Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Keď to nejde, ako by malo: Recenzia na Konzultanta

Napísal na 1. decembra 2013

 

Predstavte si film, ktorého režisér patrí medzi absolútnu špičku vo svojom obore. Predstavte si film, ktorého scenárista je jeden z najlepších spisovateľov USA. Predstavte si film, ktorý má brilantné herecké obsadenie. Máte? Vyzerá ten film perfektne? Tak to máte otrasnú predstavivosť.

 

maxresdefault

Cormac McCarthy je v súčasnosti jeden z najlepších amerických románopiscov. Jeho kniha poslúžila ako predloha pre cenami ovenčený projekt „Táto krajina nie je pre starých“. A tak sa vo veku krásnych osemdesiatich rokov rozhodol, že s pánom Ridleym Scottom, ktorý stál za Votrelcom aj Gladiátorom, dajú dokopy film. Ten bude zaujímavý a ľuďom sa bude páčiť. Zlý nápad…

                Kde hľadať chybu? Scenár. Ten je žalostný. Keby to bola kniha, dalo by sa povedať, že je to superťažké čítanie.

Úvodné vhodenie do deja až tak nevadí, zbytočné naťahovanie by len nudilo. Asi tak ako nudila scéna s vysvetľovaním kvality diamantov. Síce sa nešetrilo podrobnosťami, ale… Načo? V pokračovaní deja nám tieto detaily v ničom nepomohli.

the-counselor-review-10                Dialógy boli odporné. Občas deju pomohli, občas nie. Väčšinou to boli metafory tak zložité, že sám scenárista nemohol rozumieť tomu, prečo ich napísal. A to je trochu smola, ak je ťarcha filmu rozložená na scénach s rozhovormi.  Ak by boli pospájané scény, v ktorých sa toho toľko nehovorilo, mohli by sme dať dokopy krátkometrážnu snímku s názvom „Jazda hovnocucom pozdĺž hranice s Mexikom“. V prvej hodine divák totálne netuší, čo presne sa odohráva pri obchode s drogami, pretože sú mu ponúkané len náznaky. Na pochopenie všetkých súvislostí je potrebné splniť pár jednoduchých krokov – veľa si domýšľať, pozorne sledovať, byť priamym potomkom Einsteina a vlastniť pierko z Fénixa. Inak človek nemôže veriť, že na takýto film „prikývli“  také známe mená.

                Ale nebude sa len nadávať. Herecké výkony boli vzhľadom na mená očakávané, aj keď sa miestami strácali kvôli nejasnej psychológii postáv.

1013.chi.fi.TheCounselor.2013

Javier Bardem hrá s prihlúplym účesom a s Cameron Diaz na krku. V jednom okamihu vysloví, že z nej má strach. Je to trochu pochopiteľné. Ak by vám priateľka súložila s autom (áno, je tam napísané presne to!), nebáli by ste sa jej? Už na prvý pohľad vidieť, že je to mrcha, no asi ako jediná je nepresvedčivá. Ono, vybrať práve túto herečku do trileru ako zápornú postavu znie úplne nelogicky a je dopredu jasné, že jej to nikto neuverí… Na druhej strane stojí jej protiklad, Penelope Cruz. Tá by jej mohla ísť príkladom v rámci slušného správania. Aby sme celý čas neboli len vážni, je tu Brad Pitt, ktorý si síce veľkú minutáž neukradol, zato vniesol aspoň trochu humoru do vážne sa tváriaceho výsledku vzhliadnutého v kine. Fassbender presvedčivý ako vždy, no ak by Konzultant (inak ho počas celej minutáže nenazvali) dostal väčší priestor na odhalenie svojich myšlienkových pochodov, nikoho by to nezabilo.

Konzultant sa tvári ako gangsterský film. A on ním aj do značnej miery je, len chýba viac akcie. Je jej málo. Žalostne. Napriek tomu akčné scény filmu stoja za to a pôsobia efektne, brutálne a realisticky. Nehanbil by sa za ne ani sám Tarantino.

Ťažko hovoriť o nezvládnutej práci režiséra. Pri takomto scenári sa snáď ani žiaden zázrak konať nemohol. Vo výsledku film nie je úplná tragédia, no očakávalo sa omnoho viac. Natáčanie bolo prerušené kvôli smrti režisérovho brata Tonyho Scotta. Práve Konzultantom mu chcel jeho brat vzdať poctu. Žiadne režisérske zázraky však nečakajte…

the-counselor-brad-pitt-michael-fassbender-1                Jedno z najväčších filmových sklamaní roka je ponúkané v pozlátke slávnych mien, ktoré však nič nezachránia. Fanúšik si musí hľadať niečo, čo ho na snímke zaujme, lebo snímka „si fanúšika hľadať nebude“. Len málokto vychváli Konzultanta do nebies. A ani my takí nebudeme…

„Prečo sa Ježiš Kristus nenarodil v Mexiku?

Lebo by sa tam nenašli traja múdri muži a panna.“

Hodnotenie: 50%.

Napísal: Ján Janočko


Pokračovať v čítaní