Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Feminizmus v hudobnom priemysle: Poznáte tieto známe piesne, ktoré oslavujú postavenie žien?

Napísal na 30. marca 2023

Marec je vo svete známy aj ako Mesiac histórie žien. Ako inak ho osláviť, než pesničkami od celosvetových speváckych dív s krásnymi textami podporujúcimi feminizmus?

Beyoncé, Aretha Franklin, Spice Girls, Christina Aguilera či Little Mix. Hudobný priemysel bol vždy plný žien, ktoré otvorene spievajú o mizogýnii, nerovnosti, ale naopak, aj o sile žien. Rebríček týchto siedmich songov vám ukáže, že niektoré veci sa vo svete jednoducho nemenia.

1. You Don’t Own Me – Lesley Gore

Skladbu americká speváčka Lesley Gore naspievala v roku 1963, keď mala iba 17 rokov. Ihneď sa vyšplhala na popredné priečky hudobných rebríčkov a dosiahla obrovský úspech. Dodnes je to jej druhý najúspešnejší hit hneď po debutovom singli It’s My Party.

Text vyjadruje slobodu a nezávislosť ženy vo vzťahu. Lesley spieva o tom, že ju jej partner nevlastní a nemá jej hovoriť, čo má robiť. Pesnička sa stala inšpiráciou pre mladšie ženy a niekedy sa uvádza ako faktor v druhej vlne feministického hnutia.

Hviezda Lesley Gore zomrela v roku 2015. V rovnakom období austrálska speváčka SAYGRACE spolu s raperom G-Eazy tento hit oživili svojim úspešným remakeom. Aj táto verzia dosahovala obrovské čísla v hudobných rebríčkoch po celom svete. Debutový song SAYGRACE produkoval Quincy Jones, ktorý produkoval aj pôvodnú nahrávku.

2. I Will Survive – Gloria Gaynor

Populárna diskotéková hymna od americkej speváčky Glorie Gaynor vznikla v roku 1978 ako druhý singel z jej šiesteho albumu Love Tracks. Otvorene podporuje postavenie žien. Text piesne opisuje objavenie osobnej sily po pôvodne zničujúcom rozchode.

V úspech songu Gloria verila od začiatku. Jej vydavateľstvo rovnaký názor nezdieľalo a I Will Survive vydalo na béčkovú stranu kazety. Vďaka DJ-om a rádiovým staniciam sa pieseň stala populárnou a získala 3x platinové ocenenie.

Piesne, ktoré oslavujú symbol postavenia žien
Gloria Gaynor spieva o objavení svojej sily po zničujúcom rozchode. Zdroj: The Guardian

V súčasnosti existuje viacero coverov tejto skladby. Svoje verzie naspievali napríklad speváčky Billie Jo Spears, Chantay Savage či Diana Ross. Hudobný podklad možno počuť aj v songu After Like od juhokórejskej dievčenskej skupiny IVE.

3. Just a Girl – No Doubt

Americká rocková skupina No Doubt vydala Just a Girl v roku 1995. Bola to prvá pieseň, ktorú speváčka Gwen Stefani napísala bez asistencie svojho brata Erica. Spieva o vlastnej perspektíve života ako ženy a jej problémoch s prísnymi rodičmi. Skladba sa stala prvým singlom skupiny, ktorý sa objavil v rebríčkoch v Spojených Štátoch.

Videoklip s nízkym rozpočtom dostal od kritikov zmiešané reakcie. Diskutovali o výbere oblečenia Gwen Stefani a hlavnom sete, ktorým boli verejné toalety. Video však malo veľký úspech a často sa premietalo na rôznych hudobných televíznych kanáloch, vrátane MTV.

4. Independent Women Part I – Destiny’s Child

Singel Independent Woman Part 1 bol nahraný ako titulná pieseň k soundracku filmu Charlieho anjeli z roku 2000. Bol nominovaný na Grammy za najlepšiu pieseň napísanú pre film, televíziu alebo iné vizuálne médiá a v rokoch 2000 – 2001 sa objavil vo vydaní Guinessovej knihy rekordov ako najdlhšia skladba číslo jedna od ženskej skupiny.

Ako názov ,,Nezávislé ženy“ prezrádza, Destiny’s Child spievajú, že nepotrebujú mužov. Topánky, oblečenie, hodinky či dom si kúpili samé. V texte sa nachádzajú aj narážky na film, pričom speváčky reprezentujú jeho tri hlavné postavy.

5. Run The World – Beyoncé

Jeden z najznámejších feministických songov Run The World je sample na Pon de Floor od DJ-ského tria Major Laser. Popová diva hit vydala 21. apríla v roku 2011, pričom sa na internet dostal o pár dní skôr. Názov a text piesne silno podporujú postavenie žien. V rovnakom duchu sa nesie aj videoklip, ktorý obsahuje veľa tancovania.

Pre všetky moje dievčatá,
ktoré to v klube rozbiehajú na to najnovšie,
ktoré si to zaplatia samé a neskôr si zarobia ešte viac peňazí.

Beyoncé
Piesne, ktoré oslavujú symbol postavenia žien
Run The World podporuje silné postavenie žien na svete. Zdroj: The Times

Pesnička rozdelila kritikov na dva tábory. Niektorí chválili ukážku piesne, jej hudobné smerovanie a agresivitu Beyoncé, zatiaľ čo iní kritizovali rozoberanie stále rovnakých tém. Napriek tomu patrí Run the World ku jedným z najznámejších hitov Beyoncé.

6. God Is a Woman – Ariana Grande

Vokálovo náročná skladba bola vydaná v roku 2018 ako druhý singel albumu Sweetener. Obsahuje množstvo náboženských symbolov, skrz ktoré vyzdvihuje krásu, silu a sexualitu žien. Posolstvom je, aby si muži viac vážili ženské telo, ale aj to, aká silná žena je.

Vo videoklipe sú zobrazené bohyne z gréckej mytológie Demeter, Gaia, Aténa, Harmónia, Artemis či Afrodita. Vystupuje tam aj Madonna, ktorá recituje biblickú pasáž Ezechiel 25:17, ktorá je tiež použitá vo filme Pulp Fiction.

Pôvodná verzia vôbec nedisponovala feministickou myšlienkou. Nahrala ju americká speváčka Camila Cabello, ktorá ju odmietla so slovami: „Napísala som verše, ale neznelo to dobre. Jednoducho to nebola moja šálka kávy. Keď som počula verziu od Ariany, zamilovala som sa do nej.

7. I Am Woman – Emmy Meli

I Am Woman americká speváčka vydala v novembri roku 2021. Song sa stal virálny na sociálnom médiu TikTok, kde má niekoľko desiatok miliónov prehratí. Emmy ňou chcela vyjadriť postavenie žien. Pozitívne ohlasy ľudí ju povzbudili a skladbu označila za „najúžasnejšiu a najkrajšiu vec“.

Piesne, ktoré oslavujú symbol postavenia žien
I Am Woman sa stala virálnou na TikToku, kde má desiatky miliónov videní. Zdroj: ThinkNews

Som žena, som nebojácna, som sexi, som božská, som neprekonateľná, som kreatívna.
Zlatko, môžeš sa postaviť do radu.

Emmy Meli

Hoci byť ženou je po mnohých stránkach náročné, tieto speváčky a ich ikonické skladby nás utvrdzujú v tom, že ženy sú nezlomné a úžasné a malo by sa o nich písať ešte viac.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár