Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Ktoré knihy sú lepšie ako ich filmové spracovanie?

Napísal na 22. marca 2022

Mnoho kníh dostáva filmovú podobu a režiséri sa často nedržia všetkých napísaných detailov. Niektorí diváci to oceňujú, iní nenávidia. Prinášame porovnanie knižných klasík a filmov natočených podľa nich.

Charlie a továreň na čokoládu / Charlie and the Chocolate Factory

Rodinná komédia od režiséra Tima Burtona, ktorú spravil veľmi výnimočnou svojím dejom, scénami a hercami. Film vytvoril na základoch prvého spracovania knihy s názvom Willy Wonka a továreň na čokoládu z roku 1971. Oba filmy vytvorili podľa knižnej verzie Charlie a továreň na čokoládu, od britského spisovateľa Roalda Dahla.

Roald sám skritizoval prvú digitálnu podobu jeho knihy. Povedal, že sa mu nepáčil herecký výkon Gena Wildera v podaní Willyho Wonky. Tiež spomenul, že sa film často odvracal od knižnej verzie a Charlie, ktorý si mal zahrať hlavnú rolu, bol skôr v pozadí. Príbeh tak bol viac o Willym, ako o Charliem. Dielo napísal ako rozprávku, pričom diváci opisujú filmy často ako bláznivé a nepochopiteľné, dokonca aj pre dospelých. Kniha v tomto smere teda víťazí.

Timotheé Chalamet v roli Willyho Wonku. Zdroj: thetimes.co.uk

V roku 2023 sa môžeme tiež tešiť na nové stvárnenie postavy Willyho Wonku. Tú si zahrá Timohtée Chalamet, ktorý hral aj vo filmoch Duna alebo Daj mi tvoje meno. Dátum premiéry ešte nie je presne určený, odhaduje sa ale na 17. marca 2023. Okrem toho, Netflix tiež pracuje na sérií založenej na Roaldovej knihe Charlie a továreň na čokoládu.

Hobit / The Hobbit

Trilógiu filmov režíroval Peter Jackson podľa rozprávkovej knihy od J.R.R. Tolkiena. Pôvodného Hobita Tolkien napísal ako rozprávku pre deti. V roku 1977 spoločnosť Rankin/Bass Animation Entertainment vytvorila jej animovanú podobizeň. Rozprávka sa tak stala prvou digitálnou verziou knihy Hobit.

O 14 rokov neskôr prišiel Peter Jackson s trilógiou Pán prsteňov. Tá sa stala jednou z najslávnejších a najlepšie sfilmovaných kníh na svete. Po pár rokoch prišiel znova s nápadom nadviazať na trilógiu a to práve príbehom Hobit. Vytvoril tak ďalšie tri filmy podľa jednej rozprávkovej knihy, kde často používal CGI efekty, zelené plátno alebo aj vymyslené postavy, ktoré neboli v knihe. Jednou z nich je napríklad postava Tauriel a románik medzi ňou a trpaslíkom Kilim, ktorý Tolkien nikde nespomínal.

Všetky tri filmy si tak odniesli veľkú kritiku, hlavne kvôli predlžovaniu deja situáciami, ktoré neboli v knižnej verzii. Herci sa tiež verejne priznali, že natáčanie nebolo také zábavné, ako pri trilógií Pán prsteňov. Na druhú stranu, veľa dialógov a situácií bolo vybratých z knihy a boli sfilmované presne podľa knižnej predlohy. Filmy sa tak nestali úplne nezmyselné a sú obľúbené medzi fanúšikmi Tolkienovej tvorby. Napriek tomu však kniha ostáva skôr rozprávkou a k tomu ešte lepšie hodnotenou.

Súmrak / The Twilight Saga

Mohli by sme to nazvať ako romantický príbeh Rómea a Júlie dnešných čias od americkej spisovateľky Stephenie Meyer. Existuje málo ľudí, ktorí by nepoznali tento príbeh zo strednej školy, keď sa bežná smrteľníčka zamilovala do upíra. Okrem toho v príbehu nastane mnoho ďalších zápletiek a problémov, ktorým Bella a Edward musia čeliť.

Tvorcovia série Twilight dostali od čitateľov a tiež aj známych kritikov zlé hodnotenia. Bolo to ako pri väčšine diel kvôli zmeneným textom. Veľa nespokojnosti filmy zniesli aj pre doplnené scény, ktorými predlžovali celý dej. Ide napríklad o postavy Victoriu, Jamesa a Laurent, ktoré sa objavili v knihe iba raz. Vo filme sa tieto postavy objavili viackrát, pričom tu zabijú aj dvoch ľudí.

Knihy lepšie ako filmy
Stredoškoláčka Bella sa zamiluje do upíra Edwarda. Zdroj: moviepilot.de

Pri filme zmenili aj vzhľad niektorých postáv. Mnohé mali iné vlasy, črty tváre, povahu alebo aj celkovú postavu. Tvorcovia tiež pozmenili aj scénu prvého bozku Belly a Edwarda. V knihe je tento moment opísaný v lese pri aute, no vo filme je to v jej izbe.

Veľa ľudí odcudzuje aj celý nápad spisovateľky a to vytvorenie románu zo strednej školy, v ktorom budú upíri a jeden z nich sa zamiluje do človeka. Viac zlého hodnotenia však nadobudli filmy tým, že sa odchyľujú od pôvodného deja. Sama spisovateľka povedala, že boli skvelé, avšak priala by si, aby mnoho knižných scén bolo tiež aj vo filmoch. Pri Twilight Ságe sú teda knihy lepšie ako ich vizuálne spracovanie.

TO / IT

Hororová kniha, ktorej dej je založený na strachu v podaní klauna Pennywisa, ktorý komplikuje život siedmym deťom. Klaun sa premieňa do fyzickej podoby vecí, z ktorých majú deti strach a tým sa dej stáva jedinečným a zaujímavým, ako všetky diela od spisovateľa Stephena Kinga. Prvý s nápadom sfilmovať tento horor prišiel Tommy Lee Wallace, ktorý v roku 1990 vytvoril prvú filmovú adaptáciu tejto knihy. Ikonou celého filmu sa stal klaun s bielou tvárou, červeným nosom a vlasmi, ktorý vytvoril základ pre ďalšie hororové príbehy.

My sa však zameriame na horor z roku 2017, od režiséra Andrésa Muschiettiho, ktorý si získal dobrú povesť po režírovaní hororu Mama z roku 2013. Vo filmovej verzii TO, Bill Skarsgård stvárnil postavu Pennywisa dokonalo, avšak ani vďaka tomu sa dielo nevyhlo kritike. Ako pri všetkých filmoch, ktoré vytvorili podľa knihy, aj tu ich ľudia začali porovnávať.

IT kniha lepšia ako filmy.
Scéna z filmu, ktorá ukazuje všetky hlavné postavy. Zdroj: teenvogue.com

Veľa dialógov tu často nesedí, no okrem toho je tu zle ukázané aj časové obdobie, ktoré sa nezhoduje s tým, ktoré je v knihe. Kritizovaný je celý filmový príbeh, ktorý je veľmi jednotvárny a priamočiary. Stephan King sa totižto v jeho diele ponára viac do hĺbky. Rozsiahlo opisuje minulosť, prítomnosť a aj to, čo by mohlo byť v budúcnosti. V knihe sa tiež viac venuje jednotlivým postavám a ich minulosti v meste alebo aj mimo neho.

Režisér ale hlavnú podstatu vystihol a mnoho scén malo napínavú atmosféru a nečakané obraty. Ako film, tak aj knihu skritizovali hlavne za koniec. Čitatelia sa často zhodujú v názore, že dej bol zaujímavý až do momentu, kedy autor odhalil pôvod klauna. Záver teda opisujú, ako pritiahnutý za vlasy a zbytočne prehnaný. Druhá časť je už sfilmovaná s názvom TO: Kapitola 2. Čitatelia knihu hodnotia až o 90 % lepšie ako film.

Papierové mestá / Paper Towns

Je to romantická kniha od Johna Greena, autora jednej z najslávnejších kníh Na vine sú hviezdy. Sfilmovania príbehu Papierové mestá sa ujali tí istí scenáristi, ktorí vytvárali scenár práve pre film Na vine sú hviezdy. Ten mal obrovský úspech a tak ľudia kládli vysoké nároky aj na toto dielo. Film bol vo všeobecnom hodnotení iba tesne za polovicou, čo z neho robí priemer. Prvá adaptácia knihy Johna Greena dopadla omnoho lepšie a získala 89 %.

Papierové mestá teda nemali taký úspech ako sa čakalo. Bolo to najmä kvôli mnohým prepísaným scénam, ktoré nemali v sebe takú atmosféru ako pri čítaní knihy. Veľa scén bolo tiež dorábaných, aby zapadli do seba s inými časťami filmu. Čitatelia tiež tvrdia, že snímka sa niekde v polovici prestane zhodovať s knihou a potom sa dejovo stretnú už iba na konci.

Hlavné postavy filmu Margo a Quentin. Zdroj: spotlightreport.net

Áno, film papierové mestá je ako kniha, ale viete, vlastne ani nie je,“ povedal autor John Green. Priznal tiež, že od filmovej adaptácie chce, aby ľudia cítili tie isté pocity, ako pri čítaní jeho diela. To sa tvorcom žiaľ úplne nepodarilo. Napriek úspechu knihy sa film stal priemerným a veľmi kritizovaným.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár