Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Prečo filmy od Disney nedostali toľko pozitívnych slov ako ich animovaní predchodcovia?

Napísal na 29. marca 2023

Klasické rozprávkové príbehy od Disney sa stali populárnymi po celom svete. Každý z nás si medzi nimi nájde ten svoj obľúbený. Čo ale filmy od Disney, ktoré boli v priebehu rokov pretvorené z animovaného do reálneho štýlu?

Vyrastali sme na nich a vraciame sa k nim aj po rokoch alebo dokonca desaťročiach. Animované filmy od Disney sprevádzajú niekoľko generácií a tvorcovia to chcú tak ponechať aj naďalej. Z tohto dôvodu pretvorili väčšinu starých animovaných rozprávok do reálnej podoby a v posledných rokoch vychádza čoraz viac Disney filmov. Fanúšikovia sa rozdelili do dvoch skupín a zastávajú si buď reálne filmové spracovanie alebo animované. Ako to teda je a ktoré sú lepšie?

Najlepší animovaný film

Ako inak začať než filmom, ktorý sa ocitol na nedávnych Oscaroch? Príbeh dreveného chlapca, ktorého vytvoril taliansky rezbár a po každom klamstve sa mu zväčšuje nos. Áno, hovoríme o slávnom Pinocchiovi. Pôvodný Pinocchio bol vytvorený podľa knižnej predlohy v roku 1940. Aj napriek tomu, že Walt Disney nebol v tej dobe veľmi preslávený, ako je tomu teraz, a Pinocchio bol ich druhým vytvoreným projektom, rozprávka zožala obrovský úspech.

Minulý rok sme sa dočkali prerábky tejto rozprávky. Táto animovano-neanimovaná snímka o drevenom chlapcovi získala v marci oscarové ocenenie za najlepší animovaný film, hoci to tak niektorí fanúšikovia nevideli. Sošku získal najmú preto, že zo všetkým prerobených Disney filmov je najlepší, najprepracovanejší a najviac sa podobá originálu.

Kritici a diváci skritizovali najmä to, že režisér Robert Zemeckis, ktorý stojí za tvorbou aj Foresta Gumpa, vložil do filmu vtipy skôr pre dospelých alebo sem dal niekedy až priveľa drámy. Okrem toho bola pre nich drevená bábka nesympatická a neprimerane vytvorená pre tento film. Väčšine ľudí sa teda v konečnom hodnotení páči skôr pôvodná verzia, ktorá je stará viac než 80 rokov.

Príbeh z Afriky

Kto by nepoznal rozprávku z Afriky, ktorá dojala okrem detí aj kopu dospelých a hlavnú rolu v nej hrala práve zrada? Originálna verzia filmu Leví kráľ vyšla v roku 1994 a jej prerobená verzia v reálnejšej forme mala premiéru v roku 2019. Do novšej verzií pridali častokrát najmä pôvodné texty piesní a skoro všetky originálne dialógy.

Skvelé, ale nie veľmi výrazné, efekty dodali filmu iný rozmer, ktorý sa divákom zapáčil. Detailná tvorba každého zvieraťa a dynamické prechody sa zapáčili aj kritikom, čím film dostal pomerne pozitívne hodnotenia. Pri tomto diele bol výsledok porovnania celkom neutrálny a fanúšikom sa nová verzia páčila skoro tak ako pôvodná. Dojímavá animovaná klasika ostala aj napriek tomu klasikou.

Zábery z nového filmu Leví kráľ. Zdroj: imdb.com, indiewire.com

Leví kráľ dostal dokonca aj dve pokračovania, v ktorých môžeme vidieť príbeh jeho dcéry. Druhá časť vyšla o štyri roky po prvej a tretia zas v roku 2004. Tieto dve časti ale nedostali toľko pozornosti ako pôvodná verzia a mnoho ľudí ani nevie o tom, že Leví kráľ má pokračovanie.

Cirkusový zázrak

Medzi štvrtú rozprávku od Walt Disney Animations Studios patrí príbeh cirkusového sloníka Dumba, ktorý vytvorili v roku 1941. Toto dielo, podobne ako väčšina skorých diel od Disney, bolo taktiež naanimované podľa knihy. Realné spracovanie diela z roku 2019 reálnejšie spracovanie nemalo až taký veľký úspech a od divákov, ale aj kritikov, dostalo veľmi slabé hodnotenie. Film Dumbo bol vzdialený od animovanej verzie, a to vôbec nie len o kúsok, ale o obrovský kus.

V istých častiach bol podľa divákov film až moc krutý alebo smutný, čo sa nepodobá animácií. Kritici z tohto dôvodu prirovnávajú nové dielo skôr k tvorbe Tima Burtona a nie medzi filmy od Disney. Väčšina ľudí sa zhoduje aj s názorom, že animovaná verzia bola viac skutočná, ako reálna verzia tohto príbehu. Našli sa ale aj fanúšikovia tohto diela, ktorým sa páčilo na filme všetko, vrátane pestrých efektov alebo vyobrazenia jednotlivých postáv. Tých bolo ale podstatne menej.

Nezlomná a odhodlaná bojovať aj cez to, že bola žena

Bojovala namiesto otca, stala sa hrdinkou a ani z ďaleka nepatrila medzi klasické Disney princezné. Už len týmto nápadom prísť na plátna so ženskou bojovníčku sa stala rozprávka Mulan veľmi populárna. Disney ale nebol tým, kto Mulan vytvorili. Tentokrát tvorcovia čerpali zo starej čínskej legendy o Hua Mulan, ktorá bojovala namiesto svojho starého otca, na základe ktorej vytvorili postavu kreslenej bojovníčky.

Animovaná Mulan prišla na obrazovky v roku 1998. Koncom leta 2020 mala premiéru v reálnejšej podobe, ktorú si diváci už tak nezamilovali. Opäť tu zvíťazila pôvodná verzia tohto diela. Kritizovaných bolo viacero častí filmu, avšak najviac najmä koniec, kde bolo príliš veľa efektov a veľmi dramatické a rýchle ukončenie filmu.

Okrem Mulan z roku 1998 vyšlo v roku 2004 aj ďalšie pokračovanie. Rovnako, ako pri Levom kráľovi, aj tu o tomto pokračovaní vie len málo ľudí, a dokonca nebolo ani tak populárne ako prvá časť.

Sila lásky a čarovná lampa

Príbehov kde hrajú hlavnú rolu tri želania existuje mnoho. Medzi najslávnejšie však patrí práve príbeh s modrým Džinom z čarovnej lampy, ktorého nájde Aladdin. Ten bude bojovať o bohatú sultánovu dcéru a napokon okrem lásky získa aj priateľa. Animovaná verzia tohto príbehu vyšla v roku 1992 a jej prerábka, v ktorej si zahral aj Will Smith, mala premiéru v roku 2019. Scenárom sa stala arabská ľudová rozprávka, ktorá sa spája s knihou Tisíc a jedna noc.

Porovnanie animovaných postáv a skutočných hercov z rozprávky Aladdin. Zdroj: screenrant.com

Prerobený film patrí medzi viac pozitívne hodnotené filmy od Disney. Podobne ako pri Levom kráľovi, aj tu tvorcovia vložili veľmi príjemné efekty, ktoré diváci chvália. Aj napriek tomu, že efektov je tu viac než dosť, sú primerané a vytvorené tak, aby ladili s dejom a pôvodnou rozprávkou.

Džinove vtipy sú tiež zábavným spestrením, ktoré výkon Willa Smitha ešte viac vylepšili. Okrem neho tu chvália aj výkony ostatných hercov, ktorí vzhľadom skvelo zapadli do deja. Pri Aladdinovi je opäť hodnotenie skôr nerozhodné, pretože film dostal veľa kladnej kritiky.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár