Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Mladí a talentovaní umelci, ktorých možno ešte nepoznáte. Skupina Stray Kids prichádza s novým albumom

Napísal na 24. marca 2022

Osemčlenná juhokórejská skupina Stray Kids prináša novú tvorbu. Okrem albumu Oddinary, s hlavnou skladbou Maniac, môžeme očakávať aj svetové turné.

Aj napriek tomu, že BTS je momentálne jednou z najznámejších juhokórejských kapiel, nie sú jediní úspešní na hudobnej scéne. Skupina Stray Kids, skrátene aj SKZ, oficiálne debutovala v januári 2018 s albumom I Am Not. Svoje skladby si tvoria sami a venujú sa viacerým hudobným žánrom, prevažne však používajú hip-hopové a elektronické prvky.

Kapela sa skladá z ôsmich členov, pričom Bang Chan, Han a Changbin sú raperi. Tí pôvodne tvorili produkčné trio 3Racha, ktoré doteraz robí prevažnú väčšinu ich songov. Vokalisti Lee Know, Hyunjin, Felix, Seungmin a I.N prispievajú k tvorbe rovnako. Zaujímavosťou je, že pôvodne malo byť členov deväť, no spevák Woojin v roku 2019 z osobných dôvodov opustil Stray Kids.

Svoj názov si skupina zvolila sama. Pôvodne mal vypovedať o stratenom dieťati, ktoré prenasleduje svoje sny. Neskôr sa myšlienka rozvinula a reprezentuje hľadanie cesty v živote. Fanúšikovia tejto skupiny sa nazývajú STAY, čo členovia odvodili od Stray. Meno pre kapelu znamená, že fanúšikovia sú dôvod, pre ktorý zostávajú na scéne.

Členovia a ich priateľstvo

Stray Kids podpísali zmluvu so spoločnosťou JYP Entertainment práve pre súťaž, ktorú spoločnosť usporiadala. Členov vybral líder Bang Chan, ktorý chcel aby debutovali spolu ako skupina. Spoločnosť súhlasila, no iba pod podmienkou, že budú participovať v show. Počas plnenia úloh, kedy všetci spievali, tancovali či tvorili piesne, sa ich vzťahy upevnili. Felix a Lee Know boli zo súťaže eliminovaní, no nakoniec debutovalo všetkých deväť spevákov.

Stray Kids pred živým vysielaním skladby MANIAC. Zdroj: Twitter.com/Stray_Kids

Lídrom je producent, tanečník, raper a vokalista Bang Chan. Hoci má len 24 rokov, z chalanov je najstarší. Napriek tomu, že je členom kórejskej skupiny, vyrastal v Austrálii. Do Kórei sa presťahoval až neskôr a jazyk sa musel doučiť. Podobný príbeh má aj vokalista Felix, ktorý sa s lídrom počas debutu vďaka tomuto zblížil.

Každý člen Stray kids je niečím jedinečný. Fanúšikovia si však rýchlo všimli Felixov hlboký hlas. Bolo to práve z dôvodu, že sa podľa nich nehodí k jeho výzoru, či povahe. Nepovšimnutý nezostal ani hlavný tanečník skupiny Hyunjin. Počas rokov 2020 a 2021 zverejnili videá, kde tancuje na populárne skladby ako when the party’s over od Billie Eilish a Play With Fire od Sama Tinnesza.

Choreografiu v oboch videách vytvoril práve Hyunjin. Rovnako talentovaní sú však aj Felix a Lee Know. Choreografie skupiny sú veľmi náročné a zapájajú všetkých členov.

Predošlá tvorba

V diskografii kapely sa nachádza mnoho singlov a niekoľko kompilačných albumov. Počas sviatkov Stray Kids obdarili svojich poslucháčov aj vianočným albumom. Pesnička Christmas EveL má aktuálne viac ako 70 miliónov pozretí.

Skupina Stray Kids vydala dva štúdiové albumy. Jedným z nich je Go Live (2020), ktorý bol veľmi úspešný. Nachádzajú sa tu skladby ako God’s Menu a Back Door, ktoré presiahli stovky miliónov pozretí na YouTube. Ďalší album nesie názov Noeasy (2021), kde sa objavila pestrá rozmanitosť žánrov. Hlavnou piesňou albumu je Thunderous. Na YouTube ju videlo viac ako 170 miliónov ľudí.

Kapela sa síce venuje prevažne vlastnej tvorbe, no nestráni sa ani spoluprácam. Jednou z nich je napríklad pieseň Going Dumb, kde s nimi spolupracoval švédsky DJ Alesso a čínsky spevák CORSAK.

Oddinary

Ich najnovší album fanúšikovia očakávali už dlhšie. Značí o tom aj počet predobjednávok, ktorý prekonal ich osobný rekord. Stray Kids postupne začali pridávať na svoje sociálne siete videá ohľadom albumu. Oficiálny trailer vyšiel 27. februára 2022. Neskôr sa upútavky začali objavovať aj na ich pieseň Maniac a Venom.

Oddinary vyšlo 18. marca a poslucháči si mohli vypočuť sedem nových piesní. Opäť sa tu nachádza rozmanitý výber žánrov. Prevažne sa skladby nesú v elektronickom a rockovom štýle, no nájdu sa tu aj pomalšie pesničky ako Waiting For Us. V rovnakom čase skupina Stray Kids vydala aj videoklip práve k spomínanej piesni MANIAC.

S týmto albumom je úzko späté aj ich druhé svetové turné, ktoré oznámili ešte pred vydaním Oddinary. Bude sa konať už od 30. marca a prvé vystúpenie bude v hlavnom meste Kórei, Soul. Skupina navštívi aj Tokio, Chicago, Los Angeles a mnoho iných.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár