Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Virtuálna oáza, ktorá ťa vtiahe do deja

Napísal na 25. apríla 2018

V reálnom svete už ľudia nemajú kam ísť. Jediné miesto, kde sa každý deň náhlia je OASIS. Virtuálna realita vytvorená kučeravým géniom Jamesom Donovanom Hallidayom. Ten po svojej smrti nenechal hru len hrou a vytvoril súťaž, ktorej výherca získa nie len veľký majetok, ale aj vlastníctvo celej OASIS. Ku zlatému vajcu – víťazstvu vedie cesta len pomocou troch kľúčov. Tie sú však neviditeľné a na získanie každého z nich potrebujú hráči vyriešiť dokopy tri záhady. A tu sa nám na scénu dostáva hlavný hrdina, Wade Owen Watts, ktorý sa vo virtuálnej realite pohybuje pod nickom Parzival. Spozná Art3mis a spolu hľadajú zlaté vajce.

Skoro ako z rozprávky, v ktorej nechýbajú ani nápomocní priatelia a zlá ježibaba v podobe Nolana Sorrenta. Ten je vlastníkom firmy IOI, ktorej cieľ je získať Hallydayovú cenu. Naši milí kamaráti si tak musia poradiť s množstvom virtuálnych aj reálnych vojakov. Na záver sa prejaví súdržnosť nie len malej partičky priateľov, ale aj všetkých ostatných hráčov po celom svete. To umocňuje rozprávkovú atmosféru, čo nie je veľmi príjemné.

Divák tak môže mať pocit, že hrdinovia kĺžu protivníkom z rúk až príliš ľahko. Nad touto skutočnosťou však môžeme privrieť jedno očko a zamerať sa na iné faktory. Napríklad na dokonalé grafické spracovanie, ktoré vyvoláva husiu kožu na celom tele. Skutočne famózne znázornené výbuchy áut na pretekoch či samotná animácia avatarov v hre je niečo, na čo slová snáď ani nestačia. Človek sa musí presvedčiť na vlastné oči.

Tento fascinujúci príbeh vznikol na základe knižnej predlohy od Ernesta Clinea. Tristoosemdesiatpäť stranovú knihu však bolo potrebné okresať. To malo za následok stratu napríklad pôvodného výzoru hlavnej postavy, miesto jeho bývania či iné situácie predlžujúce priebeh deja. Na druhej strane bolo škrtanie riadkov potrebné aj kvôli času a prispôsobeniu deja divákovi. Koniec koncov, veď ktorý film sa úplne zhoduje s knihou?

Úlohu režiséra prevzal celkom známy chlapík, Steven Spielberg. Z jeho rúk vyšli tiež diela ako Zachráňte vojaka Ryana, Schindlerov zoznam, či E.T. – Mimozemšťan. O tom, že odviedol skvelú prácu niet ani pochýb. Usporiadané jednotky dramatickej štruktúry vytvárali súladný celok. Vo filme sa teda dá orientovať, dej na seba nadväzuje a divák pri sledovaní nestráca hlavnú myšlienku. A že sa o nejakej dá hovoriť je už samo o sebe skvelým znamením. V dnešnej dobe to, aby sa návštevníci kín báli, že im moderné filmy vysajú mozgy a ich hlavy budú prázdne ako počas sledovania graficky dokonalých, no obsahovo pustých filmov. Preto Ready Player One prekvapí aj naše hlavičky, ktoré si pred plátnom či obrazovkami neodpočinú a budú nútené premýšľať nad tým, kam hlavná idea speje.

Zdroj: youtube.com

Ak sa vám páčila hudba v Strážcoch galaxie tak vaše uši určite pohladia aj tóny nachádzajúce sa v tomto sci-fi. Hneď úvod začína piesňou Jump od Vana Halena, na ktorú si určite nejeden z vás začne podupkávať nôžkou či dokonca potichu zanôti pár tónov. Jump! Nečakajú vás však len klasiky ako Depeche Mode či A-ha, ale aj moderné remixy či povznášajúca orchestrálna muzika.

Zdroje: readyplayeronemovie.com, imax.com, p3.no, hempireonline.com, sidewalkstv.com, readyplayerone.wikia.com