Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Udeľovanie Oscarov je tu. Toto by ste pred ich pozeraním mali vedieť

Napísal na 27. marca 2022

Počas odovzdávania cien vystúpia umelci ako Beyoncé či Billie Eilish. Niektoré nominácie prekvapili divákov aj kritikov, nevyhli sme sa ani nezhodám v otázke zmien v živom prenose.

Po roku si tvorcovia filmov a herci opäť prídu na svoje. 94. ročník udeľovania cien Oskarov sa bude odohrávať už dnes 27 marca v Dolby Theater v Hollywoode. Akcia sa začne vysielať naživo o 2 hodine nášho času. Celým večerom nás budú sprevádzať moderátorky Wanda Sykes, Regina Hall a Amy Schumer.

Úlohu odovzdávania cien si vyskúšajú známe tváre ako speváčka a herečka Lady Gaga, hviezda Batmana Zoë Kravitz a dvojnásobný držiteľ Oscara Kevin Costner. Môžeme sa však tešiť aj na živé vystúpenia fantastických hudobníkov ako Beyoncé, Billie Eilish, FINNEAS či Sebastián Yatra.

Všetky piesne, ktoré budeme počuť, sa uchádzajú o Oscara v kategórii Najlepšia pôvodná filmová pieseň. Jednou z nich je skladba Be Alive z filmu King Richard, ktorý bol nominovaný aj ako najlepší film. Ďalšou je No Time To Die z bondovky, ktorá nesie rovnaký názov, pričom ju vytvorili Billlie Eilish a jej brat FINNEAS. Objaví sa aj skladba Dos Oruguitas z populárnej rozprávky Encanto.

Zmena v živom vysielaní

Nominovaní dostali list, ktorý ich informoval o zmene času. Udeľovanie Oscarov sa začne o hodinu skôr, pričom sa odovzdá osem cien ešte pred spustením živého vysielania. Toto zahŕňa kategórie ako krátky dokumentárny film, strih, či make-up. Vystúpenia budú vysielané v televízii. Mnoho divákov si však myslí, že prijímacie reči zo záznamu upravia alebo skrátia.

Nápadu oponujú fanušikovia aj nominovaní. Jedným z nich režisér Steven Spielberg. Nesúhlas vyjadril v rozhovore pre Deadline, kde povedal: ,,Všetci robíme filmy spolu, stávame sa rodinou, kde je jedno remeslo rovnako dôležité ako druhé.” O podobné selektovanie kategórií sa Akadémia pokúsila už v roku 2018. Od nápadu však upustili tesne pred ceremóniou, kvôli veľkému nesúhlasu davu.

Nominácie

Nominácie na udeľovanie Oscarov odhalili herečka Tracee Ellis Ross a komik Leslie Jordan. Najviac nominácií získala dráma The Power of the Dog od Jane Campion, v ktorom hlavnú postavu stvárnil Benedict Cumberbatch. Film sa bude uchádzať celkovo o 12 cien. Novozélandská režisérka sa taktiež ako jediná žena môže pýšiť dvoma nomináciami za najlepšiu réžiu.

Hneď druhý v poradí je sci-fi film Duna, ktorý dostal 10 nominácií. Režíroval ho Denis Villeneuve a hlavné postavy stvárnili Timothée Chalamet a Zendaya. V siedmich kategóriách bude bojovať britská dráma Belfast od režiséra Kennetha Branagha.

Mnoho fanúšikov prekvapilo, keď v kategórii Najlepšia herečka nevideli Lady Gaga za jej úlohu v House of Gucci. Namiesto toho sa tam umiestnila Kristen Stewart, ktorá sa zmocnila úlohy princeznej Diany vo filme Spencer. Psychologickú drámu režíroval Pablo Larraín a vyobrazuje princeznú Dianu počas Vianoc, kedy sa chce rozviezť s princom Charlesom a opustiť kráľovskú rodinu.

udeľovanie oscarov
Kristen Stewart v úlohe princeznej Diany. Zdroj: Instagram.com/spencer_movie

Športová dráma King Richard vyslúžila Willovi Smithovi nomináciu za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe. V tejto kategórii sa umiestnili aj tváre ako Andrew Garfield a Benedict Cumberbatch. Aj napriek ich výborným hereckým výkonom všetkých nominovaných, kritici odhadujú Willa za víťaza.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár