Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

V kinách zarobili miliardy dolárov. Kto je najúspešnejší režisér súčasnosti?

Napísal na 8. decembra 2020

Každý režisér sa snaží zaujať obrovské masy ľudí. V praxi to znamená mať vysoký zisk v kino tržbách a zarobiť miliardy dolárov. Toto sú tí najúspešnejší režisér našej planéty.

10/ Jon Favreau (4.3 miliardy dolárov)

Jedným z najvplyvnejších režisérov štúdia Disney je nepochybne Jon Favreau. Poznať ho môžeme ako tvorcu prvého Irona Mana či ďalších MCU filmov. Aktuálne má dohľad nad populárnym seriálom zo sveta Star Wars The Mandalorian (2019 – súčasnosť).

Čísla tržieb u neho vyskočili však najmä vďaka tvorbe Disney remakom pôvodných animovaných filmov. Veď len oscarová Kniha džungle (The Jungle Book, 2016) a nový Leví kráľ (The Lion King, 2019) zarobili dohromady 2.5 miliardy dolárov.

9/ Tim Burton (4.4 miliardy dolárov)

Tvorivého Tima Burtona mnohí poznáme vďaka jeho stop-motiom filmom, vďaka ktorým si získal v Hollywoode obrovský rešpekt. Spomenúť môžeme Predvianočnú nočnú moru (The Nightmare Before Christmas, 1993) alebo jeho Mŕtvu nevestu (Corpse Bride, 2005).

Presadil sa však aj temnejšími snímkami, napríklad Nožnicovorukým Edwardom (Edward Scissorhands, 1990) či Alicou v krajine zázrakov (Alice in Wonderland, 2010). Na konto mu však pridali aj filmy o Batmanovi s Michaelom Keatonom.

8/ J.J. Abrams (4.6 miliardy dolárov)

V sci-fi žánri je meno J.J. Abrams skutočne zvučné. Tento režisér stál za pokračovaniami obľúbených Star Wars či Star Trek filmov. Len siedma epizóda Star Wars: Sila sa prebúdza (Star Wars: The Force Awakens, 2015) zarobila v kinách dve miliardy dolárov.

Svoju tvorbu začal tretím pokračovaním Mission Impossible z roku 2006 a po boku Stevena Spielberga o štyri roky neskôr spracoval známe Super 8 (2011). Aktuálne je J.J. Abrams najúspešnejší režisér čistokrvného sci-fi žánru.

7/ Christopher Nolan (4.7 miliardy dolárov)

Zrejme najznámejšie britské filmové meno je Christopher Nolan, ktorý stojí za filmami Počiatok (Inception, 2010), Interstellar (2014), Dunkirk (2017) či tohtoročnou novinkou Tenet. Tržby každého z nich dosiahli niekoľko stoviek miliónov dolárov.

Najzárobkovejším Nolanovým projektom je však The Dark Knight Trilogy (Trilógia Temný rytier, 2005 – 2012). Medzi divákmi aj kritikmi úspešné filmy o Batmanovi získali dokonca aj dvoch Oscarov, jedného z nich dostal po smrti aj Heath Ledger za nezabudnuteľné stvárnenie Jokera.

6/ David Yates (6 miliárd dolárov)

David Yates je možno menej známe meno pre bežného filmového diváka. Do tohto rebríčka ho dostalo režírovanie posledných štyroch častí Harryho Pottera, konkrétne Fénixov rád (The Order of the Phoenix, 2007), Polovičný princ (The Half-Blood Prince, 2009), a Dary smrti I a II (The Deathly Hallows, Part 1 & 2, 2010 – 2011).

Posledné dve časti Harry Potter pritom dokázali v kinách zarobiť viac ako miliardu dolárov, niet sa čomu čudovať. David Yates zavŕšil filmovú sériu, ktorá ovplyvnila celú našu generáciu.

5/ James Cameron (6.2 miliárd dolárov)

Toto meno je spájané s tými najpopulárnejšími a najziskovejšími filmami modernej kinematografie. V podstate stačí spomenúť len štyri jeho snímky: Votrelci (Aliens, 1986), Terminátor 2 (Terminator: Judgement Day, 1991), Titanic (1997) a Avatar (2009).

Každý jeden z nich nájdeme v rebríčku najziskovejších filmov histórie. Avatar dokonca držal desať rokov rekord, keď zarobil celkovo 2.8 miliardy dolárov. Aj keď minulý rok ho prekovalo Avengers: Endgame (2019), mnohí o tom pochybujú kvôli inflácii, ktorá ceny lístkov zdvihla a film v kinách videlo reálne menej ľudí ako Avatara.

4/ Michael Bay (6.4 miliárd dolárov)

Kontroverzné hollywoodske meno Michael Bay je za posledné roky známy najmä sériou Transformers (2007 – 2017). Aj v deväťdesiatych rokoch nakrútil niekoľko podarených akčných filmov, návštevnosťou v kinách prerazil až v roku 2007 s prvými Transformermi.

Čím ďalej však táto séria pokračovala, tým viac haterov si našla. Aj napriek fiasku v podobne katastrofálnych hodnotení posledných dvoch dielov, značka stále dokázala v kinách zarobiť 1.5 miliardy dolárov. To Bayovi dáva titul „najúspešnejší režisér akčných filmov“.

3/ Peter Jackson (6.5 miliárd dolárov)

Za modernejšiu obdobu slávneho Camerona sa nepochybne dá považovať Austrálčan Peter Jackson. Začiatkom storočia bezkonkurenčne zrežíroval milovanú knižnú trilógiu Pán Prsteňov (The Lord of the Rings, 2001 – 2003), ktorá získala rekordných 17 Oscarov.

Jeho ďalšími úspešnými projektami sú remake King Kong (2005) či prequel k Pána prsteňov v podobe trilógie o Hobitovi (The Hobbit, 2012 – 2014). Príbehu o Stredozemí tak vďačí za miliardy na jeho konte.

2/ Bratia Russovci (6.8 miliárd dolárov)

Aktuálne najpopulárnejším filmovým veľkoprojektom je MCU, teda Marvel Cinematic Universe. Do tohto obrovského univerza príbehov patria superhrdinovia Iron Man, Captain America, Black Widow, Hulk, Spider-Man, Thor a mnohí ďalší.

Bratia Russovci režírovali práve ich kolaborácie s názvom The Avengers, pričom posledné dva diely Infinity War (2018) a Endgame (2019) zarobili dohromady takmer päť miliárd. Takúto čiastku bude veľmi dlho prekonávať ktorákoľvek nastávajúca séria.

1/ Steven Spielberg (10.5 miliárd dolárov)

A je to tu. Velikán filmového plátna a najúspešnejší režisér novodobej histórie je Steven Spielberg. Do kín doručil tony filmov, od Čeľustí (Jaws, 1975), cez Indiana Jonesa (1981), E.T. (1982), Schindlerov zoznam (The Schindlers List, 1991), Jurský Park (Jurassic Park, 1993), Zachráňte vojaka Ryana (Saving Private Ryan, 1993) až po Ready Player One (2018).

Legendárny oscarový Steven Spielberg zarobil v kinách už viac ako desať miliárd dolárov a my úprimne dúfame, že vo vytváraní skvelých filmov bude aj naďalej pokračovať. Ak máte záujem dozvedieť sa viac o jeho tvorbe, odporúčame pozrieť si dokument Spielberg z roku 2017.

Zdroj: screenrant.com


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár