Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Od nechráneného sexu k Oscarovej nominácii (Klub poslednej nádeje)

Napísal na 20. februára 2014

Zapojte trochu predstavivosti – nachádzate sa uprostred osemdesiatych rokov, máte akú-takú prácu, občas si krátite čas ródeom, alkoholom a nezáväzným sexom. Vaše jediné starosti sú zháňanie alkoholu a prostitútok. Až kým sa raz pri pracovnom úraze nedostanete do nemocnice. Vtedy prichádzajú dve správy. Tá zlá je, že máte smrteľnú chorobu. Tá dobrá je, že vaša ošetrujúca lekárka (zhodou okolností manželka Bena Afflecka) vyzerá napriek časovému zaradeniu k svetu. A ak si toto všetko predstavíte, plus-mínus sa ocitnete v koži Rona Woodroofa, hlavného hrdinu filmu s názvom „Dallas Buyers Club“.

dallas-buyers-club-matthew-mcconaughey-jennifer-garner

Skutočné príbehy neprestávajú baviť fanúšikov filmov. O tomto tvrdení sa môžeme presvedčiť pri pohľade na výpis snímok zbierajúcich ocenenia aj za uplynulý rok. Tak napríklad Vlk z Wall Street, 12 rokov otrokom, Rivali či Špinavý trik sú z menšej či väčšej časti inšpirované skutočnými udalosťami alebo postavami. Výhodou sledovania týchto filmov je už spomínaná atraktivita, pretože niečo zo snímky sa „fakt stalo“. Nevýhodou sa môže stať vaša prílišná sčítanosť, ak viete ako príbeh skončí. No a v tomto prípade to nie je až také ťažké vytušiť, keďže ani dnes, v roku 2014 nemáme stopercentný liek na AIDS a ľudia stále na zákernú chorobu umierajú, aj keď ich život môže byť dlhší vďaka dostupným medikamentom.

Film-Toronto PreviewTridsať rokov dozadu to však vyzeralo úplne inak, a tak hlavný hrdina brilantne (žeby až Oscarovo?) stvárnený Mathewom McConaugheym dostane od doktora približne 30 dní na vybavenie si potrebných formalít pred smrťou. To je v počiatkoch liečby a v čase, keď si verejnosť myslí, že HIV môžu dostať len homosexuáli, trošku problém. Tam, kde by iný film končil, Klub poslednej nádeje začína. Že sú niektoré lieky na zmiernenie dôsledkov AIDSu v USA nedostupné? Rona Woodroof sa rozhodne, že s tým vybabre!

jared-leto-dallas-buyers-club1

Režisér Jean-Marc Vallée má dve veľké plus za zobrazenie (poslednej) časti života bojovníka proti zákernej chorobe aj farmaceutickým spoločnostiam. Po prvé – autenticita. S tou mu výrazne pomáha tak Mathew McConaughey, ako aj Jared Leto v (tiež Oscarovej?) koži transsexuála Rayona. Okrem zhodenia váhy a nezdravého výzoru išlo aj o výrazné vykreslenie dôležitých charakterových vlastností. S tým súvisí aj druhé plus – zaobišli sme sa bez klišé a ton lásky a sentimentu, ktoré by snímku spravili menej uveriteľnou. Naopak, drsná realita sprevádza takmer dvojhodinový prerod bezstarostného drsného kovboja na muža, ktorý sa snaží pomôcť. Pomáha, ale nerobí to nezištne – veď členstvo v klube stojí 400 dolárov mesačne– ak ich nemáte, je jedno, že umierate, nepomôžu vám.

 

Jennifer-Garner-in-Dallas-Buyers-Club_115523Napriek vážnosti hlavného posolstva nechýbajú ani úsmevné momenty, či bez okolkov servírované požívanie drog. Scenáristi Craig Borten a Melisa Wallack sa síce úplne nedržali reality (chýbala napr. Ronova sestra), no práve fiktívne postavy dodávajú príbehu čaro.

Aj pri absencii srdcervúcich momentov a scén dokáže film chytiť za srdce. Príkladom je scéna, keď Rayon musí vymeniť ženské šaty za slušné oblečenie, aby požiadal otca o peniaze. Klub poslednej nádeje tak neukazuje svet v čiernobielom prevedení a neidealizuje. Spočiatku vám pôjde Ron Woodroof na nervy, no postupom času budete tomuto bezcharakternému prasaťu fandiť v jeho snažení.

Hodnotenie snímky môže byť veľmi individuálne. Niekomu príde námet neoriginálny, niekoho bude baviť svojské podanie, ktoré sa vymyká „hollywoodskym normám“. V nominácii na Oscara sa Dallas Buyers Club ocitol určite zaslúžene. Jedným dychom sa však musí dodať, že by ste nemali čakať nič zázračné ani šokujúce, iba sakramentsky zaujímavé. Možno aj v tom je čaro tohto príbehu.

Hodnotenie: 80%

Článok spáchal: Ján Janočko


Pokračovať v čítaní