Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Dokážu ľudia a elfovia poslednýkrát spolupracovať? Aj o tomto bude nový seriál z Tolkienovej Stredozeme

Napísal na 25. februára 2022

Po niekoľkých rokoch od vydania poslednej sfilmovanej knihy, jednej z mnohých knižných sérií od J.R.R. Tolkiena, prichádza na scénu ďalšia. Tvorcovia potešia fanúšikov celou sériou.

Od premiéry filmu Hobit: Bitka piatich armád ubehlo už osem rokov, počas ktorých John D. Payne a Patrick McKay pracovali na sfilmovaní ďalších príbehov z Tolkienovej Stredozeme. Tentokrát pôjde o seriál s názvom The Lord of the Rings: The Rings of Power, ktorý bude mať premiéru 2. septembra 2022 na Prime Video. Seriál produkuje Amazon, ktorý sa podpísal na produkcii ďalších piatich sezón seriálu a v závere by to mal byť najdrahší televízny seriál, aký bol kedy natočený.

Druhý vek o zrode známych postáv

Podľa názvu je jasné, že bude o prsteňoch moci. Porozpráva najmä o ich zrode a o životných cestách postáv, ktoré už poznáme z filmov Pán prsteňov alebo Hobit. Celý seriál sa bude odohrávať v druhom veku Stredozeme, čo je tisícky rokov pred udalosťami, ktoré sa stali v Pánovi prsteňov a Hobitovi.

Celý seriál vytvoria podľa knižnej predlohy Silmarillion, ktorá je najväčším dielom Tolkiena. Silmarillion opisuje životy, vznik a celý svet Stredozeme od úplných začiatkov. Na sfilmovanie si zvolili druhý vek, pretože v ňom sa stali najdôležitejšie udalosti Stredozeme. V seriáli sa vyskytne napríklad vytvorenie prsteňov moci, príbeh Númenoru, posledné spojenectvo medzi ľuďmi a elfmi alebo aj vzostup Saurona. Pre fanúšikov si tvorcovia pripravili Valentínsky darček v podobe zverejnenia oficiálneho traileru.

Seriál bez Petra Jacksona

Kto čítal knižnú podobu Pána prsteňov a videl film, môže jasne povedať, že ide o dokonalé sfilmovanie knihy. Vo filme sa nachádza mnoho knižných dialógov a detailov, ktoré režisér Peter Jackson obdivuhodne vystihol. Veľa kritikov jeho filmom dáva päť hviezd hlavne pre detaily, herecké výkony a celkovú atmosféru všetkých filmov.

Tentokrát to však nie je v rukách Petera Jacksona, a preto majú fanúšikovia obavy o osud celého seriálu. Už v roku 2019 sa prvýkrát začalo rozprávať o možnom sfilmovaní časti knihy Silmarillion. Peter sa vyjadril, že tentokrát to nebude jeho práca a začali tak vznikať pochybnosti. Seriál bude výsledkom tvorcov Johna D. Payna a Patricka McKaya, ktorí režírovali filmy Expedícia: Džungľa alebo Goliath.

Ukážky na nový seriál.
Ukážky nového seriálu. Zdroj: Twitter/The Rings of Power News

V roku 2021 vzniklo mnoho káuz spojených s týmto seriálom, pretože sa začala rozoberať homosexualita, nahota a rôzne drámy, ktoré by sa mali v seriály vyskytovať a to preto, aby prilákali viac divákov a seriál tak viac zarobil. Mnoho fanúšikov to pobúrilo a tvrdia, že seriál nebude vôbec podľa knihy a bude to skôr len mix všetkého a zároveň ničoho.

Ďalšou témou sú počítačové a CGI efekty, ktoré použijú. Je jasné, že mnoho scén budú musieť spracovať pomocou efektov, avšak fanúšikovia a aj herci sú zástancami reality.

Natáčanie scény vo filme Hobit. Zdroj: WhatCulture.com

Trilógia Hobit dostala veľkú kritiku hlavne za používanie veľkého množstva efektov a aj herci boli častokrát ich odporcami. Je verejne známe, že herec Ian McKellen, ktorý si zahral rolu Gandalfa, sa pri natáčaní rozplakal, pretože musel rozprávať na zelenú stenu, kde neskôr dorobili efektami postavy.

Tvorcovia sa chcú takýmto veciam a situáciám vyhnúť. Otázkou teda ostáva, či najdrahší natočený seriál bude skutočne stáť za to alebo či najlepším dielom o druhom veku Stredozeme ostane kniha Silmarillion.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár