Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Unicon priniesol víkend plný eventov

Napísal na 22. apríla 2018

Uplynulý víkend (13.-15.4.) sa uskutočnila herná konvencia UniCon. Aj tento rok sa jej domovom stali priestory bývalej základnej školy v Jame, ktoré organizátori využili naplno. Ak ste sa náhodou na „hernú olympiádu“ nedostali, prinášame vám rekapituláciu highlightov a rozhovory s hosťami, ktorí dali conu sviežu tvár. 


Ako bolo spomenuté už v predošlých článkoch, festival sa organizuje tretí rok v poradí. Medzi hlavných organizátorov patrí Michal Kabát, vedúci Kabinetu nových médií, ktorého sme na festivale vyspovedali. Pýtali sme sa najmä na dôvody vzniku tohto festivalu, ale aj na to, čím sa od tých predošlých tento rok odlišuje. Michal Kabát sa tiež zmienil aj o prínosoch pre študentov FMK.

Keďže sa UniCon tradične drží jednej hlavnej témy, pýtali sme sa, akej sa organizátori držali tento rok.

Každý ročník sa snažíme venovať nejakej hre alebo nejakej hernej spoločnosti, alebo fenoménu, ktorému nejakú časť venujeme a viacej sa jej venujeme a predstavujeme ju.

Fotka uživatele UniCon.

Lukáš Frlajs je youtuberom, hercom, ale hlavne gamerom

Medzi hostí eventu patril aj youtuber Frlajs, ktorého sme vyspovedali ohľadom jeho herných začiatkov, ale aj o tom, ktoré hry obľubuje teraz.

Samozrejme, aby sme nezostali len pri mladých hráčoch, venovali sme sa aj tej staršej generácii. Na otázky nám odpovedali Rado Ondřejčík a Samuel Marec.

 

Samuel Marec sa vyjadril k svojim highlightom z konvencie, medzi ktorými spomínal najmä Retroherňu.

Vyskúšal som staré veci, to sa mi páčilo oveľa viac. V retro miestnosti sme ti poprezerali všetko možné a úplne najviac nás zabavilo to najjednoduchšie, futbal v zložení 4 paličky, 2 brankári, 2 útočníci, a to nás nesmierne bavilo. 

Fotka uživatele UniCon.

Andrej Bičan bol súčasťou UniConu už druhý rok

 

UniCon sa môže pýšiť svojimi významnými hosťami a už druhý rok po sebe neodmietol pozvanie ani komik a moderátor Andrej Bičan.

Vyjadril sa k jeho mobilovej srdcovke Clash Royale, začiatkom s konzolou Atari a k jeho hernému postupu.

Slávny moderátor tvrdí, že on sám je hráčom dodnes. Zaujímalo nás, na ktorú z jeho dávnejších favoritov má najintenzívnejšie spomienky.

Image result for fortnite

Medzi populárnych predstaviteľov Battle Royale patrí práve Fortnite

Komik sa nebráni novým trendom, nech už ide o čokoľvek a výnimkou samozrejme nie sú ani videohry. Battle Royale je v súčasnosti najstreamovanejší a najhranejší žáner v komunite, preto nás zaujímal aj Bičanov názor.

Tieto herné festivaly majú určite zmysel. Mladí ľudia nepozerajú televízor, mladí ľudia sú za počítačom alebo za mobilom a ponúknuť im stretnutie v kultúrnom prostredí školy je to najrozumnejšie čo sa môže nastať.

UniCon bol sprevádzaný neuveriteľným množstvom mini-eventov. Organizátorov sme sa opýtali, čo je to LARP a Retroherna.

Pražská Retroherna jazdí po rôznych konvenciách a výnimkou nebol ani UniCon

Retroherňu dali organizátori dokopy v spolupráci s pražskou Retrohernou, so Slovenským múzeom dizajnu a trnavským Múzeom hernej histórie.

Zastupiteľ pražskej Retroherny nám predstavil niektoré z vystavovaných kusov.


UniCon 2018 bol naozaj eventom, ktorý si získal publikum všetkých vekových kategórií. Jedným z mini-eventov bol aj
photobooth so zeleným plátnom , preto, než aftermovie uzrie svetlo sveta, pokochajte sa (aj) takýmito umeleckými dielami z UniConu 2018.

Fotka uživatele UniCon.