Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 75

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 76
V Trnave oslávia príchod jari tradičným folklórnym podujatím
Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

V Trnave oslávia príchod jari tradičným folklórnym podujatím

Napísal na 20. marca 2024

TRNAVA. Trnavčania sa rozlúčia so zimou folklórnym podujatím Na Kvetnú nedzelu spojené s vynášaním Moreny. Deti z materských a základných škôl počas týždňa zdobia korzo veľkonočnými kraslicami a nebudú chýbať ani koncerty a predstavenia.

Tradičným programom Na Kvetnú nedzelu udržiavajú v Trnave ľudové tradície z regiónu. „Mesto sa na toto podujatie chystá každý rok. Začína sa výzdobou korza v centre, s ktorou pomáhajú deti z materských a základných škôl. V nedeľu popoludní sa pridajú miestne folklórne súbory a celý sprievod. Spolu s Trnavčanmi, sa najprv rozlúči so zimou vynášaním Moreny a následne privíta jar prinášaním Letečka,“ hovorí Alexander Prostinák, riaditeľ OOCR Trnava Tourism.

Tohtoročný program Na Kvetnú nedzelu sa začne o 15:00 h. pred radnicou. „Podujatie bude spestrené ako farebnou výzdobou mesta, tak aj hudbou, spevom a tancom. Vystúpia folklórne súbory DFS Trnavček, DFS Drienka a UFS Trnafčan,“ hovorí Terézia Krupčíková z Mestského kultúrneho strediska – Zaži v Trnave.

folklórnym podujatím
Vynášanie Moreny. Zdroj: TS

Na čo sa môžete tešiť?

Nedeľné popoludnie obohatia stánky s remeselnými výrobkami. Návštevníci si môžu kúpiť veľkonočné ozdoby, kraslice, tkané košíky, prútené šibáky, ale aj výtvory z medovníkov.

Pre najmenších si organizátori pripravili divadelné predstavenie O 12 mesiačikoch od Divadla Dvor Zázrakov. Bude na Námestí SNP o 16:00 h.

Pre dospelých divákov bude v Divadle Jána Palárika hudobné predstavenie rodáka z Trnavy – Miloša Biháryho, s názvom Klavírny večer s virtuózom. „Počas recitálu zaznejú dve vrcholné diela klavírnej literatúry. Klavírna sonáta h moll od Franza Liszta a Obrázky z výstavy od skladateľa Modesta Petroviča Musorgského. Súčasťou koncertu bude aj prezentácia na plátne o histórii vzniku a zaujímavostiach interpretovaných klavírnych diel,“ dodáva Katarína Čučková z Divadla Jána Palárika.

folklórnym podujatím
Na Kvetnú nedzelu. Zdroj: TS

PROGRAM PODUJATIA NA KVETNÚ NEDZELU:

  • 15:00 h. – Morenovanie, vynášanie Moreny a Letečkovanie, prinášanie Letečka (sprievod od radnice po Námestie SNP)
  • 15:30 h. – UFS Trnafčan, DFS Trnavček a Drienka
  • 16:00 h. – O 12 mesiačikoch, Divadlo Dvor Zázrakov     
  • 18:00 h. – Klavírny večer s virtuózom, Divadlo Jána Palárika

Zdroj: TS