Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Stretnime sa o polnoci. Taylor Swift pozýva fanúšikov k novému albumu

Napísal na 31. októbra 2022

Taylor Swift prišla po dvoch rokoch s novou zbierkou piesní. Dlho očakávaný album Midnights nielen lámal rekordy ale spôsobil aj výpadky streamovaciemu médiu Spotify. 

Taylor Swift, americká speváčka a skladateľka, vydala 21. októbra svoj desiaty štúdiový album s názvom Midnights. Jeho príbeh sa začal písať už o dva mesiace skôr, keď Taylor počas preberania ceny na amerických MTV VMAs šokovala správou o novom albume. Tematicky o polnoci v príspevku na svojich sociálnych sieťach oficiálne oznámila jeho príchod.

Taylor Swift vydala svoj desiaty album s názvom Midnights. Zdroj: Beth Garrabrant

Polnočný chaos

Ďalším prekvapením pre fanúšikov, tzv. „Swifties”, bola séria TikTok videí s názvom „Polnočný Chaos so Mnou” . V krátkych videách, ktoré pripomínali varietné programy 50. a 60. rokov, speváčka losovala guličky s číslami skladieb a odhaľovala ich mená. „Swifties” sledovali každý jej pohyb a vytvárali neuveriteľné teórie. Najmä po odkrytí názvu piesne Karma sa rozpútal chaos. Skladba mala totižto rovnaký názov ako šuškaný stratený album, ktorý mala rodáčka z Tennessee vydať namiesto Reputation. Umelkyňa ani jej tím túto domnienku fanúšikov nikdy nepotvrdili, ale ani nevyvrátili.

Najstreamovanejší album počas jedného dňa

Po odhalení mien songov fanúšikovia stále tápali v tme ohľadom žánru hudby, ktorý bude Midnights reprezentovať. Speváčkini obdivovatelia sa odpovede dočkali až o polnoci očakávaného dňa, kedy sa nahrnuli na streamovacie služby. Na aplikácií Spotify spôsobili technické problémy v podobe výpadkov. Nadšení a zvedaví fanúšikovia tak zlomili dva rekordy tejto hudobnej platformy. Album sa stal najstreamovanejší počas jedného dňa a Taylor Swift si vyslúžila titul najstreamovanejší umelec počas jedného dňa.

Samotný Midnights je návrat z folkloriánskeho lesa, teda z éry albumov folklore a evermore, k popu. Kolekcia obsahuje 13 skladieb, ktoré reprezentujú 13 bezsenných nocí, ktoré viedli k ich vzniku. Zvuk synthpopu poteší najmä milovníkov predošlých projektov ako je 1989 a Reputation. Lyrickými témami je nielen láska, o ktorej spieva v piesňach Lavender Haze, Sweet Nothing, Mastermind, ale aj návrat do rodného mesta ako je skladba You’re On Your Own, Kid. O rozchode si môžete vypočuť v songu Midnight Rain alebo o ľudskej slabosti v Anti-Hero. 

Autor pesničiek je nielen samotná speváčka, ale aj jej dlhoročný kamarát a producent, Jack Antonoff, Zoë Kravitz, Lana Del Rey a William Bowery, pseudonym jej priateľa Joea Alwyna. Lana Del Rey sa objavuje aj v jedinej kolaborácii na albume a to v piesni Snow on the Beach.

Ten problém som ja

Prvým singlom, ktorý je sprevádzaný klipom, je Anti-Hero. Práve táto pieseň je, ako sama autorka priznáva, doteraz najväčšie odkrytie jej neistôt, obáv a pocitu, že nie je reálna osoba ale iba produkt spoločnosti. V klipe môžeme zachytiť narážky na jej problémy s poruchou príjmu potravy alebo jej záľubu v zdielaní noviniek pomocou kódovaných správ. Scény zobrazujú skreslenú víziu, ktorú o sebe hlavná hrdinka má a stáva sa tak sama sebe problémom.

Druhý klip na seba nenechal dlho čakať a prišiel Bejeweled. Svojská adaptácia klasickej Popolušky so zvratom nakonci. Taylor v nej priam žiari po boku Jacka Antonoffa, sestier z hudobnej skupiny Haim a známej herečky Laury Dern.

Video sa nezaobišlo ani bez zakódovaných správ. Pozorní sledovatelia sa domnievajú, že farebné zoskupenie tlačidiel na výťahu by mohlo mať spojitosť s albumom Speak Now a jeho opätovným nahratím. Či je táto teória pravdivá však ukáže iba čas.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár