

Disney Cruella bude mať premiéru už v máji. Zdroj: youtube.com

Disney film je veľmi očakávaný hlavne po tom ako sa zistilo, že hlavnú hrdinku stvárni herečka Emma Stone. Príbeh nám ukáže život mladej dámy Estelli de Vil, až do momentu, ktorý z nej urobí zločinca so známou prezývkou Cruella.

Podľa slov Emmy Stone v rozhovore pre Vogue sa máme naozaj na čo tešiť: „Cruella je fantastická postava, ktorú som mala česť si zahrať. Bol to skvelý zážitok pohrať sa s jej príbehom a zistiť, čo ju urobilo takou ženou, ktorú už veľmi dobre poznáme. Časové obdobie, v ktorom sa film odohráva, sú 70. roky, takže sme si naozaj užili veľa zábavy s kostýmami, vlasmi a líčením, aby sme vytvorili jej jedinečnú osobnosť.“


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár