Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

RECENZIA: Film John Wick: Kapitola 4 je naložený dávkou poriadnej akcie

Napísal na 24. apríla 2023

Zatiaľ najdlhšie pokračovanie úspešnej filmovej série John Wick je plné napätia a akčných scén. Hlavná postava opäť čelí svojim nepriateľom a zvádza boje v New Yorku, Paríži, Berlíne a Osake.

Film režíroval Chad Stahelski, ktorý je známy pre svoju zručnosť v akčných scénach. Protagonistu opäť stvárnil herec a producent Keanu Reeves, ktorého môžeme poznať z úspešnej série Matrix. Na filmové plátno sa vrátili postavy v podaní hercov ako Lance Solomon, Bill Skarsgård či Donnie Yen.

Snímka mala pôvodne vyjsť 21. mája 2021, no oneskorila sa v dôsledku pandémie COVID-19. Svojej premiéry sa dočkala koncom marca 2023, pričom sa čakanie určite oplatilo. Film získal pozitívne recenzie od kritikov a stal sa najlepšie zarábajúcim filmom vo franšíze. 

Dejová línia

Dielo sa začína útekom hlavnej postavy pred nepriateľskými silami, ktoré sú známe ako „High Table“. Hlavným záporákom je ich vodca, markíz De Gramont, ktorý neustále zvyšuje odmenu za Wickovu hlavu. Ten nachádza svoje útočisko na hoteli Osaka Continental, kde hľadá pomoc u jeho šéfa Shimazu Koji. Na hoteli sa neskôr odohráva napínavý súboj, po ktorom sa Johnovi podarí ujsť do New Yorku.

Tam sa stretáva s Winstonom, ktorý mu radí, aby využil starú tradíciu „Vysokého stola“ a vyzval De Gramonta na súboj. Výhra by ho oslobodila od všetkých záväzkov voči „High Table“. Ďalej John prekonáva mnohé prekážky a napokon predkladá formálnu výzvu na súboj. Po jej prijatí de Gramont odmenu za Wickovu hlavu navyšuje, aby tak zabránil jeho príchodu na súboj.

John na svojej ceste do Sacré-Cœur, kde sa má súboj odohrať, zaháňa hordy vrahov. Našťastie sa mu podarí prísť včas. Počas boja si John a Caine, s ktorým zápasí, navzájom spôsobia vážne rany. Počas tretieho kola sa hrdinovi podarí zabiť De Gramonta, no sám poraneniam v „Srdci Paríža“ zomiera.

Napriek tomu, že film John Wick: Kapitola 4 by bol pekným ukončením príbehu, diváci s môžu tešiť na spin-off. Očakávaná Ballerina vyrieši niektoré zo záhad okolo výchovy a pozadia Johna Wicka. Dejovo sa snímka odohráva medzi udalosťami z tretieto a štvrtého filmu o obávanom hrdinovi a jeho premiéra je naplánovaná na 7. júna 2024.

Scéna z filmu John Wick: Kapitola 4.
Ukážka z filmu John Wick: Kapitola 4. Zdroj: Cinemax

Dokonalý vizuál filmu

Jedným z najväčších pozitív filmu je bezpochyby jeho akčný vizuál. Stahelskiho štýl réžie je jedinečný a stále si udržuje svoju kvalitu z predchádzajúcich dielov série. Akčné scény sú dobre vystavané, rýchle, intenzívne a plné adrenalínu. Bojové umenie predvedené v tomto filme zaujme diváka od začiatku až do konca. Autentickosť narúšala len neprimeraná nesmrteľnosť protagonistu, ktorá sa však dá odpustiť.

Ďalším silným bodom filmu je výkon Keanu Reevesa ako Johna Wicka. Reeves sa do tejto role vracia s rovnakou vášňou a oddanosťou ako v predchádzajúcich dieloch. Jeho herecký prejav a fyzická prítomnosť na plátne sú impozantné a robia z neho skutočného akčného hrdinu.

Okrem akčných scén a výkonu Reevesa však John Wick: Kapitola 4 zaostáva v iných aspektoch. Príbeh je trochu slabší a môže sa zdať predvídateľný. Nové postavy, ktoré sa objavujú v tomto pokračovaní, nie sú tak dobre rozvinuté ako staré známe postavy a chýba im hĺbka.

Ohlasy na film John Wick: Kapitola 4 na Twitteri.
Ohlasy divákov na najnovšie pokračovanie filmovej série. Zdroj: Twitter

V konečnom dôsledku je film John Wick: Kapitola 4 skvelý film s vynikajúcimi akčnými scénami a autentickým záverom. Disponuje krásnymi zábermi s neo-noir vizuálom a okúzľujúcim prechodom farieb. Aspekty, ktoré môžu divákov rušiť, sú Wickova nesmrteľnosť či predvídateľnosť deja. 

Napriek tomu kolujú internetom prevažne pozitívne recenzie. Diváci chvália herecké podanie, prácu s kamerou alebo kaskadérske kúsky. Kladné ohlasy získal aj od filmových kritikov. Vďaka svojej dynamickosti ho môžeme považovať za jeden z najlepších akčných filmov posledných rokov.

Vaše názory

Na našich sociálnych sieťach sme sa pýtali na vaše názory a takto ste odpovedali. Na otázku, či je úspech tohto filmu zaslúžený, odpovedalo 48% možnosťou „Určite áno“. 37% z vás považuje nového Johna Wicka za preceňovaného a 15% z vás sa nepáčil.

Anketa na Instagrame rádia Aetter.
Anketa na našom Instagrame. Zdroj: Instagram/radioaetter

Pýtali sme sa vás aj na akčné scény. 43% sa nepáčili, 10% ich označilo za autentické a 48% ich napriek nereálnosti považuje za napínavé. „Je pravda, že z Wicka urobili superhrdinu, ale až tak mi to neprekážalo. Myslím, že bojové scény boli veľmi dobre spracované,“ vyjadril sa študent Filip.

Nakoniec nás zaujímalo, ktorý z filmov o Johnovi Wickovi bol podľa vás najlepší. Prekvapivo, až 54% považuje za najkvalitnejšie prvé dielo. Za dvojku a štvorku hlasovalo rovnako 17% a na poslednom mieste je s 12% John Wick 3: Parabellum.