Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Nový album Miley Cyrus je tu! Priniesol letnú náladu aj slzy do očí

Napísal na 16. marca 2023

Miley Cyrus vydala svoj ôsmy štúdiový album s názvom Endless Summer Vacation. V dokumente o albume hovorí, kde brala inšpiráciu. Fanúšikovia v textoch nájdu narážky na jej bývalého manžela.

Destiny Hope Cyrus je speváčka, skladateľka, ale aj herečka. Fanúšikovia ju poznajú hlavne vďaka Disney seriálu Hannah Montana. Neskôr sa začala naplno venovať vlastnej hudobnej tvorbe pod menom Miley Cyrus.

Jej debutový album Meet Miley Cyrus vydala v roku 2007. Populárnejšie sa však stali až neskoršie albumy, ako Can’t Be Tamed alebo kontroverzný album Bangerz. Ten obsahoval skladbu Wrecking Ball, ktorá ukázala úplne inú stránku Miley, akú fanúšikovia dovtedy poznali. 

endless summer vacation
Miley Cyrus na Gucci párty po zverejnení jej nového albumu. Zdroj: Instagram/mileycyrus

Počas jej pôsobenia sa venovala rôznym hudobným žánrom. Album Plastic Hearts je skôr rockový, preto aj obsahuje spolupráce s umelcami ako Billy Idol alebo Joan Jett. Preskúmala hip-hop vďaka Bangerz, ale aj pop a country hudbu na albume Younger Now. 

Flowers a jej kontroverzia

Už sú to skoro dva mesiace, odkedy Miley Cyrus vydala hit Flowers. Ten získal globálny úspech. Hneď po jeho zverejnení fanúšikovia začali analyzovať videoklip. Našli v ňom rôzne narážky na jej bývalého manžela Liama Hemswortha a ich vzťah.

Za skrytý odkaz priaznivci Miley považujú napríklad čierne sako, v ktorom tancuje. Má reprezentovať jeho outfit na premiére Avengers: Endgame, kde ju pokarhal za správanie. Jej intenzívne cvičenie naráža na ich spoločné hodiny pilatesu. Skladbu dokonca speváčka zverejnila na jeho 33. narodeniny.

Hudobníčka spomína aj na to, ako im vyhorel zdieľaný domov pri požiari. ,,Postavili sme domov a sledovali ako horí,“ spieva hneď na začiatku skladby.

Celý text podľa fanúšikov nadväzuje na skladbu If I Was Your Man od Bruna Marsa. Zatiaľ čo Bruno spieva o tom, ako mal svojej spriaznenej duši kupovať kvety, držať ju za ruku a brávať ju tancovať, Miley spieva o tom, ako to všetko zvládne sama. 

Nový Album Miley Cyrus
Snímka obrazovky textu Muddy Feet, ktorý má potvrdiť neveru vo vzťahu. Zdroj. Spotify/mileycyrus

Aj iné skladby na albume hovoria o ich manželstve. Napríklad Muddy Feet má potvrdiť, že Liam Hamsworth ju podvádzal. Spieva v nej: ,,Voniaš ako parfum, ktorý som si nekúpila. Teraz už viem, prečo zastieraš závesy.“ Pieseň Jaded zase rozpráva o tom, ako bola speváčka vo vzťahu vyčerpaná.

Nový album Endless Summer Vacation

Na albume sa nachádza spolu 10 skladieb, ktoré si fanúšikovia mohli vypočuť už 10. marca. The Guardian opisuje tento album ako splynutie všetkých verzií Miley Cyrus. Je to aj z toho dôvodu, že sa nedá presne určiť, akému žánru sa tento album konkrétne venuje. Nachádzajú sa na ňom prvky elektronickej hudby ale aj R&B, či country. 

,,Tento album je ako zmes tých najlepších zvukov, ktoré som doteraz vyskúšala,“ hovorí Miley v dokumente na Disney+.

Ďalšia skladba, ktorá si zaslúžila videoklip, nesie názov River. Miley Cyrus čerpala inšpiráciu z konkrétnej udalosti. Pre Spotify hovorí, ako sa nachádzala v emocionálne ťažkom období. Priatelia sa rozhodli jej zdvihnúť náladu a nakoniec v klube pretancovali celú noc. Na začiatku dňa sa cítila, akoby nikdy nemalo prestať pršať, no neskôr sa ocitla v daždi lásky. 

Nový album Endless Summer Vacation obsahuje iba dve spolupráce. Jednou z nich je skladba Thousand Miles, kde v pozadí znie hlas Brandi Carlile. Tá sa venuje prevažne country či folku. Miley Cyrus spojila sily aj s textárkou a hudobníčkou Siou. Fanúšikovia si rýchlo všimli, že Sia počas skladby nespieva, len na konci hmká melódiu.

Backyard Session

Speváčka vydala aj hudobný špeciál na Disney+. Ide o živé vystúpenie, kde prezentuje skladby jej nového albumu Endless Summer Vacation. Zaspievala aj známu skladbu s názvom The Climb

Celý dokument trvá 45 minút. Miley Cyrus spieva vonku, na rôznych miestach svojej záhrady, zatiaľ čo do pozadia jej hrá živá kapela. Ku každej piesni hovorí, čo ju inšpirovalo alebo komu ju venovala. 

endless summer vacation
Miley Cyrus v Endless Summer Vacation Backyard Session. Zdroj: YouTube/MileyCyrus

Napríklad Thousand Miles venovala jej mladšej sestre Noah Cyrus. Napísala ju ešte v roku 2016 pod názvom Happy Girl po tom, čo jej dobrá priateľka prišla o sestru. Vtedy si uvedomila, ako jej veľmi Noah záleží a nechce nikdy o ňu prísť.

Wonder Woman venovala na pamiatku svojej starej mame. Počas kariéry ju nestále podporovala. Niekedy jej pomáhala v ťažkých chvíľach, inokedy sa za ňu podpisovala na kartičky pre fanúšikov. Istý čas bola aj šéfka jej fanúšikovského klubu. Spolu s jej matkou boli pre ňu veľká inspirácia a niekedy ich vnímala ako superhrdinky. 

endless summer vacation
Miley Cyrus a jej stará mama. Zdroj: Instagram/mileycyrus

Svoje texty vytvárala tak, aby si fanúšikovia pri počúvaní vedeli vizuálne predstaviť okamih a preniesť sa na to miesto s ňou. Zároveň sa v Backyard Session zdôverila, že texty majú znieť ako osobný rozhovor. Môžete tam nájsť autentické slová, trochu múdrosti alebo humoru. 

Počas dokumentu speváčka tvrdí, že tento album bol pre ňu urobený na mieru: ,,Prezývam ho aj Popoluškina topánka, pretože mi sedí perfektne.“ Nevie si predstaviť, že by ho nevidela alebo by patril niekomu inému. 


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár