Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Prázdninujúca nádejná vysokoškoláčka: Do podmazu pesničiek Majka Spirita rapoval Rytmus svoje vlastné texty a ja som do dnešného dňa vzrušená z tohto jedinečného zážitku

Napísal na 13. septembra 2016

Vždy som sa chcela dostať do pozície mienkotvornej osoby, ktorá vytvára recenzie na spoločenské podujatia. V sobotu sa konal na hrade Červený Kameň slušný projekt, ktorý dovliekol známych českých i slovenských interpretov na lúku k spomínanému hradu. Dovliekol tam aj mňa, a vtedy osud rozhodol. Budem mať otvorené oči, precítim atmosféru, a vďaka tomu vám dnes predkladám moje dojmy z pohľadu návštevníka akcie Hrady SK.

Brány jednodňového festivalu sa otvárali krátko po jedenástej. Po vstupe do areálu nás už z pódia vítala kapela s názvom SMRTISLAV. Akcia bola v sobotu, a ako správna vysokoškoláčka som si so sebou priniesla piatkový BOLEHLAV, a preto som nedokázala precítiť tvorbu tejto zvláštne pomenovanej a nikdy nepočutej kapely.

14269817_1418087934873757_1377490817_n

O dvanástej začal koncert koncertov. Skupina NoName prišla na pódium v (zatiaľ) neprepotených tričkách a vyvolala ošiaľ u všetkých tridsiatich dvoch fanúšikov, ktorí v horúčave čakali na Lekná, Starostu a všetky známe hity, ktoré nenechajú chladného žiadneho fanúšika slovenského popu.
Za veľké plus považujem dve koncertné pódiá, na ktorých sa striedali vystupujúci. Znamená to, že hneď po koncerte košickej skupiny, som si mohla pozbierať svoje rodidlá a presunúť sa k vedľajšiemu stejdžu, kde začínal svoju show legendárny spevák David Koller, od ktorého som poznala presne JEDNU pesničku. Moja mama však skákala plná radosti, takže asi bude Legendárny (teda jedine, že jej eufória bola vyvolaná objavením stánku s čínskymi rezancami).

Ja som sa zatiaľ pobrala  zmapovať hygienické zariadenia tohto nevšedného podujatia. Chválim organizátorov za umývadlá s tečúcou vodou, nechválim ich za pisoáre, pripomínajúce umývadlá. Našťastie intelekt, nazbieraný rokom štúdia na FMK ma donútil umyť si ruky v správnej nádobe.

Po vystúpení Davida Kollera som sa snažila dostať celú moju posádku (pozostávajúcu z mamy, brata, maminej sestry s rodinou a jej troch kamarátok tesne pred prechodom a iných členov našej rodiny) na vedľajšie pódium, kde si Ďurica ladil svoju mandolínu.  Nepodarilo sa. Aj keď Adam tvrdil, že čo nedokážem sama, dokážeme spolu, na jeho koncerte som aj tak stála bez rodinných príslušníkov. Keď už som chcela odísť z masy žien, ktoré svojim vekom naznačovali, že práve prišli z predvolebnej kampane SMERu, pohľadom som objavila svojho 12 ročného brata pri stánku, ako sa snaží kupovať radlera. Nepredali mu. Chválim organizátorov za dodržiavanie zákona. 

Ďalší koncert v poradí patril CHINASKI. Tam už dobrovoľne stála celá rodinná výprava a spolu s mojou mamou sme okolo našej osi utvorili celkom slušný koridor. Lebo moja mama spieva ako ja. Lebo ja spievam ako Jadranka v najväčšom rozkvete slávy. Spočiatku som bola presvedčená, že texty českej skupiny su prudko edukatívne pre mladšie ročníky a podnecujú ich empatiu a citlivosť. Veď predsa: „Každý ráno, když si vspomenu, vspomenu si na to, jak mněl jsem tě rád.“ Po koncerte však za mnou prišiel brat s otázkou k textu: „Vikináá, čo znamená, že kdybys tolik nepospíchal sundala bych si punčocháče?“ Ok, po Rytmusovi a PilC máš oddnes zakázané aj CHINASKI.

Našťastie nezostal čas na vysvetlovanie, pretože v jemnom pokluse sme sa presúvali na trošku iné kafé. Doslova. Imponovalo mi, že Vratko prepájal vystúpenie v príbehoch, v ktorých bol zakomponovaný názov nasledujúcej pesničky. Chcela som sa mamine pochváliť, že ja mám takto vytvorený v hlave súvislý príbeh z názvov pesničiek od NoName. Bolo jej to jedno, lebo hrala na neviditeľnej elektrickej gitare. Myslela som, že to je môj najhorší pohľad v živote. Potom som zaostrila a uvedomila si, že Vratko si češe ofinu do čela.

14348650_1418087988207085_1799038617_n

A teraz prichádza veľké odhalenie pre všetkých návštevníkov Trnavského jarmoku, ktorí sa o 19tej hodine začali v panike presúvať do atómových krytov. Vaše sluchové aparáty nezaznamenali blížiacu sa hrozbu v podobe sirény. To len k vám doľahol refrén skupiny TUBLATANKA v zložení Miko Hladký a moja mama pod pódiom. Avííííííííín ííííííííííí iííííín. Mali totiž rande so svojou Častou.

14302939_1418087944873756_947045092_n

Ja som sa radšej presunula k spomínanému druhému pódiu, kde mal hneď po tom, čo si Miko kúpi pekný deň, vystúpiť Majk Spirit. Nebola som jediná, ktorá mala v hlave diabolský plán prísť skôr a stáť vpredu. Pod pódiom už čakala základná škola z Častej, Dubovej a okolia pod dozorom mamičiek, ktoré sa zdesene chytali za ústa vždy, keď Majk Spirit povedal „húliť“, „kozy“, či iné mládeži neprístupné slová. Ten si prizval na svoje vystúpenie aj brata Otisa, ktorý si doma nezabudol notes so svojimi slávnymi prirovnaniami, ako napríklad „prinesieme im to jak čašník“ či „chlapci sú na hlavu jak čapice“.

Nasledoval rozkol mojej duše. Ostať pod pódiom a hodinu čakať na Rytmusa, alebo sa presunúť za Kukom a zistiť, či mu stále horí maštal. Rozhodol za mňa močový mechúr a keďže toaletné mestečko bolo bližšie pri Slížoch, zostala som na tejto hodinovej a energiou nabitej show. Nelutujem. Ich bezobsahové texty v štýle „Vo vestibule Fredy Krúger z tváre zotrel Dermakol“ dokázali publiku predať takým spôsobom, že mi už ani nevadila opätovná exibícia mojej mami s neviditeľnou gitarou. Dračica jedna.

14331640_1418087958207088_918179406_n

No a potom ten Rytmus. Milý je, vtipný tiež, ovládnuť davy frázou „ja povím Ryt a vypovíte Mus“ mu tiež ide. Na naše i jeho veľké prekvapenie nedorazil avizovaný Rytmusov parťák Vladimír75854786 (či tak nejak) a Rytmus musel improvizovať. Hovorí sa tomu Free style. Mne sa to veľmi páči. Keďže parťák Vladimír75854786 (či tak nejak) mal so sebou určite aj USBčko s podmazmy, ostal Rytmus sedieť na vrchu sveta úplne sám. Našťastie si spomenul na niekdajšie kontakty s Majkom Spiritom, ktorý už vystupoval pár odstavcov vyššie. Nakoniec spoločne odpálili hodinovú šou, za ktorú by sa nemusela hanbiť ani HaHaCrew po polročnom nacvičovaní.

Do podmazu pesničiek Majka Spirita rapoval Rytmus svoje vlastné texty a ja som do dnešného dňa vzrušená z tohto jedinečného zážitku. Kadenciu slov, ktorú predviedol, dokáže asi už len moja babka, keď zabudnem zavrieť špajzu.

Rovnako tak následnosť za sebou idúcich interpretov akú predviedli organizátori, dokážu len organizátori istého festivalu, na ktorom som bola minulý rok. Tí stanovili hedlajnera večera Petra Nagyho na tretiu hodinu rannú. No a organizátori podujatia Hrady SK, rozhodli, že po Rytmusovi pôjde Kristína. Horehronie, Jabĺčko i Ta ňe boli doplnené vokálmi z textu JBMNT od fanúšikov, ktorí si pod pódiom neuvedomili, že Rytmus už je na ceste do Píščan. Nevadí.

Ako posledný prišiel na rad Desmod. Opäť moja mama. Opäť elektrická gitara. A po koncerte spásonostná myšlienka, že ideme domov. Hrady SK hodnotím pozitívne a pevne verím, že sa tam spoločne všetci stretneme aj o rok.

Text: Viky Chovancová


Pokračovať v čítaní