Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Juhokórejská skupina BTS dominuje hudobnému svetu. Stojí za ňou armáda fanúšikov

Napísal na 4. decembra 2021

Bangtan Sonyeondan, skrátene BTS, je sedemčlenná juhokórejská popová skupina, ktorá si získala náklonnosť fanúšikov po celom svete. Jej členovia sa vo voľnom čase venujú charitatívnym činnostiam.

BTS sa skladá zo siedmich členov: RM, Jin, Suga, J-hope, Jimin, V a Jungkook. Debutovali v roku 2013 s prvou piesňou No More Dream. O rok neskôr vydali svoj prvý album 2 Cool 4 Skool, ktorý bol prevažne v kórejčine.

Pôvodne sa mala skupina venovať hlavne hip-hopu, no odvtedy vyskúšala rôzne žánre ako R&B, EDM či rock, čo prilákalo viac fanúšikov. Ďalším bodom záujmu sú práve texty ich piesní. BTS majú skladby, v ktorých píšu o láske, no venujú sa aj témam ako duševné zdravie či hľadanie sebalásky. Svoje texty aj hudbu si tvoria sami.

bts skupina
RM, líder skupiny. Zdroj: instagram/bts.bighitofficial

Lídrom tejto skupiny je raper RM, svojím menom Kim Namjoon. Nie je náročné ho rozpoznať. Pri anglických rozhovoroch totiž berie iniciatívu a prekladá pre zvyšok skupiny, keďže je jediný člen, ktorý vie plynule po anglicky. Namjoon tvrdí, že sa jazyk naučil vďaka seriálu Priatelia.

Každý člen je niečím charakteristický, no všeobecne BTS môžeme rozdeliť na raperov a vokalistov. Raperi, RM, Suga a J-hope, sú v skupine rovnako dôležití ako vokalisti, Jin, V, Jimin a Jungkook. Zložité choreografie zvládajú všetci členovia, no J-hope, Jimin a Jungkook sa označujú ako hlavní tanečníci.

Dobročinné aktivity BTS

Skupina sa okrem iného venuje aj dobročinným aktivitám. Jednou z nich je spojenie s UNICEF, kedy sa BTS podieľalo na kampani z roku 2017 proti násiliu páchanom na deťoch. Jej kolektívnym cieľom bolo okrem zastavenia zanedbania a násilia voči deťom aj podporovanie sebaúcty, blaha detí a mladých ľudí po celom svete.

Na konci roku 2018 mali v rámci tejto kampane s názvom Love Myself príhovor na 73. zasadnutí Organizácie Spojených národov. Inšpirovali sa vlastným albumom Love Yourself, ktorý má rovnako ako aj kampaň vyzdvihnúť otázky sebalásky a duševného zdravia.

Hudobné úspechy

Nepriestrelní skauti, ako znie voľný preklad názvu skupiny, navštívili aj Európu a dožili sa veľkého úspechu. BTS vypredali dva po sebe idúce dni na štadióne Wembley v Londýne. Týmto sa stali prvým zahraničným umelcom, ktorému sa to podarilo.

Obrovským úspechom sú aj dve platne Map of the Soul: Persona a Map of the Soul: 7. Vďaka nim je BTS prvou skupinou po Beatles, ktorá v rebríčku Billboard 200 obsadila prvé štyri priečky za menej než dva roky.

BTS taktiež mali možnosť spolupracovať s menami ako Steve Aoki, Nicki Minaj či ich posledná kolaborácia s Coldplay pri piesni My Universe. Medzi ich najpopulárnejšie však patrí spolupráca so sólistkou Halsey a ich pieseň Boy With Luv. S Halsey zostali v kontakte a Suga z BTS sa neskôr objavuje na jej albume Manic (2020).

Medzi aktuálnejšie hudobné úspechy patria napríklad ocenenia AMAs. BTS si odniesli ceny v troch kategóriách: umelec roka, najobľúbenejšia pieseň a najobľúbenejšia skupina. Nominovaní boli aj na ceny Grammy.

Armáda fanúšikov

Svoj fanklub nazvala skupina ARMY. Za pomenovaním je mnoho dôvodov. Jedným z nich je priamy preklad slova, čo znamená armáda. Najstarší člen Jin povedal, že ARMY je perfektná prezývka, pretože je univerzálna. Ďalší členovia si všimli, že stredné písmená tohto slova sú RM, čo je zároveň meno lídra kapely.

Juhokórejská skupina svojich fanúšikov považuje za veľmi dôležitých a tento fakt dávajú najavo rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je napríklad pieseň Magic Shop, ktorú venovali práve ARMY. Najmladší člen kapely, Jungkook, to poňal inak a preto sa na jeho hánkach sa pýši tetovanie názvu fanklubu. 

BTS skupina
Jeon Jungkook a jeho ARMY tetovanie, Zdroj: instagram/bts.bighitofficial

V stopách svojich idolov

Okrem toho, že ARMY a BTS spolu lámu rekordy v sledovanosti, fanúšikovia majú na svedomí aj niekoľko dobrých skutkov. ARMY má za sebou viac ako 600 charitatívnych projektov. Organizujú ich tímy fanúšikov zastupujúce jednotlivé krajiny a špecifické charitatívne skupiny ako BTS For Charity alebo singapurský Borahae Team.

Vďaka projektu Mono Forest Project obnovili dažďové pralesy, adoptovali si veľryby či červené veveričky. Darovali jedlo a oblečenie tým, ktorí to potrebujú. Projekty sa odvíjajú od vecí, o ktoré sa zaujímajú členovia BTS, či ľudia ktorí sa ku kapele chovali milo.

„Keď sme mali pocit, že Halsey zaobchádzala s BTS láskavo, chceli sme sa jej poďakovať,. Vyhľadali sme niečo, čomu sa vášnivo venovala a urobili sme charitatívnu zbierku,“ povedala členka jednej z charitatívnych skupín.

Označené ako

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár