Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Nezostal len v tieni Jamesa Bonda: Tieto filmy legendárneho Seana Conneryho si určite pozrite

Napísal na 4. novembra 2020

V sobotu 31. októbra nás opustil slávny predstaviteľ originálneho Jamesa Bonda. Toto sú tie najlepšie filmy oscarového Seana Conneryho.

Dlhá herecká kariéra Seana Conneryho začala už v päťdesiatych rokoch, keď si vďaka úlohám v televíznych filmoch získal mnohých divákov. Prelom jeho kariéry nastal prvým stvárnením známeho agenta 007.

Počas svojho pôsobenia na filmovej scéne získal tri Zlaté Glóbusy, dve britské ceny BAFTA, ale aj legendárneho Oscara. V roku 2000 mu anglická kráľovná Alžbeta II. udelila rytiersky titul.

James Bond (1962 – 1971)

Po prvý raz sa nám Connery predstavil ako britský tajný agent už v roku 1962 v snímke Dr. No. Bonda však dohromady stvárnil až šesťkrát. Aj napriek charizmatickému Craigovi bol Connery podľa mnohých najlepším agentom.

Jeho stvárnenie 007 si zamilovali doslova masy a to aj naprieč generáciám. Za najlepšie sa považujú druhý a tretí diel, teda Srdečné pozdravy z Ruska a Goldfinger.

Murder on the Orient Express (1974)

Zrejme nikomu už dnes netreba predstavovať asi najznámejšiu detektívku Aghaty Christie. Vraždu vo vlaku Orient Express rieši slávny Poirot a všetci ostatní sa stávajú podozrivými.

Sean Connery si v adaptácii režiséra Sidneyho Lumeta zahral plukovníka Arbuthnota, teda jedného z cestujúcich. Ide o prvý dôkaz toho, že aj keď sa Connery nedočkal žiadnej veľkej nominácie, dokázal svoju pestrosť hereckého remesla.

The Man Who Would Be King (1975)

Dobrodružná dráma Muž, ktorých chcel byť kráľom ukázala úplne novú stránku Conneryho herectva. Za partnera dostal ďalšiu britskú legendu v podobe Michaela Caina, s ktorým sa pokúšal pašovať a predávať zbrane v Indii.

Film získal štyri nominácie na Oscara, nepremenil však ani jednu. Obrovský úspech napriek tomu dostavil a niektorí snímku zaraďujú medzi najlepšie filmy roka.

The Name of the Rose (1986)

Connery sa nám ukazuje aj v ďalšej adaptácii, tentokrát mysliteľa Umberta Eca. Vo filme Meno ruže hrá františkánskeho mnícha Williama, ktorý pomáha pri riešení záhadnej smrti v miestnom opátstve.

Snímka zožala veľký úspech ako u divákov, tak aj filmových kritikov. Connery si za výborný herecký výkon odnáša prvú cennú sošku, konkrétne britskú cenu BAFTA

The Untouchables (1987)

Temné časy 30. rokov 20. storočia v Chicagu. Kevin Costner ako agent FBI sa spoločne so svojím partnerom Connerym púšťa na lov gangstra Al Caponeho, ktorého stvárňuje Robert De Niro. Takéto skvelé trio hercov získal do svojej drámy svojrázny režisér Brian De Palma.

Nepolapiteľní sa zaraďuje medzi vôbec tie najlepšie filmy Seana Conneryho. Dôkazom sú aj štyri oscarové nominácie, pričom jedinú sošku si uchmatol práve Connery za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

Indiana Jones and the Last Crusade (1989)

Ďalšia nezabudnuteľná úloha v ďalšom nezabudnuteľnom filme. Tentokrát sa presúvame na dobrodružnú výpravu Stevena Spielberga a Georga Lucasa v snahe nájsť Svätý Grál. Connery si zahral postavu profesora Henryho Jonesa, teda Indianovho otca.

Aj napriek tomu, že mnohí už po tomto skvelom ukončení trilógie žiadne pokračovanie nechceli, predsa sme ho ešte dostali. V ňom si však už Connery nezahral, nakoľko svoju hereckú kariéru odložil na klinec v roku 2006.

The Hunt for Red October (1990)

Seana Conneryho, čoby kapitán Marka Ramiusa, hľadajú Američania aj Sovieti. Takto začína napínavý hon na supermodernú ponorku, ktorý na najbližšie dve hodiny nedá vydýchnuť asi nikomu.

Aj napriek komerčnému úspechu sa Connery dočkali „iba“ nominácie na britskú cenu BAFTA. Film Hon na ponorku často ponúkajú aj naše domáce televízne stanice.

The Rock (1996)

Nebezpečnú hru o prežitie rozohráva Connery spoločne so svojimi kolegami Nicolasom Cagom a Edom Harrisom. V bývalom väzenskom zariadení Alcatraz v srdci San Francisca sú držaní turisti a atentátnik pýta mastné výkupné.

O režisérsku stránku filmu sa postaral vtedy ešte obľúbený Michael Bay a aj keď si Sean na konto žiadnu ďalšiu nomináciu nepripísal, diváci tento film jednoducho milujú. Skala je jedným z najlepšie hodnotených Conneryho filmov na portáli ČSFD.

Dúfame, že si z tohto rebríčka vyberiete, keďže najlepšie filmy Seana Conneryho sa do filmovej histórie nezmazateľne zapísali. Do hereckého neba odišla hviezda, ktorá bude jasne žiariť ešte veľmi dlho.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár