Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Piesne, ktoré na seba odpovedajú. Aké tajomstvá ukrývajú ich príbehy?

Napísal na 23. apríla 2023

Aké nezhody mali medzi sebou umelci ako Katy Perry a Taylor Swift či Christina Aguilera a Eminem? To nevieme naisto ale vieme, čo si navzájom odkazovali vo svojich piesňach.

Nie všetci umelci sú najlepší kamaráti. Niektorí sa medzi sebou nedokážu viesť ani rozhovor. Vtedy prichádza na rad hudba. Svoje pocity skryjú v metaforách v textov svojich piesní. Takto vzniklo mnoho populárnych piesní s dramatickými príbehmi.

John Mayer vs Taylor Swift

Po rozchode z Johnom Mayerom si Taylor Swift vyliala svoje srdce v skoro sedem minútovej skladbe Dear John. Ľutovala, že nepočúvala svojich blízkych, keď ju pred týmto vzťahom varovali. Podľa jej vešom bola príliš mladá, aby sa s ňou zahrával. John mal v čase ich vzťahu viac ako 30 rokov a Taylor 19. Na druhej strane hovorila o šťastí. Neskončila vraj ako jeho predchádzajúce partnerky, unavené a s očami bez života.

Mayer jej odpovedal v piesni Paper Doll. V nej sa vysmieval jej naivite, no pieseň znie skôr ako varovanie, než ako útok. Varovanie, že mladá speváčka je odsúdená robiť tie isté chyby v milostnom živote ako urobila s ním.

Sabrina Carpenter vs Olivia Rodrigo

Olivia Rodrigo zažila neuveriteľnú vlnu popularity vďaka svojej debutovej skladbe Driver’s License. Mnoho ľudí sa v roku 2020 ponorilo do zisťovania, o kom sa v piesni hovorilo. Pozornosť sa upriamila na jej hereckého kolegu Joshuau Bassetta, speváčku Sabrinu Carpenter a ich vzťahové prepletenie. Rodrigo spomenula vo svojom songu blonďavé dievča, pre ktorú ju priateľ opustil. Podozrenie padlo na Carpenter, ktorá v piesni Skin spieva: „možno blond bol ten jediný rým”. Fanúšikovia sa začali domnievať o istom prepojení týchto piesní, aj keď ani jedna z umelkýň to nepotvrdila.

Katy Perry vs Taylor Swift

Song Swish Swish od Katy Perry je nepriamy disstrack na Taylor Swift ako aj odpoveď na jej pieseň Bad Blood. Hoci obe speváčky boli na začiatku svojich kariér dobré kamarátky, v roku 2014 vyšlo najavo, že ich vzťah bol naštrbený. Taylor Swift vydala album 1989 spoločne s hitom Bad Blood, kedy sa rozhovorila o vzťahu s Katy Perry.

Dôvodom ich sporov mal byť podraz od Katy, ktorá sa snažila „ukradnúť” tanečníkov vystupujúcich na turné so Swift. Perry toto odmietla a ohradila sa voči tomuto výroku. Na verejnosti sa o svojom názore na americkú speváčku vyjadrovala v inotajoch a inak tomu nebolo ani v skladbe Swish Swish. Spoločné kamarátstvo obnovili v roku 2019, kedy sa spoločne objavili v klipe k pesničke You Need To Calm Down od Taylor Swift.

Christina Aguilera vs Eminem

Christina Aguilera v roku 1999 spomenula v MTV tajnú svadbu Eminema s jeho vtedy dlhoročnou priateľkou. Okomentovala niektoré jeho texty s násilníckym podtónom a odpoveď od Eminema na seba nenechala dlho čakať. V jeho hite The Real Slim Shady zarapoval na adresu Christiny: „Malá … si na mňa otvorila ústa v MTV: ,Jasné, on je zlatý, ale myslím si, že je ženatý s Kim hee-hee.”

V rovnakom duchu sa niesla aj odpoveď americkej speváčky v skladbe Can’t Hold Us. „Volaj ma …, pretože hovorím, čo si myslím: ,Zdá sa, že pre teba by bolo ľahšie, keby som iba sedela a usmievala sa . Dnes to vyzerá, že Eminem má ešte stále ťažké srdce na Christinu. V roku 2018 mal na jej osobu negatívne poznámky.

Justin Bieber vs Selena Gomez

Jeden z najznámejších celebritných párov tvorili Selena Gomez a Justin Bieber. Ich vzťah bol veľmi komplikovaný, vďaka čomu vzniklo niekoľko piesní, ktorými medzi sebou komunikovali. Keď sa v roku 2014 znova rozišli a špekulovalo sa o tom, že Justin Selenu podvádzal, ona prišla s piesňou The Heart Wants What It Wants. „Je milión dôvodov, prečo by som sa ťa mala vzdať, ale srdce chce, to čo chce,” znie text Seleninej piesne.

O rok na to Justin odpovedal piesňou Love Yourself. Jej názov je odkazom na jedno zo Seleniných tetovaní. „Nechcel som napísať song, pretože nechcem, aby si niekto myslel, že sa stále zaujímam,” spieva kanadský spevák. Textom odmietol, že by jeho srdce na rozdiel od toho Seleninho ešte prechováva nejaké romantické city.

Taylor Swift vs Kanye West

Taylor Swift v mnohých skladbách odpovedala na zradu od Kanyeho Westa. Ten v roku 2016 vydal song Famous s textom: „Mám pocit, že ja a Taylor by sme stále mohli mať sex. Prečo? Ja som tú … urobil slávnou.” Zároveň prehlásil, že Swift tento text odobrila. Taylor Swift ho označila za klamára a on ako dôkaz vytiahol nahrávku ich telefonátu.

Na americkú speváčku sa spustila vlna kritiky a prestala sa ukazovať na verejnosti. V roku 2017 prišla s ikonickým comebackom s piesňou Look What You Made Me Do. „Nemám rada tvoj perfektný zločin. To ako sa smeješ, keď klameš.” Všetkým bolo vtedy jasné na koho majú slová odkazovať. O pár rokov sa ukázalo, že West naozaj klamal a jeho nahrávka bola zeditovaná.

Miley Cyrus vs Bruno Mars

V prípade piesní Flowers od Miley Cyrus a When I Was Your Man od Bruna Marsa sa nejedná o žiadnu zákulisnú drámu. Ide o priame oponovanie medzi textami. Miley v texte svojej skladby neguje ten v Brunovej. Bruno spieva „Mal som ti kúpiť kvety. A držať tvoju ruku. Mal som ti dať všetok svoj čas,” alebo všetko, čo si chcela bolo tancovať.” Miley Cyrus má pre neho odpoveď: „Ja si sama môžem kúpiť kvety,” neskôr „a môžem sa držať sama so sebou za ruky,” alebo „hodiny sa rozprávať sama so sebou,” či „môžem zobrať sama seba tancovať”.