Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Oscarový Tim Robbins uvažuje nad zmenou kariéry

Napísal na 1. júla 2018

Karlovarský filmový festival je už v plnom prúde. Jeho prezident Jiří Bartoška odovzdal v prvý večer cenu za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii Krištáľový glóbus. Jeho držiteľom sa stal oscarový herec, režisér, producent, muzikant, multitalentovaný Timothy Francis Robbins. Pre slovenských a českých divákov je herec určite známy z filmu Vykúpenie z väznice Shawshank.

,,Najskôr som chcel byť kovboj, potom astronaut a nakoniec baseballista. Ale ako posledný zo štyroch detí som si od malička vyžadoval pozornosť tak, že som sa predvádzal.Astronauta a hráča baseballu si už zahral, a ako sám povedal, už mu chýba iba ten kovbojský film.

Ako aj po tých rokoch vníma úlohu vo filme Výkupenie z väznice Shawshank, ktorý je hodnotený ako najlepší film na najpopulárnejšom svetovom filmovom portáli IMDb?

,,Táto úloha bola pre mňa ako požehnanie a trvá to dodnes. Vždy, kedy ma niekto stretne a opýta na Shawshank, dokáže mi to naozaj zlepšiť deň. Existuje veľa dobrých filmov, ktorým sa takáto pocta nedostala, takže som naozaj veľmi rád.“

Vedel už v čase natáčania, že z tejto snímky vznikne výnimočný film?

,,Vedeli sme, že scenár, ktorý spracovávame je naozaj výnimočný. Netušili sme však, ako veľmi tento film zarezonuje v ľuďoch. Popravde, nebol to úspech okamžite po premiére filmu. Ten prišiel až s tým, ako sa začal šíriť medzi viac a viac ľudí skrz videokazety a DVD.

Vo svojom prejave spomínal aj českého režiséra Miloša Formana. Kedysi s ním mal spolupracovať na projekte, no nakoniec sa to nepodarilo. Je možné, že by tento projekt niekedy dotiahol do konca? Zmenilo krátke stretnutie s Formanom jeho pohľad na rozprávanie príbehu vo filme?

,,Miloš Forman natočil niekoľko z mojich najobľúbenejších filmov, akými sú Amadeus alebo Prelet nad kukučím hniezdom. Zo stretnutia s ním som bol veľmi nervózny, pretože bol jeden z mojich idolov. Vždy, kedy sa stretnem s niekým takým, je pre mňa príjemným prekvapením, že ide o skutočne skvelých ľudí. Miloš Forman nebol žiadnou výnimkou. Čo sa týka filmu, na ktorom sme mali pracovať, problém bol v tom, že štúdio, pre ktoré sa film mal natáčať ukázalo Formanovi plagát, ktorý sa mu nepáčil. Štúdio si film predstavovalo inak než Miloš a on skrátka povedal nie. A práve to som na ňom veľmi obdivoval, že dokázal povedať nie a nikdy nešiel pod svoju úroveň kvality.

V stredu bude mať na festivale koncert s vlastnou kapelou. O čom bude spievať?

,,Často spievam skladby, ktoré si aj sám píšem, no občas zahráme aj pesničky iných. Nejde ale o žiadne karaoke, väčšinou si vyberáme neznáme skladby. Viete, hudba je pre nás spôsob slobody a oslavy ľudstva. A dúfame, že sa nám na koncerte podarí vytvoriť úžasnú atmosféru.

Baví ho viac réžia, písanie scenárov, produkcia, divadlo alebo hudba?

,,Najviac ma baví hokej (smiech), no a potom réžia. Viete, robím režiséra v divadle. Mojím šťastím je, že mám vyučenú skupinu hercov, ktorú som sám trénoval. Ak dostanem nápad na novú hru, sú veľmi ochotní mi s tým okamžite pomôcť.

Splnili sa mu všetky životné sny?

,,Určite áno. Mám tri úžasné deti a to je môj splnený životný sen.

Robbins je známy aj tým, že často hovorí veci otvorene a vyjadruje sa aj k politike. Stalo sa mu, že by to priamo ovplyvnilo jeho kariéru alebo život?

,,Túto otázku sa ma pýtajú pomerne často. Viete, keby som bol ticho a nehovoril o veciach, ktoré ma hnevajú, a ktoré sú podľa mňa nesprávne, neviem, či by som bol na seba pyšný.

Pôsobí ako veľmi renesančný človek, je režisérom, hudobníkom, scenáristom, hercom, ešte by pokojne mohol byť aj maliarom. Z jeho slov by ale mohol byť aj politikom. Premýšľal, že by do politiky vstúpil?

,,Rád by som bol maliarom (smiech). Politika je profesia, ktorá ma nikdy nelákala. Hlavným dôvodom bolo asi to, že poznám veľa ľudí, ktorí sa do politiky zapojili a nedopadli veľmi dobre. Naopak som sa stretol s politikmi, ktorí sa snažia pomôcť ľuďom vďaka svojmu miestu v politike.

Aký je jeho postoj ku aktuálnemu hnutiu MeToo?

,,Myslím, že je dôležité vnímať tento problém a hovoriť o ňom, pretože existuje už dlhú dobu. Pokiaľ sa niekto cíti sexuálne ohrozený alebo priamo zneužívaný, malo by sa o tom hovoriť. Nemyslím si však, že by niekto mal stratiť svoju prácu iba pre obvinenie. Ak bol niekto obvinený, stál pred súdom, súd ho uznal vinným a na základe toho stratil kariéru, potom je to spravodlivosť. Samozrejme, história nejedenkrát ukázala prípady, keď zneužité ženy nedokázali na súde svoju pravdu pre moc danej osobnosti.

Včera, v sobotu 30. júna Tim Robbins zahájil večerné premietanie filmu Vykúpenie z väznice Shawshank v karlovarskom amfiteátri. K zážitku nepochybne prispela atmosféra pod holým nebom pokrytým hviezdami. Do letného kina sa na klasiku prišlo pozrieť 2260 divákov.

foto: Jakub Kňažko, Dominika Petráková

text, edit: smarty, Michal Horváth


Pokračovať v čítaní