Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Aj my sme tu doma: Migranti rozprávajú o svojich skúsenostiach

Napísal na 8. novembra 2018

Na kultúrnom podujatí Aj my sme tu doma sa diskutovalo s rôznymi hosťami pôvodom z Iraku, Afganistanu a Somálska. Celým programom návštevníkov sprevádzala Medzinárodná organizácia pre migráciu v Slovenskej republike.

Naima Abdi zo Somálska nám prezradila, prečo sa zúčastňuje diskusií.„Veľmi rada na Slovensku rozprávam o svojich skúsenostiach, pretože chcem, aby ľudia z vašej krajiny vedeli viac o cudzincoch žijúcich na tomto území a aj preto, aby sa nebáli.“

Zdroj: Arun Sharma/unsplash.com

Zdroj: Arun Sharma/unsplash.com

Migranti mávajú rôzne dôvody, prečo opustia krajinu. Amir Majagi nám povedal svoj príbeh. „Odišiel som, pretože som bol prenasledovaný a môj otec sa bál o môj život. Niektorí migranti migrujú do vyspelých krajín, aby im tie pomohli sociálne, alebo aby si našli prácu, a tak sa postarali o svoje rodiny.

Ale čo sa týka mňa, ja som v najbezpečnejšej krajine, pod ktorej strechou môžem byť, študovať, dokončiť vysokú školu, získať titul, vyvíjať sa, vytvoriť si svoj charakter a kariéru.“

Zdroj: Asif Aman/unsplash.com

Na filmovom plátne si účastníci pozreli životné príbehy ľudí, ktorí to na začiatku svojho pobytu na Slovensku nemali úplne jednoduché. Na záver celej diskusie si prítomní pochutnali na gastronomickej špecialite, mante zo strednej Ázie.

Zdroj reportáže: Anna Benčová